Break of Structure (BOS) / Prolomení struktury trhu (6. díl)
Po kapitole o rozdílech ICT a SMC konceptů jsme si řekli, že budeme pokračovat už v praktičtějších věcech, podle kterých můžeme reálně obchodovat. Následně jsme probrali strukturu trhu, jak klasickou externí, tak i pokročilou interní. A nyní pokračujeme a budeme se zabývat slíbenými breaky struktury. Konkrétně dvěma typy, a to breaku z externí struktury a interní struktury, jaké jsou jejich váhy, co pro nás vůbec znamenají v rámci tradingu a jak je zaznačit na grafu. První si ale pojďme rozebrat trochu teorie o tom, co to vlastně break struktury je.
Co je to break struktury?
Pojem break struktury by se dal přeložit z angličtiny do češtiny jako prolomení struktury (nebo porušení struktury trhu). V ICT a SMC konceptu se break struktury bere jako jedna konfluence, která má vliv na chod Price Action. V ostatních strategiích se break struktury může brát i jako samotná strategie nebo její hlavní součást, jako například support a rezistence breakout, volatility breakout, chart pattern breakout nebo time-of-day breakout, nicméně těmto věcem se ve strategiích na bázi likvidity nebudeme zabývat, protože to s breakem struktury takového, jakého chceme vidět, nemá nic společného.
Break struktury, anglicky break of structure, neboli zkráceně BOS, je jednoduše změna značení struktury a zároveň změna trendu. Nastává v okamžiku, kdy se cenová hladina dostane pod HL (higher low) v bullish trendu anebo pokud se cenová hladina dostane nad LH (lower high) v bearish trendu. Co je to HL a LH jsme rozebírali ve 4 kapitole o základní struktuře Price Action.
BOS je tedy klíčovým nástrojem v obchodování a pro mnoho obchodníků, kteří využívají likviditu při svém obchodování, je to konfluence, bez které by nemohli vstoupit do obchodu. BOS se našem obchodování nebude brát jako hlavní ukazatel nějakého směru či odhadu bias, ale bude sloužit jen jako potvrzení pro vstup do obchodu. BOS má v tomto kontextu pro nás jednu hlavní výhodu, a to je ta, že obecně pokud nastane BOS, tak to je právě první signál pro obchodníky, že stávající trend slábne a brzy dojde k jeho obratu, jenže v ten moment, kdy nastane BOS, tak už v dosti případech budeme v pozici. Zároveň si tuto konfluenci nebudeme komplikovat různými úrovni podpory a odporu, trendovými čárami a kanály nebo dokonce indikátory, naše značení bude čistě na úrovni Price Action a BOS nám bude sloužit jen jako doplňující konfluence pro potvrzení našeho vstupu do obchodu.
Důležité je taky poznamenat, že BOS a iBOS můžeme brát i ve směru trendu, nicméně to pro nás z hlediska tradingu podle likvidity nemá absolutně žádný význam. Důvod proč se dozvíte v následujících kapitolách. Nyní si ještě řekneme, jaký je rozdíl mezi BOS a iBOS. Je to velmi jednoduché:
1. BOS = break struktury v externí struktuře
2. iBOS = break struktury v interní struktuře
Malé písmeno „i“ zde značí zkratku interní neboli anglicky internal break of structure.
Kdy budeme značit BOS/iBOS
Nyní se podíváme graficky na to, kdy budeme značit BOS či iBOS a kdy ne. První dva obrázky budou ohledně BOS, tedy značení breaku struktury v externí struktuře a následující dva budou ohledně iBOS, tedy značení breaku struktury v interní struktuře.
Obrázek správného a špatného značení BOS při bullish trendu
Zde vidíme to, o čem jsme si psali výše, tedy to, že BOS značíme jen v případě „změny“ trendu. Slovo změny dávám do uvozovek, jelikož to vždy nemusí znamenat změnu trendu, ale pro lepší pochopení toto spojení slov použijeme. Na rozdíl od druhého příkladu, kde BOS je zaznačeno ve směru trendu, což pro nás nebude důležité. Celkově tedy můžeme říct, že v bullish struktuře BOS budeme značit až v případě, kdy dojde k proražení posledního vytvořeného HL.
Nyní si ukážeme to samé jen v bearish struktuře.
Obrázek správného a špatného značení BOS při bearish trendu
I zde znova vidíme, že BOS značíme, jen když dojde ke „změně“ trendu. Celkově tedy znova můžeme říct, že v bearish struktuře BOS budeme značit až v případě, kdy dojde k proražení posledního vytvořeného LH.
Nyní přejdeme ke značení breaku struktury v interní struktuře. Pravidla budou úplně stejná, jen se aplikují na interní strukturu. První se podíváme na značení iBOS v bullish trendu.
Obrázek správného a špatného značení iBOS při bullish trendu
I zde vidíme, že vždy postupujeme podle struktury, při správném značení cena nejprve prorazila interní HL, které není označeno tučně, a proto tento moment proražení označujeme jako iBOS, cena pak nadále pokračovala v trendu a prorazila i tučně označené HL, v tomto případě bychom tento moment mohli označit už jako BOS, jelikož byla proražena externí struktura. Naopak na příkladu, kdy nebudeme značit iBOS vidíme, že iBOS neznačíme v případě prorážení ve směru trendu a pak i na jiném interním HL než na tom posledním vytvořeném.
V bearish struktuře je princip zase totožný.
Obrázek správného a špatného značení iBOS při bearish trendu
Zde též vidíme, že vždy postupujeme podle struktury, při správném značení cena nejprve prorazila interní LH, které není označeno tučně, cena pak nadále pokračovala v trendu a prorazila i tučně označené LH, v tomto případě bychom tento moment mohli označit už jako BOS, jelikož byla proražena externí struktura. Naopak na příkladu, kdy nebudeme značit iBOS vidíme, že iBOS neznačíme v případě prorážení ve směru trendu a pak i na jiném interním LH než na tom posledním vytvořeném. Jak v bullish trendu, tak i v bearish trendu jsou pravidla stejná.
Pokud se na tento obrázek podíváme kompletně, jak by vypadal iBOS a BOS na jedné struktuře, tedy v kombinaci, tak je to správně takto:
Obrázek kombinace správného značení BOS a iBOS při bearish trendu
Praktické příklady
Nyní si ukážeme pár praktických příkladů na grafu.
Obrázek praktické ukázky značení BOS a iBOS č.1
Na prvním obrázku výše vidíme zaznačenou externí strukturu, struktura se začínala značit od žluté tečky vlevo. Všechny červené vodorovné čáry jsou externí breaky struktury, tedy zkráceně BOS. Graf je značen z pěti minutového time framu (TF), jelikož je to právě tento TF, který obchodníci podle likvidity konceptů dost využívají. Záměrně jsem nevolil TF 1 minutu, jelikož by to pro prvotní pochopení bylo nepřehledné. Můžeme zde taky vidět, že pro nás BOS nebude znamenat nějakou změnu trendu, jak jsme zmiňovali nahoře, jelikož takových breaků může být za den spousta a pokud bychom brali BOS jako směr ceny v daný moment (BIAS), tak bychom naše BIAS měnili skoro pořád, což by bylo neefektivní.
Nyní si k tomuto obrázku přidáme i iBOS, které budou označeny zelenou barvou.
Obrázek praktické ukázky značení BOS a iBOS č.2
Vidíme, že v celém obrázku jsou na jednom TF pouze 2 platné iBOS. Interní struktura je vyznačena zelenými tečkami a platné jsou pouze tyto dva iBOS, jelikož splňují následující podmínky:
1. Breakují LH nebo HL.
2. Nastávají dříve než BOS.
Tyto dvě jednoduché podmínky musí splnit každý iBOS, aby byl platný. V prvním případě na grafu výše se jedná o iBOS, který breakuje LH (LH je zde označeno z důvodu barevné odlišnosti svíček, o které jsme se zmiňovali v minulých kapitolách o struktuře) a zároveň nastává dříve než BOS, které ale neznačíme, protože je ve směru trendu. V druhém případě iBOS, který je skoro až na konci našeho grafu vidíme, že iBOS breakuje interní HL (označeno zelenou tečkou) a nastává dříve než BOS (označen červenou vodorovnou čárou).
Závěr
Nejvíce je důležité si pamatovat dané dvě podmínky pro iBOS, jelikož BOS umí označit úplně každý, jelikož je zde podmínka pouze jedna, a to break LH nebo HL, kdežto u iBOSu nám přibývá ještě jedna a to, že musí nastat dříve než BOS, aby se dal označit. Zároveň pokud na 100 % nechápete strukturu trhu, nemůžete pochopit a ani správně zaznačit BOS nebo iBOS. Důležité je si taky pamatovat, že BOS či iBOS nám neurčuje žádnou změnu trendu, je to pouze konfluence, která nám dá potvrzení pro danou pozici. Například tu, že jakmile nastane u našeho vstupu BOS či iBOS, tak až poté můžeme vstoupit, což si budeme ukazovat v dalších kapitolách, kde budou přibývat další konfluence a budeme si vytvářet celkový obraz. V příští kapitole nám přibude zase další konfluence a to imbalance, jako doplněk ICT a SMC konceptů.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Fair Value Gap: Klíč k Odhalení Skrytých Příležitostí na Trzích
Fair Value Gap (FVG) je jedním ze stěžejních úkazů na grafu, který by měli znát všichni techničtí, ale i fundamentální obchodníci. Stojí na něm totiž mnoho obchodních strategií. Dnes si proto krátce FVG představíme a doporučíme vám bezplatný webinář od Purple Trading, na kterém si ukážeme také vhodné obchodní strategie, které s FVG pracují. -
ICT/SMC – TOP trading strategie roku 2024?
Ve světě burzovního obchodování, kde se trhy mění během okamžiku, je klíčové mít robustní strategii. Pro mnoho obchodníků je rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem v jejich porozumění základním mechanismům trhu. Právě zde přichází do hry koncept Smart Money – obchodní metodika, která zrcadlí techniky používané institucionálními investory a velkými finančními institucemi. Tato obchodní strategie zejména v posledních měsících získává mezi tradery na obrovské popularitě. Jak ale tuto strategii správně využít? -
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
ICT obchodování a Smart Money koncept patří momentálně k nejoblíbenějším a nejvíce sledovaným trading strategiím současnosti. Hlavně tedy v zahraničí. A proto jsme se rozhodli začít zcela nový a rozsáhlý seriál, ve kterém vám postupně představíme kompletně vše o tomto způsobu obchodování. Můžete se tedy těšit na opravdu detailní a propracované články, ve kterých vás vše naučíme. Připravte se tedy na vzrušující pohled do světa tradingu, který překročí hranice konvenčních strategií. Za zkratkou ICT se skrývá autor tohoto obchodního přístupu - Inner Circle Trader. ICT je metodologie založená výhradně na cenové akci, tedy Price Action. Pojďme na to! -
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali základní strukturu PA (Price Action) a to, jak ji správně chápat, jelikož spousta obchodníků s tím má problém. Pokud jste si minulou kapitolu o základní struktuře PA nepřečetli, tak si ji nejprve přečtěte, než začnete číst tuto, jelikož byste nemuseli pochopit určité pojmy a obě kapitoly budou na sebe navázány. -
Praktické ukázky SMC obchodů
Jak vypadá vybírání likvidity a trading pomocí Fair Value Gapů v praxi? Pojďte se podívat na několik ukázkových obchodů provedených podle strategie popsané v našem právě vydaném ebooku. Odkaz k jeho stažení najdete uvnitř článku. -
Price Action: WRB analýza
V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na přístup Price Action, se kterým přišel už v roce 1980 kanadský obchodník M.A. Perry, který na světových diskuzních fórech vystupuje rovněž pod přezdívkami NihabaAshi nebo wrbtrader. Tento obchodník je doslova král Price Action, obchodování na plný úvazek se věnuje přes 20 let. M.A. Perry se věnuje čisté Price Action na bázi intradenního, swingového či pozičního obchodování. V jeho obchodním přístupu nenajdete žádné indikátory, naopak se soustředí na analýzu volatility, tržní cykly, supporty, rezistence nebo psychologické aspekty obchodování. -
Smart Money a koncept výběru likvidity
Stalo se vám někdy, že vás trh vybral na stop-lossu? Tak právě v ten moment jste se stali potravou pro velké hráče. Pokud chcete být v tradingu opravdu úspěšní, musíte se naučit vnímat trh optikou likvidity a těmto situacím se vyhnout. Jak na to si ukážeme v dnešním článku. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia High a Low (10. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali prince swingy, co jsou zač a jak se dají využít v tradingu. V dnešní kapitole se naopak podíváme na takzvané Asia high a Asia low. Jak se tyto highs a lows značí a jak se tyto informace dají využít v tradingu. První se ale podíváme na teoretické definice, abychom vše správně pochopili a následně na konci kapitoly se podíváme i na praktické příklady, abychom věděli, jak tuto konfluenci aplikovat do svého tradingu. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia Mid-Line (11. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali Asia high a Asia low, kde jsme zmiňovali pojem Asia mid-line jen okrajově. Asia session se řadí sama o sobě do timingu a má v sobě zahrnuty 3 základní technické konfluence a to jsou výše zmíněné high a low a taky mid-line. V dnešní kapitole si tento poslední pojem rozebereme více do hloubky a ukážeme si, jak Asia mid-line využít v našem tradingu a jak z ní benefitovat. První si ale znova napíšeme teoretické rámce, bez kterých bychom nemohli pochopit praktické příklady na grafu. Co je to tedy Asi amid-line? -
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
V minulém dílu jsme si rozebrali úvod do ICT (Inner Circle Trader) konceptu a v dnešním díle si rozebereme trochu odlišný styl, tedy SMC (Smart Money Concepts). Oba koncepty jsou postaveny na vnímání likvidity na trhu, nicméně se trochu liší v různých otázkách a každý z nich má své výhody i nevýhody oproti druhému. Každopádně pokud se chystáte věnovat strategiím na bázi likvidity, je nutné znát ICT i SMC.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |