Pondělí 30. prosince 2024 18:43
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Putin hostí summit BRICS, setkání více než 30 hlav států, největší od invaze na Ukrajinu. Účastní i šéf OSN, Rusko bude tlačit na odpojení od dolaru

22.10.2024 08:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V ruské Kazani dnes začíná třídenní summit zemí skupiny BRICS. Prezident Vladimir Putin na největším mezinárodní setkání na ruském území od začátku své invaze na Ukrajinu přivítá více než třicet hlav států, přijíždí dokonce i šéf OSN António Guterres. Účastní se čínský prezident Si Ťin-pching nebo indický premiér Naréndra Módí.

Skupina BRICS sdružuje země často řazené mezi rozvíjející se trhy. Akronym BRIC – označující Brazílii, Rusko, Indii a Čínu – použil jako první před 23 lety Jim O’Neill, někdejší ekonom investiční banky Goldman Sachs.

Jednalo se tehdy, roku 2001, o neformální označení zemí, které spojuje jak ranější fáze rozvoje tržní ekonomiky, tak poměrně silná růstová dynamika a vyhlídka na stále vyšší, ba nakonec, do roku 2050, až dominantní podíl na světové ekonomice. Pojí je tedy též určitý vyzývatelský status ve vztahu k tradičním tržním ekonomikám Západu, který lze ovšem vztáhnout nejen k hospodářské oblasti, nýbrž – jak se později ukázalo – i k samotné oblasti geopolitické.

Od roku 2009 a tehdejšího prvního summitu v ruském Jekatěrinburgu se pak již formálně schází skupina zemí BRICS, přičemž přidané „S“ značí Jihoafrickou republiku. Zvláště od zmíněné ruské invaze na Ukrajinu roku 2022 se někteří – včetně ruské propagandy – snaží skupinu vykreslit jako geopolitickou protiváhu Západu, ba až jako spojence Ruska.

Ve skutečnosti je skupina BRICS značně zájmově roztříštěná. Jak poznamenává sám duchovní otec jejího označení, zmíněný O’Neill, není jasné, čím jiným je vlastně skupina zač než jen klubem, jehož členem nejsou Spojené státy.

Zájmová rozpolcenost zemí skupiny BRICS je ostatně patrná i právě před dnes začínajícím summitem v Kazani. Rusko jistě bude chtít diskutovat možné omezování závislosti zúčastněných zemí na dolaru a západním finančním systému. Kreml by rád, aby dolar v mezinárodním platebním styku výrazněji nahrazovala třeba čínská měna, jüan. Sama Čína se ale k úvahám o dedolarizaci již staví zdrženlivěji. Pro Indii je zase obtížně představitelné, že by se role náhrady dolaru měla zhostit právě měna čínská. Spojené arabské emiráty, další účastník summitu, pak už skupinu BRICS vůbec nemíní chápat jako protiváhu nebo vyzyvatele Západu, neboť se Západem, včetně USA, chtějí udržovat velmi dobré vztahy.

Jedinou jistotou tak zůstává prostý fakt nezpochybnitelného růstu globálního ekonomického významu zemí skupiny BRICS. Jejích devět členů představuje 26 procent světového hrubého domácího produktu. Pro srovnání, skupina G7, tedy skupina sedmi nejvýznamnějších (západních) ekonomik, reprezentuje 44 procent světového HDP. Přitom ovšem roku 2001 měly země BRICS podíl zhruba jen desetiprocentní, zatímco G7 více než šedesátiprocentní. Do roku 2029 země BRICS náskok zemí G7 dále stáhnou, když na ně budou ztrácet už jen zhruba deset procentních bodů – G7 mají mít zhruba 40procentní podíl, zatímco země BRICS podíl zhruba 30procentní.

Začátkem minulého desetiletí také země BRICS překonaly svým podílem na světové ekonomice země Evropské unie, jejichž podíl na světové ekonomice od té doby klesl na nynějších méně než dvacet procent (viz graf Bloombergu níže).


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pumpaři se obávají lockdownu. Ceny pohonných hmot zatím nezlevňují
    „Lockdown pravděpodobně sníží poptávku řidičů po pohonných hmotách. To kromě poklesu cen benzínu a nafty může vést k uzavírání některých čerpacích stanic. Toho jsme již byli svědky při první vlně pandemie. Druhá vlna však může některé čerpací stanice uzavřít jednou provždy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Pumpování peněz do ekonomiky má zelenou
    „Vzhledem k uvolněné měnové politice centrálních bank a rozhazovačné rozpočtové politice vlád je vhodné nakupovat aktiva, která si budou udržovat hodnotu. Naopak přestává dávat smysl vytvářet velké peněžní zůstatky, které v čase budou ztrácet kupní sílu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Purple Trading Club - jedna z příčin ziskovosti našich klientů?
    Dlouhodobě vysoká míra ziskovosti našich klientů je v kontextu finančních trhů opravdovým unikátem. Tím spíše, že naši obchodníci a investoři jsou už druhý rok po sobě mezi nejziskovějšími v celé Evropě. A může za to také Purple Trading Club, unikátní vzdělávací koncept, který u žádného jiného brokera nenajdete.
  • Purple Ventures spouští svůj druhý fond. Zaměří se zejména na startupy v regionu CEE a otevírá se i externím investorům
    Skupina Purple, za kterou stojí trojice zakladatelů David Kašper, Jakub Nytra a Filip Řehoř, spouští svůj druhý venture kapitálový fond. Zaměří se především na nadějné mladé firmy z regionu střední a východní Evropy, kterým bude pomáhat prorazit ve světě. Purple Ventures si v rámci nového fondu kladou za cíl investovat přes 40 milionů eur, tedy více než miliardu korun, přičemž fond je, na rozdíl od toho prvního, otevřen i externím investorům.
  • Působivý růst Cardana: 79,7 milionu transakcí, 1307 projektů, 9,1 milionu nativních tokenů
    V nejnovější týdenní zprávě o vývoji Cardano vydané 8. prosince 2023 se IOG podělil o komplexní přehled svých nedávných pokroků a probíhajících projektů, který odráží robustní a dynamickou trajektorii růstu. Zpráva shrnuje klíčové momenty i kumulativní statistiky k dnešnímu dni a ilustruje významné pokroky, kterých blockchainová platforma dosáhla.
  • Půst českých pracovníků skončil
    Po velmi dlouhých devíti čtvrtletích reálné mzdy českých zaměstnanců konečně začaly růst. Průměrná nominální mzda vzrostla o 7 %, což při výrazném poklesu inflace v prvním čtvrtletí až na průměrných 2,1 % znamená reálné navýšení příjmů o 4,8 %. Takto silný růst nebyl očekáván, když ani naše prognóza, která byla nejblíže v rámci trhu, počítala s mírně nižším tempem (+4,4 %). Zároveň byl revidován výsledek posledního čtvrtletí minulého roku, kdy nominální mzda v průměru stoupla o 7,1 % (místo 6,3 %) a reálná mzda poklesla o 0,5 % (místo -1,2 %).
  • Putin a Scholz: O dodávkách plynu za rubly budou jednat experti
    Ruský prezident Vladimir Putin a německý kancléř Olaf Scholz se dohodli, že o dodávkách ruského plynu za rubly bude jednat skupina expertů. Dnes o výsledku telefonátu hlav obou států informovala agentura TASS. Podle ní jednal Putin o platbách za ruský plyn i s italským premiérem Mariem Draghim. Úhrady v rublech nesmí "zhoršit" smlouvy evropských zákazníků, řekl podle AFP šéf Kremlu.
  • Putin bude chtít za plyn či ropu rubly. To řadovým Čechům zdraží plyn, elektřinu nebo pohonné hmoty, protože budou muset zaplatit zvýšená rizika, včetně kursového
    Ruský prezident Vladimir Putin dnes rozhodl, že Rusko bude za svůj plyn a ropu žádat od takzvaných nepřátelských států platbu v rublech. Země, které uplatňují sankce vůči Rusku, včetně zemí EU a Česka, tak budou muset za ropu i plyn platit místo v dolarech či eurech právě v ruské měně.
  • Putin bude rubly žádat asi i za obilniny, hnojiva, uhlí, ropu, kovy či dřevo. Česko se může s Ruskem soudit, propuštění hrozí stovkám tisíc lidí
    Ruský prezident Vladimir Putin stupňuje svoji hru vabank vůči Evropské unii a obecně Západu. Pravděpodobně totiž rozšíří okruh zboží, které Rusko bude ochotno „nepřátelským zemím“, včetně Česka, prodávat pouze za rubly.
  • Putin drtí český průmysl i zahraniční obchod, jeho schodek je nečekaně velký
    Zahraniční obchod České republiky se v březnu propadl do nečekaně velkého schodku, 13,8 miliardy korun. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů čekali deficit jen ve výši necelých šesti miliard. Klíčovým důvodem tak hlubokého schodku je deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Růst cen těchto surovin, zapříčiněný zejména Putinovou invazí na Ukrajinu, prohlubuje deficit celého českého zahraničního obchodu, neboť ČR je výrazným čistým dovozcem jak ropy, tak zemního plynu.
  • Putin je predátor, který se nespokojí se zamrzlým konfliktem, řekl Zelenskyj
    Ruský prezident Vladimir Putin je predátor, který se nespokojí se zamrzlým konfliktem, řekla dnes hlava ukrajinského státu Volodymyr Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu ve Švýcarsku. Západ ukrajinský prezident vyzval k vyšší pomoci Ukrajině a k tomu, aby jí pomohl získat vzdušnou převahu nad Ruskem. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
  • Putin je pro pokračování dialogu na zastropování produkce s výjimkou pro Írán
    Ruský prezident Vladimír Putin v interview ve městě Vladivostok uvedl, že by byl rád, kdyby se členské státy OPEC a Rusko, jež společně pokrývají polovinu světové produkce černého zlata, dokázaly dohodnout na zastropování maximální produkce ropy. Očekává také, že v otázce spoluúčasti Íránu na takové dohodě by bylo možné dosáhnout rozumného kompromisu s určitou výjimkou, aby byla Íránu dána možnost dosáhnout stejného tržního podílu, který mu na trhu s ropou patřil před uvalením mezinárodních sankcí.
  • Putin je připravený zahájit jednání s Ukrajinou. Dnešní apel Číny zjevně zabral – otázkou je, zda byl rozhodnutím Číny, nebo zda si jej v Pekingu „objednal“ Putin, aby neztratil tvář
    Rusko je připraveno poslat svoji delegaci do Minsku, k jednání s Ukrajinou. Podle Kremlu jde o odpověď na prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že je připravený jednat o neutrálním postavení Ukrajiny.
  • Putin kope za euro a proti dolaru. Důvod k oslavám?
    Bloomberg si všímá toho, že Rusko chce poprvé od roku 2013 vydat eurové dluhopisy. Vláda přitom i přes pokles cen ropy dosahuje rozpočtového přebytku, a tudíž si půjčovat nepotřebuje. Podle Bloombergu je emise obligací „testem programu dedolarizace“, který letos začal prosazovat ruský prezident Vladimir Putin. Pokud tento test dopadne dobře, „Evropská unie získá nepravděpodobného, ale významného spojence pro posílení globální role společné měny“ .
  • Putinova dosud nejďábelštější partie - blokáda ukrajinských přístavů. Kromě inflace a posílení rublu hlavně přinese smrt desítkám milionů lidí a vyvolá obrovskou migrační krizi
    Rusko je vítězem světové potravinové krize, na kterou pomáhá zadělat. Blokáda ukrajinských přístavů šponuje cenu pšenice na světových burzách k rekordním úrovním.
  • Putinova eskalace zasáhla trhy ještě před Fedem
    Abychom se při vyčkávání na večerní Fed nenudili, spustil ruský prezident Putin částečnou mobilizaci a vystrašil trhy další eskalací konfliktu na Ukrajině. Tato možnost byla diskutována už dlouho dopředu. Bude tedy volně pokračovat debata, jak velkou hrozbu pro Ukrajinu představuje potenciální lidská vlna špatně vyzbrojených a vycvičených záložáků i jaká je mobilizace hrozba pro samotný ruský režim. Ani jedno z toho není radno podceňovat. Finanční trhy samozřejmě takové zprávy netěší, ale úplně se z toho také nehroutí.
  • Putinova inflace zasáhla českou ekonomiku
    „Putinova inflace je sociálně necitlivá, protože vede ke zdražování nezbytných energetických a zemědělských komodit. Náklady na život v České republice prudce stoupají a lidem se snižuje kupní síla úspor. Současný vývoj v ekonomice bohužel bude doprovázen snižováním životní úrovně lidí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Putinova mobilizace Čechům pohonné hmoty nezdraží. Zatím
    V Česku paliva v uplynulém týdnu opět zlevnila, cena nafty se dostala pod 44 korun za litr. Za týden nafta na litru zlevnila o 73 haléřů, ve středu za ni řidiči platili v průměru 43,97 koruny za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,35 Kč, před týdnem byl o 74 haléřů dražší. Benzín je nejlevnější od letošního 26. února, tedy od třetího dne po invazi Ruska na Ukrajinu. Cena benzínu je už je jen o necelou korunu na litr vyšší než v poslední den před invazí.
  • Putinovi válečná ekonomika „padá na hlavu“. Hrozí protiofenziva nově vyzbrojené Ukrajiny, přitom Rusko čelí rostoucí inflaci a lidem i firmám musí zvedat daně
    V uplynulých měsících Rusko ve výzbroji přečíslovalo Ukrajinu v poměru až zhruba deset ku jedné. Přesto se mu nepodařil výraznější vojenský průlom. Okno příležitosti se přitom nyní zavírá ruku v ruce s tím, jak Ukrajina získává nové dodávky zbraní a munice. A to zejména díky dubnovému schválení nového balíku pomoci za více než 60 miliard dolarů. Tento Kyjevem dlouho vyhlížený krok amerického Kongresu nyní začíná měnit poměr sil na ukrajinském bojišti.
  • Putin povolil prodej ruské dcery firmy J&T Banka majiteli banky Realist
    Ruský prezident Vladimir Putin schválil dohodu o koupi ruské dceřiné společnosti české firmy J&T Banka. Aktiva banky získal holding Bjurokrat, jehož majitelem je ruská banka Realist, informoval list Kommersant.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster