Obchodníci se učí celý život. Tak například letos jsme se dozvěděli, že letní měsíce nemusí být skoupé na dobré obchody. O volatilitu na trzích totiž nebylo nouze. A naši obchodníci toho patřičně využili. Výsledek? Rekordní počet payoutů. Celkově jsme našim klientům vyplatili už přes 150 000 000 Kč. A vzrostl také průměrný payout na ProTrader programu - ten se momentálně pohybuje na 100 736 korunách.
Jenže to jsou jen chladná čísla. A ta nevypráví žádný příběh. Proto jsme se rozhodli projít naše payout data a z nich vyfiltrovat opravdové Fintokei hvězdy. Tedy klienty, kteří v minulém měsíci naprosto excelovali. Našli jsme hned dva, tedy dvě - obchodnici Andreu a Kamilu. Což je v odvětví tradingu, který prozatím stále dominován muži, vždy vítaná změna.
Obchodní výsledky obou traderek spadají do kategorie “nevídané” a na následujících řádcích si popíšeme proč.
Nejúspěšnější obchody za měsíc září
Když si jdete za cílem s chladnokrevnou precizností
Obchodovaný instrument: XAU/USD
Styl obchodování: Swing + Intraday
Celkový zisk: 72 000 Kč
Ano, zisk 72 000 Kč není v kontextu našich payoutů nejvyšší. Ale o to tu vůbec nejde. Jak je známo, v tradingu je někdy cesta důležitější než cíl. A přesně to platí u obchodnice Andrei.
Andrea se rozhodla otestovat své schopnosti na programu ProTrader 1 000 000 Kč někdy koncem srpna. Zaplatila jednorázový poplatek a dala se do práce. Prošla první fází, druhou fází, dostala se k milionovému účtu, obchodovala 14 dní, zažádala o payouta měla hotovo. Za 14 dní měla z celkových 14 obchodů navíc zaznamenala pouze 3 ztrátové. Na bankovní účet jsme jí poslali vrácený jednorázový poplatek za program + 72 000 Kč.
Přiznáme se, že toto je výkon, který se ve Fintokei často nevidí. Tradingová výzva ProTrader programu patří k těm těžším a i zkušeným obchodníkům se málokdy povede splnit její 2 fáze napoprvé. Natož se dostat až k úspěšnému payoutu. Andrea to zvládla.
Jak je jí to povedlo?
Obchodnice Andrea si chytře zvolila pouze jeden instrument. Celou dobu se soustředila pouze na zlato. To je aktuálně v dlouhodobém rostoucím trendu a nabízí spousty příležitostí. A ty Andrea dokázala velice efektivně rozpoznat. V pozici navíc nezůstávala příliš dlouho, ale swingovému obchodování se nebránila. Ostatně pojďme se podívat na jeden její swingový obchod.
Ten zasadila mezi dva inflační reporty v USA. Andrea totiž očividně ví, že pro cenu zlata je naprosto klíčová úroveň úrokových sazeb a síla amerického dolaru. V pozici navíc zůstala bezmála 24 hodin, což svědčí o jejích ocelových nervech.
Andrea naplánovala svůj vstup na 11. září, kdy byly v USA zveřejněny údaje o srpnové inflaci. Trh předpokládal pokles na 2,5 %, což by znamenalo nejnižší meziroční inflaci od roku 2021. Současně se také spekulovalo, zda americká centrální banka o týden později sníží úrokové sazby o 25 nebo 50 bazických bodů. Pokud by inflace opravdu klesla na 2,5 %, zvýšily by se šance na snížení sazeb, protože nižší inflace snižuje potřebu udržovat vysoké úrokové sazby. Inflace sice nakonec skutečně klesla na 2,5 %, avšak trh se zachoval poměrně nelogicky…
Cena zlata se totiž prvně propadla z 2520 dolarů na 2500. Zde je však silná psychologická hranice a rezistenční úroveň. Silnou rezistenci na vypjaté situace má však zjevně i Andrea, protože v pozici zůstala. Začala totiž tušit, že pokud k breakoutu na rezistenci nedošlo, začal být její obchod opravdu zajímavý. Vše totiž nasvědčovalo tomu, že cena se odrazí. Teď už to jen chtělo nějaké další potvrzení tohoto úsudku.
Toho se Andrei skutečně dostalo. A to v podobně další inflační statistiky - producentských cen. Ty byly lepší, než trh očekával. Reakce zlata byla fenomentální - cena vystřelila k úrovni 2550 USD. Andrea měla hotovo - vystoupila z long pozice se ziskem 50 000 Kč.
Obchodovat měsíc bez jediné ztráty? I to je možné
Obchodovaný instrument: XAU/USD
Styl obchodování: Intraday/Scalping
Celkový zisk: 155 000 Kč
Dlouhodobá jízda za ATH na zlatě lákala i Kamilu. Jenže trochu jiným způsobem. Kamila totiž patří mezi intradenní obchodníky a scalpery a často využívala krátkodobých poklesů. Na těch shortovala. Přesto však učinila za měsíc pouhých 11 obchodů. Hledala totiž spíš kvalitu než kvantitu. A vyplatilo se. Během měsíce neudělala ani jeden ztrátový obchod!
Zlato nabídlo krásný setup pro short 2. Srpna. Na trhu se objevilo hned několik faktorů, které vedly k výrazné volatilitě. Japonská centrální banka oznámila plán na další zvyšování úrokových sazeb, čímž prakticky zkomplikovala oblíbené carry trade obchody na páru USD/JPY, což přimělo mnoho investorů uzavřít své pozice. Navíc ve stejný den byly v USA zveřejněny údaje o trhu práce, které naznačovaly možnou recesi.
Tato data byla zveřejněna ve 14:30 a naznačovala výrazné oslabení na trhu práce, což vedlo ke splnění tzv. Sahm pravidla. Toto pravidlo slouží jako indikátor možného začátku recese. Sahm rule specifikuje, že recese může začít, pokud je průměrná míra nezaměstnanosti za poslední tři měsíce o 0,5 % vyšší než nejnižší míra nezaměstnanosti za předchozích dvanáct měsíců.
Na trhu postupně propukla masivní panika, která zasáhla i zlato. Proč se propadlo i zlato, když je považováno za bezpečný přístav? Nesmíme zapomínat, že v obdobích, kdy panika dosahuje extrémních rozměrů, je králem stále hotovost. A tohle byl ten případ. Podobnou situaci jsme viděli i během recese v roce 2008, kdy zlato značně ztrácelo na hodnotě.
Ke skutečnému krachu na zlatě došlo až po 17. hodině. Během pouhých 40 minut se jeho cena propadla o 60 dolarů na úroveň 2410. Na 5M grafu bylo patrné nepřetržité a výrazné klesání s jen malými pauzami, které byly ideální pro vstup do pozic s menším a dobře kontrolovaným stop lossem. Tuto situaci skvěle využila i Kamila. V 17:42 vstoupila do krátké pozice a během osmi minut dosáhla zisku 13 tisíc.
Obchodujete na zlatě také? Tak proč neotestovat své schopnosti s Fintokei?