Z fundamentálního pohledu drží euro nahoře pouze Německo. Bez Německa by eurozóna měla deficit na běžném účtu a své produkty by musela světu nabízet za nižší ceny právě slabším eurem, které by se pohybovalo jen lehce nad paritou s americkým dolarem, řekněme 1,05 - 1,10 dolaru za euro. S minimální mzdou 8,50 euro za hodinu se cena nekvalifikované německé pracovní síly přiblíží svým kolegům z Unie, stále ale bude mírně pod hodnotou Francie i Nizozemska (viz graf).
Zákonné minimální mzdy ve vybraných státech Evropské Unie (v EUR za hodinu):
Zavedení minimální mzdy u našich západních sousedů by ve výsledku mělo pomoci jak právě Němcům, kteří budou moci svůj hospodářský růst založit na vyšších příjmech domácností a domácí poptávce, tak i v problémech přežívajícímu jižnímu křídlu, které naopak potřebuje zvýšit exporty. Rostoucí poptávka v Německu tak pomůže rebalancovat rozdíly mezi jednotlivými bloky v eurozóně, které by v rámci jedné měnové unie měly být co nejmenší.
Efekt na hodnotu eura však bude v delším období negativní, protože ani Němci si k udržení úrovně svých exportů nebudou moci dovolit kurz EUR/USD okolo 1,40 a za současných podmínek by se hodnota eura měla posunout o několik procent níže. Protože ale nesmíme zapomínat, že při analýze měnového páru je potřeba se dívat i na druhou měnu, kterou obvykle bývá americký dolar, platí uvedené závěry pouze v případě, že ve Spojených státech zůstane na trhu práce vše při starém, a Němci tak relativně zdraží svou pracovní sílu vzhledem k USA. Americký prezident Barack Obama si totiž také pohrává s představou, že by nejhůře placeným zaměstnancům přidal.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz