Kontrakty CFD (CFD trading) mají ale jako podkladové aktivum právě příslušný futures kontrakt, který se obchoduje na regulovaných trzích.
Je tedy jasné, že pokud chce obchodník získat lepší přehled a přesnější odhad budoucího vývoje ceny, musí se podívat na některé nástroje, které poskytuje trh futures kontraktů na regulovaném trhu, kde má obchodník přesný přehled o všech účastnících trhu na rozdíl od mimoburzovního neregulovaného trhu OTC.
Jedním z těchto zajímavých indikátorů jsou Open Interest OI a Commitment of Traders COT. Tyto informace pravidelně vydává U.S. Commodity Futures Trading Commission (www.cftc.gov). Open interest obchodníkům udává, kolik je v trhu celkem krátkých a kolik dlouhých pozic. Tuto informaci nikdy obchodníkům nemůže poskytnout broker na OTC trhu, protože disponuje pouze svým omezeným počtem klientů a zároveň zde neexistují žádné centralizované reporty. Regulovaná burza futures kontraktů naopak obchodníkům poskytuje tuto informaci naprosto přesně.
Jaká je interpretace OI? Obchodník sleduje především vývoj ceny a tomu odpovídající hodnotu OI. Open interest stoupá nebo klesá v závislosti na tom, jak noví obchodníci vstupují do trhu nebo zda stávající obchodníci trh opouštějí.
Zde je důležité zmínit dva efekty:
Efekt nazvaný Short Covering (pokrývání krátkých pozic). Objevuje se v uptrendovém trhu, kdy ceny stoupají ale OI klesá. To je způsobeno tím, že tzv. předčasní medvědi vystupují z trhu se ztrátou. Jedná se o mírně býčí ukazatel, ale obrat trendu je už blízko.
Opačný efekt pro downtrendový trh je nazýván Long Liquidation (pokrývání dlouhých pozic). Zde ceny klesají ale OI také. Předčasní býci opět vystupují z trhu se ztrátou. Jedná se o mírně medvědí ukazatel a opět nám signalizuje, že obrat trendu je již blízko.
A jak by tedy obchodníci měli obchodovat na základě OI? Obchodník by měl sledovat změny OI (významná je již změna řádově 10 %) a stoupající nebo klesající cenu.
Pokud:
- OI roste a cena roste = zdravý uptrend
- OI roste a cena klesá = zdravý downtrend
- OI klesá a cena roste = nervozita, pravděpodobný blízký obrat trendu, efekt short covering
- OI klesá a cena klesá = nervozita, pravděpodobný blízký obrat trendu, efekt long liquidation
- OI ploché v průběhu stoupajících cen = trend stárne, brzo nejspíš dojde k obratu
Všechny informace o indikátorech Open Interest OI a Commitment of Traders COT se můžete dozvědět přímo na webových stránkách U.S. Commodity Futures Trading Commission (www.cftc.gov). Případně tyto informace užitečně přímo do grafů zpracovávají webové stránky www.cotpricecharts.com nebo www.timingcharts.com.
V první části třídílného vzdělávacího seriálu na téma využití nástrojů futures pro obchodování CFD jsme si zmínili základní informace a situace, které obchodníky budou nejvíce zajímat a na které se budeme v příštím dílu tohoto seriálu detailněji zaměřovat. V příštím dílu vám názorně předvedeme, jak se trh vyvíjí podle rozložení pozic velkých hráčů na trhu a naopak proti spekulantům.
Ing. Jaroslav Tupý - ředitel pražské kanceláře Axiory Europe
+420 228 882 352
jtupy@axiory.eu
www.axiory.cz
Axiory Europe je brokerská značka, vlastněná a provozovaná společností R Capital Solutions Ltd., Markou Botsari 3, 3040 Limassol, licencovaným kyperským obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence: 246/14.
Upozornění: Všechny informace poskytované v tomto článku jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na finančních trzích a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení.