Prvním faktorem je nízký růst mezd. I v červnu se meziroční výdělky amerických zaměstnanců nezvýšily více než o 2,5 % a ukazují, že květnová nízká čísla nebyla pouze jednorázově vychýlená. Snaha guvernérky Fedu Janet Yellenové o návrat na předkrizový růst o 3 % se tak zase vzdaluje. Podle posledních dat má americký trh práce stále volné kapacity, a byť je poptávka po zaměstnancích vysoká, vždy se najde někdo, kdo volná pracovní místa obsadí. Míra nezaměstnanosti proto i přes velký objem vytvořených míst vzrostla z 16letého minima 4,3 % na 4,4 %.
Vývoj meziročního růstu mezd v USA:
Americká ekonomika se tedy prozatím nijak výrazně nepřehřívá, což dokazuje fakt, že dluhopisoví investoři se inflace nebojí. Dlouhodobá inflační očekávání klesla během druhého čtvrtletí z 2,2 % k 1,8 % p.a. Například prezident pobočky Fedu v St. Louis James Bullard dává těmto číslům velkou váhu a nechce zvyšovat úrokové sazby, pokud trh očekává inflaci pod cílem centrální banky (2 %).
Vývoj inflačních očekávání za 5-10 let v USA (v % p.a.):
Celkové vyznění pátečního reportu tak zapadá do mozaiky, ve které by se rozdíl v nastavení měnových politik mezi eurozónou a USA měl snižovat. V první řadě omezením QE v eurozóně a následně i přes sbližování úrokových sazeb. To je však příběh roku 2018, možná až 2019.
Americký dolar by měl během druhého pololetí proti koši měn dále slábnout, i když tempo nejspíš nebude nijak závratné a nemělo by překročit 5 %, které dolarový index odepsal v prvních 6 měsících letošního roku (viz graf). K návratu na svůj dlouhodobý průměr však má ještě hodně daleko.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Bloomberg, forexfactory.com