Investice
Jelikož jsme na stránkách, kde se primárně setkáváme s krátkodobými strategiemi investování, definujeme si pojem investice. Je to z důvodu stejného pohledu na danou problematiku. Investice je v tomto případě nákup akcie. Akcie představuje podíl ve firmě. Když vlastníme firmu nebo její část chceme, aby rostla, prosperovala a to minimálně v řádu několika let. Není od věci pravidelná výplata podílu ze zisku-dividenda. V tomto případě se tedy nejedná o investici do krátkodobé obchodní strategie, která má přinést zisk. Jsme majitelé, jak by řekl Warren Buffett.
Nakupuj dole, prodávej nahoře
Každá investice by měla být realizována v rámci nějaké strategie. Můžeme při dlouhodobém investování využít technickou analýzu? Můj názor je, že ano. Předpokládejme, že pro danou akcii máme vypracovanou fundamentální analýzu. Není podstatné jestli vlastní, nebo využíváme informací od profesionálů.
Určitě už jste slyšeli větu "nakupuj dole, prodávej nahoře". U akcií to platí dvojnásob. Na této strategii stojí zisky dlouhodobých investorů. Ať už jde o nákup akcií růstových firem, či těch dividendových, vždy nakupuji základní balík a to v takovém množství, abych mohl v případě poklesu efektivně cenu ředit směrem dolů. Nabízí se zde dvě možnosti využití technické analýzy.
Akcie růstových firem
Příkladem růstové akcie je například Tesla. To znamená, že většinu času její cena roste. U těchto firem se cena nachází v růstovém trendu. Výhodný nákup akcií v růstovém trendu realizujeme při korekcích a to na supportech. Na grafu dole vidíme několik supportů. Při použití trendové čáry se vyselektovala ta "nejlepší" na ceně necelých 603 dolarů kde došlo k odrazu minulý týden. Jak už bylo řečeno, cílem není trefit dno, ale průměrovat efektivně cenu směrem dolů. Jestliže by se v tuto chvíli změnil sentiment a cena začala klesat, nachází se další supporty na cenách 499 a 381 dolarů.
Vývoj ceny akcií firmy Tesla:
Zdroj dat: Yahoo!finance
Akcie dividendových firem
Cena akcií nemusí pouze růst, i když v poslední dekádě se tomu dá těžko uvěřit:) Dividendové akcie všeobecně nevykazují enormní nárůst ceny. Vyplácí, ale pravidelně dividendu a při propadu (krizi) by neměl být pokles tak velký, jako například u akcií technologických. Příkladem dividendové akcie může být třeba BMW. Není to sice ideální příklad, protože patří zároveň do cyklických, ale vztahuje se k ní příběh.
V roce 2018 jeden nejmenovaný dividendový investor zveřejnil nákup této akcie s tím, že je podhodnocená. Cena se nacházela kousek nad 90 euro. Na grafu jsem viděl rezistenci a to celkem slušnou. V následných dnech-týdnech došlo ke korekci, která přerostla ve výprodej. Na grafu dole jsou vyznačeny supporty, kde bylo možno cenu ředit směrem dolů. Ke standardnímu přetočení trendu klesajícího v trend růstový, došlo během minulého týdne. Jedna z aktuálních příležitostí k nákupu.
Vývoj ceny akcií firmy BMW:
zdroj dat: Yahoo!finance
Extrémní propad ceny
Posledním příkladem, kdy nám může být technická analýza k užitku je hledání dna při velkém propadu. K tomu účelu nám dobře poslouží německá firma E.ON. V roce 2008 se cena akcií této firmy pohybovala kolem 72 euro. Od toho roku pouze klesala. Po zastavení poklesu na ceně 6 euro následovalo formování konsolidace. Nyní máme v levé části grafu konsolidaci s jasnými hranicemi a na straně pravé dojde pravděpodobně během příštího týdne k breakoutu klesající trendové čáry.
Vývoj ceny akcií firmy E.ON na týdenním grafu (W1):
Vemte prosím na vědomí, že informace v tomto blogu slouží výhradně ke studijním účelům a v žádném případě, jako investiční doporučení.
Ať se daří!
Jan