Druhou příčinou závislosti na grafech je emocionální závislost. I tento druh závislého chování je doprovázen změnami v hormonální struktuře těla, ovšem nejedná se o tak intenzivní projevy, které jsou při chemické závislosti. Ten „tlak“, který nutí obchodníka neustále sledovat změnu kurzu a zůstatku na jeho obchodním účtu má v emocionální závislosti kořeny v jeho mysli, která mu podsouvá velmi uspokojivá mínění o sobě samém.
Jedná se především o druh snění, kdy si obchodník sebe sama představuje jako vítěze, který pokořil finanční trhy nebo jako neskutečně bohatého člověka, který si může koupit vše po čem touží, a to díky úspěchu na finančních trzích. Samozřejmě intenzita a téma těchto představ se odvíjí na základě individuálních přání a tužeb Tradera.
Emocionální závislost na grafech je tedy reprezentována jako závislost na představách úspěchu. Nebezpečí této závislosti se skrývá v čase… Úspěch na finančních trzích si jako každá lidská činnost žádá určitý čas, než ji člověk ovládne. Ovšem emocionálně závislí Trader chce být úspěšný HNED TEĎ, protože v jeho představách už takový je!
Kvůli emocionální závislosti na představách úspěchu Trader neustále vysedává u grafů, „loví“ obchody a čím více se snaží vydělávat, tím více prodělává… Tím, jak tato vidina úspěchu není kvůli ztrátám kapitálu dosahována, vzniká ještě větší zacyklení, Trader chce ještě více obchodovat, aby „smazal“ ztrátu, což vede ještě k větším propadům v obchodním kapitálu a ve většině případů i k ukončení obchodní kariéry…
Emocionální závislosti jsou vystavování především začínající obchodníci. Je totiž logické, že do světa burzy a finančních trhů přicházejí lidé s vidinou zisku, ovšem tato vidina zisku je časově omezena v lepším případě na pár měsíců, v tom horším případě na HNED TEĎ.
Tato závislost je rovněž zákeřná v tom, že představy rychlého úspěchu mohou obchodníka provázet po velmi dlouhou dobu, klidně i několik let, což obvykle bývají případy viditelné na equity křivkách, které buď rotují kolem nuly, někdy zisk, někdy ztráta, anebo tyto křivky vykazují poměrně dlouhá období růstu, která jsou však doprovázena rychlými a velmi strmými obdobími propadu.
Vysvětlení těchto křivek je v kontextu emocionální závislosti jednoduché. Jakmile Trader zjistí, že je dlouhodobě ziskový, začne sám sebe považovat za úspěšného pokořitele finančních trhů, a tak se začíná rozjíždět spirála emocionální závislosti na ještě větší a větší představě úspěchu, což akorát vyvrcholí narůstajícími ztrátami, které pod vlivem frustrace narůstají.
Příště si ukážeme, jak se emocionální závislosti zbavit…
Děkuji za přečtení.
Martin Klass Ph.D., MBA