Výsledkovou sezónu otevřely banky. Obecně dosáhly velmi pěkných čísel a jako sektor vykázaly zisky v řádu desítek miliard USD. Zejména velké banky totiž stále výrazně těží z vysokých úrokových sazeb, jelikož na úrocích vyplácejí relativně málo v porovnání s tím, co vydělají na vkladech. Očekává se však, že tento tzv. čistý úrokový výnos bude postupně klesat a vrchol ziskovosti mají banky již za sebou.
Francouzský gigant v oblasti luxusního zboží LVMH, který sdružuje velké množství známých značek oděvů, doplňků, kosmetiky, šperků, hodinek a alkoholických nápojů, již také zveřejnil výsledky. Přestože společnost pocítila zpomalení růstu tržeb, které se po započtení vlivu směnných kurzů dostalo dokonce do záporných hodnot, výsledky celkově nebyly špatné. Pokud se na čísla podíváme po částech, jediným problematickým regionem byla Asie mimo Japonsko a jediným problematickým segmentem byl prodej alkoholu. Akcie po zveřejnění výsledků o několik % vzrostly.
Minulý týden nám také přiblížil, co se děje v segmentu čipů. Výsledky zveřejnil výrobce nejlepších litografických strojů ASML a výrobce nejšpičkovějších čipů TSMC. Tržby společnosti ASML meziročně klesly o výrazných 22 % a společnost očekává, že letošní celoroční kumulované tržby budou přibližně stejné jako loni. Společnost ASML očekává ještě v tomto roce výrazný růst tržeb, někde na úrovni 20-25 %. Je to proto, že segment čipů je cyklický, a protože ASML prodává stroje na jejich výrobu, je cyklus poněkud opožděný ve srovnání s cyklem výrobců čipů. Lepší přehled o současném vývoji proto zřejmě poskytne společnost TSMC, která vyrábí nejlepší čipy například i pro Apple a Nvidii. Společnost TSMC vykázala 16,5% růst tržeb a 9% růst zisku. Společnost také vydala výhled, který byl ve srovnání s očekáváním trhu o něco lepší. Kapitálové výdaje však byly o něco nižší, což může naznačovat opatrnost při dalších investicích. Akcie obou společností po zveřejnění výsledků výrazně klesly.
Poslední zajímavou společností byl Netflix. Ta v podstatě překonala všechna očekávání, pěkně rostla, co se týče tržeb, zisku a také počtu nových předplatitelů, kterých přibylo téměř 10 milionů. Nejzajímavější zprávou ale asi bylo, že společnost od začátku příštího roku přestane zveřejňovat počet předplatitelů. Netflix argumentuje tím, že samotný počet uživatelů již není dobrým ukazatelem toho, jak si společnost vede kvůli různým verzím předplatného, a že se více zaměří na monetizaci stávajících zákazníků. Akcie společnosti na výsledky reagovaly poklesem až o zhruba 10 %.
Jak tedy postupovat? Tento týden pokračují zprávy o výsledcích hospodaření a svá čísla oznámí TOP americké společnosti jako Tesla, Alphabet, Meta a Microsoft. Vzhledem k reakcím akcií předchozích společností a měnícímu se tržnímu prostředí (ze tří snížení sazeb očekávaných do konce roku se k dnešnímu dni očekává pouze jedno) je možné, že volatilní reakce budou pokračovat. Letošní výsledková sezóna tak bude pravděpodobně ještě o něco volatilnější než ty předešlé, a proto každý investor stojí před dilematem, zda nakoupit akcie perspektivních společností nyní, nebo počkat na výsledky. Odpověď na tuto otázku nikdo nezná, statisticky je výhodnější nakupovat akcie nyní, protože většinou rostou a každý den čekání se z hlediska čísel nevyplatí. Na druhou stranu tu ale stále máme vysoké hodnoty akciových trhů vůči dluhopisům, geopolitické napětí a pomalu se měnící týdenní očekávání sazeb, na které trhy minulý týden reagovaly poměrně negativně.
Ať už se rozhodnete jakkoli, Vaše peníze by v ideálním případě měly být vždy využity. Pokud se rozhodnete pro nákup akcií, budete mít akcie. Pokud se rozhodnete počkat do konce výsledkové sezóny nebo do vyjasnění situace, můžete využít službu úročení neinvestovaných prostředků. Prvních 90 dní po uzavření smlouvy totiž každý obchodník nebo investor automaticky využívá bezplatný peněžní úrok ve výši 6 % p.a. v případě CZK, 5 % p.a. v případě USD a 4,2 % p.a. v případě EUR.
Více informací naleznete na: https://www.xtb.com/cz/uroceni-hotovosti.