Problém je v tom, že ekonomické podhoubí pro ukotvení inflace na cíli se nevyvíjí tím správným směrem. Především trh práce je stále našponovaný a generuje takový růst mezd, který nutí zvyšovat rychleji i ceny, a to hlavně v segmentu služeb, kde desinflace doposud nijak zvlášť nezačala. Toto platí jak pro USA, tak pro eurozónu i pro ČR. Jen Japonsko se svou „tradiční“ stagnací mezd vymyká.
Docela pravděpodobně na začátku příštího roku budeme slavit pokles inflace k 2 %. Tento vývoj však bude především zásluhou nižších cen potravin a energií, které již na komoditních trzích delší dobu klesají a efektem vysoké srovnávací základny v Q1/23 skutečně stlačí celkovou inflaci níže.
Porovnání meziročního vývoje celkové (červeně) a jádrové (modře) CPI inflace v USA:
Bude tedy boj s cenami vyhraný a bude následovat prudký pokles úrokových sazeb, levnější hypotéky a býčí akciový trh? Ani zdaleka tak nemusí být, pokud se jádrová inflace (bez potravin a energií) bude držet spíše u 4 % a mzdy stále porostou vyšším jednociferným tempem. V takovém případě budou jestřábi v USA i v Česku stále úřadovat a sazby mohou klesnout jen mírně, protože hospodářství stále bude potřebovat zchladit.
Nevýhodou pro akciové indexy S&P 500 nebo Russell 2000, které jsou průřezem největší světové ekonomiky, navíc bude nižší růst zisků, protože celkový koláč amerického nominálního HDP daný růstem cen a reálnou konjukturou přidá pouze nižší procenta. Nejvíce pak na tomto scénáři budou biti těžaři ropy, plynu a uhlí.
Centrální bankéři ve Washingtonu i v Praze stále odkládají snižování úrokových sazeb a nová data hovoří spíše o prodloužení tohoto trendu. Proti dalšímu uvolňování měnové politiky totiž kromě solidní investiční poptávky a stabilním svižném růstu cen služeb nahrávají i vysoké ceny akcií v USA a oslabení české koruny. Tyto faktory působí proinflačním směrem s několikaměsíčním zpožděním. Na přelomu roku proto můžeme být překvapeni, že jádrová inflace přestala klesat a vysněná 2 % jak při meziročním růstu cen, tak u nastavení hlavní úrokové sazby centrálních bank jsou více než vzdálená.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB, ČSÚ