První polovina týdne byla ještě plná optimismu, když index S&P 500 posunul maximum z doby, kdy trhy reagují na epidemii koronaviru. Ve čtvrtek a v pátek ale náladu pokazilo opětovné zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Že by se Donald Trump před volbami chytal geopolitické karty, když se domácí hospodářská situace nezlepšuje tak rychle, jak možná doufal?
Vývoj v druhé polovině týdne vrátil S&P 500 těsně nad hladinu podpory na 3 200. Posledních osm obchodních dnů se benchmark drží ve velice úzkém pásmu, prolomení nad rozpětí 3 000 až 3 200 i proto nelze považovat za přehnaně významné, byť zatím zůstává v platnosti. Změna je tedy především v tom, že 3 200 je nyní hladina podpory, která čeká na potvrzení.
Denní graf je v býčím nastavení, index S&P 500 je nad klouzavými průměry a nad psychologicky zajímavou hladinou 3 200. Nejbližší podpory jsou dále na klouzavých průměrech nad 3 000, což je silný a důležitý support. Na opačné straně je potřeba uzavřít cenový odskok na 3 320 z druhé poloviny února, pak je rezistence až na historických maximech okolo 3 390.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Mezi grafy indexu volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) a akciového indexu S&P 500 je jasně patrný rozpor. Zatímco VIX je již dlouho nad svým dlouhodobým průměrem okolo 20, akcie posilují. VIX nadále vysílá pro akcie nepříznivý signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Trhy čeká poslední červencový týden. Index S&P 500 a ostatní hlavní indexy v USA vykazují výkon jako ve "standardním" červenci, tedy postupný růst bez výraznějších korekcí. Červenec je dlouhodobě plusovým měsícem, index S&P 500 se drží zhruba 5 % pod rekordem.
Zásadní budou v dalších dnech hospodářské výsledky velkých firem, vývoj pandemie a čerstvě také geopolitika, v tomto směru se tedy nic nemění. Nebyl by to ale akciový trh, abychom se dříve či později nedočkali nějakého překvapivého faktoru.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz