Na nedělním zasedání kartelu OPEC a přidružených zemí došlo k prodloužení současných omezení v produkci do roku 2024. Aktuální škrty v produkci dosahují 3,66 milionů barelů ropy denně, což představuje necelé 4 % celosvětové poptávky. Saudská Arábie následně překvapila dalším dobrovolným snížením své produkce, která by měla v červenci dosáhnout na 9 milionů barelů denně, tedy o 1 milion méně než v květnu. Další omezení produkce by mělo dle ropné velmoci stabilizovat trh. Jedná se již o druhé významné snížení produkce v tomto roce - naposledy v dubnu země OPEC rozhodly snížit produkci o 1,16 milionů barelů denně (+ 500 tisíc barelů denně z Ruska), na což reagovala ropa brent růstem o 9 USD za barel.
Čínské oživení se nekoná?
Následně se však do trhu promítly obavy z globální recese, které opět srazily ceny ropy k 70 dolarům za barel. Stejně tak ekonomické oživení Číny, která měla v tomto roce táhnout poptávku po ropě výše, se nekoná v takovém měřítku, jako se očekávalo. Samotná EIA i OPEC letos očekávali růst poptávky po ropě o 2 % - přibližně polovina tohoto nárůstu měla připadnout na Čínu. Začátek roku byl skutečně optimistický, PMI ve výrobě rostlo uspokojivým tempem a na to reagovala pozitivně i ropa. Jenže poslední dva měsíce vykazují známky jistého ochlazování. Čínská výroba postupně zpomaluje a již dvakrát za sebou výrazně zaostala nejen za očekáváním trhu, ale i klíčovou úrovní 50, která je rozdílem mezi růstem a kontrakcí. V Číně jsou domácnosti po covidu extrémně opatrné a s utrácením nespěchají. V žalostném stavu je navíc i tamní realitní trh. Pomyslnou korunu by všemu mohl opět nasadit covid, který se v Číně znovu šíří rychlým tempem. Poptávka Číny po ropě tak letos nemusí být tak slavná, jak se čekalo.
Graf: Ochlazující čínský průmysl znázorněn PMI ve výrobě. Zdroj: Investing.com
Hranice 78 dolarů je klíčová
Další škrty v produkci OPEC tak zase tolik nepřekvapily. Nedělní rozhodnutí pak opět podpořilo oba hlavní typy ropy - cena brentu vzrostla ze 72 USD za barel na 78 dolarů. Právě tato úroveň je pro Saudskou Arábii klíčová, jelikož při ní údajně její státní rozpočet nevytváří deficit. Výroba jednoho barelu ropy je sice pro Saúdy extrémně levná - včetně všech nákladů údajně stojí kolem 6-8 USD, jejich megalomanské projekty však vyžadují ceny ropy výrazně nad 70 USD. Saúdové se tak budou snažit dělat vše pro to, aby cenu ropy udrželi kolem 80 USD za barel. Ostatně i samotný saúdský ministr energetiky před pár dny varoval všechny spekulanty, že vsázet proti cenám ropy se hořce nevyplatí. Vyvrátil tak slova ruského ministra energetiky, který zmiňoval, že od OPEC nečeká žádné změny v produkci.
Ropa za 70 nebo 90 dolarů?
Zatím je příliš brzy na odhadnutí dlouhodobějšího vývoje cen ropy - je ale dost možné, že i tyto škrty v produkci se minou účinkem a cena ropy opět vlivem obav o globální recesi doputuje zpět k 70 USD za barel. Tomu by nasvědčovala i reakce ropy brent z poslední seance, kdy neudržela pondělní zisky a opět se propadla níže. Pokud zůstanou data z Číny za očekáváním a americký Fed zároveň dále zvýší úrokové sazby, tak by se cena ropy brent opět mohla podívat k hranici 70 dolarů za barel. Hrozba globální recese by se v takovém případě mohla dále zvýšit a škrty v produkci by tak opět minuly účinkem - podobně jako v dubnu.
Graf: Ropa brent na H4 grafu v platformě MT4
Od července však bude na trhu chybět již přes 4,5 milionů barelů ropy denně, tedy téměř 5 % celosvětové poptávky. V případě probuzení Číny a oslabování amerického dolaru by se mohly ceny ropy opět přiblížit hranici 90 dolarů za barel. Cyklus utahování úrokových sazeb v USA však musí již být u konce. Vyšší poptávka po ropě přes léto by také mohla podpořit ceny ropy. V případě další poklesu cen ropy by navíc mohly přijít další škrty v produkci. Aktuálně však jako pravděpodobnější scénář vnímáme setrvání cen ropy brent kolem 70-75 USD za barel.
Budeme tankovat dráže?
Efekt na vývoj cen pohonných hmot na našich čerpacích stanicích tak může být pouze minimální, stejně jako tomu bylo po dubnovém omezení produkce. Pokud se však Čína oklepe ze současné letargie, tak by při tak omezené produkci ropy mohly ceny ropy a potažmo pohonných hmot výrazněji zdražit - benzín zpět na úroveň kolem 38 Kč/l a nafta na 34-35 Kč/l.
Petr Lajsek
Tým Purple Trading