Index S&P 500 má za sebou impozantní krátkodobou jízdu, v druhé polovině řijna začal opět posouvat rekordy a na začátku listopadu je dále navyšoval. Je vysoko nad klouzavými průměry, a tak může mít navzdory čtvrtečnímu a pátečnímu růstu tendenci se k nim vracet. Významnější support se rýsuje až okolo pásma 4 520 až 4 550, tedy zhruba 150 bodů pod současnými úrovněmi. Rezistence může být na maximech okolo 4 700. RSI se po korekci opět pohybuje těsně pod hladinou překoupenosti na 70 bodech.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se ve středu dotkl 20bodové hranice, od ní se ale odrazil zpět do "bezpečného" pásma 15-20. Pro akcie tak nevysílá nijak nepříznivý signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Americké akcie vystoupaly na nové vrcholy a mírně zkorigovaly níže. Technické indikátory jsou stále nakloněny býkům, pro další růst cen akcií hovoří třeba i sezónnost (25. listopadu je Den díkůvzdání, po Halloweenu další z oblíbených dnů, od kterých si fandové statistik rádi počítají průměrné zisky do konce roku). Fed omezuje odkupy aktiv, trhy ale nijak nešokuje. Náladu jeho představitelů i samotných investorů ale může ovlivnit (mimo jiné) dále rostoucí inflace.
Výsledková sezóna trhy podpořila, je ale prakticky na konci. V týdnu budou sledovaná čísla velkých maloobchodních řetězců (Walmart, Home Depot) nebo výrobce čipů NVIDIA. Těžiště pozornosti tak bude ležet zejména na makrodatech a politice centrální banky. A vždy je ve hře nějaké překvapení.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz