Historie patentů sahá až do 15. století
Výběr informací o ochraně duševního vlastnictví (před 550 lety, 19. března 1474 byl vyhlášen zákon na ochranu vynálezů v italských Benátkách, který je označován za první patentový zákon na světě):
- Výraz patent (ve smyslu zákonné ochrany vynálezů) pochází z latinského slova pateo, tedy být otevřený, přístupný. Ve středověku totiž panovníci udělovali monopolní právo na výrobu a prodej určitého artiklu formou otevřených listů. Patenty umožňují vynálezci zabránit konkurentům používat jeho vynález pro komerční použití bez jeho svolení po určité období. Ochranná známka poskytuje vlastníkům duševního vlastnictví výlučné a trvalé právo na tvary, loga, fráze nebo slova na tak dlouho, dokud je používá.
- Za nejstarší patentový zákon bývá označována norma o ochraně vynálezů přijatá v roce 1474 v Benátkách. Podle tohoto zákona každý, kdo nahlásil nový objev benátským soudním úřadům, získal až desetiletou exkluzivitu na jeho využívání. Za její porušení byla stanovena peněžní sankce.
- Významným milníkem na cestě k dnešnímu pojetí ochrany duševního vlastnictví byl anglický Zákon o monopolech z roku 1623. Anglický parlament tímto zákonem omezil privilegium krále udělovat monopol na výrobu určitého zboží, zároveň ale vynálezcům přiznával výhradní právo využívat své objevy po dobu 14 let.
- V českých zemích bývá za nejstarší právní normu vztahující se k ochraně duševního vlastnictví označován císařský patent, který roku 1832 vydal František II. V roce 1897 byl nahrazen patentovým zákonem, jenž byl do té míry nadčasovým dokumentem, že na českém území platil s výjimkou okupace až do roku 1952.
- Impulzem pro vznik mezinárodních dohod o ochraně duševního vlastnictví byl rozvoj zaoceánského obchodu v 19. století. Na mezinárodní úrovni je základním dokumentem o ochraně průmyslového vlastnictví takzvaná Pařížská unijní úmluva, podepsaná v březnu 1883. Pozoruhodné je, že tato norma zůstává v platnosti dodnes. Principy Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví byly dojednány na mezinárodní konferenci v roce 1880. Původními signatáři dohody, a tedy i zakládajícími členy Mezinárodního svazu na ochranu průmyslového vlastnictví, bylo 11 evropských a latinskoamerických zemí. Postupem času jejich počet narostl až na současných 179. Československo se stalo členským státem v roce 1919.
- Podle úmluvy je členský stát povinen poskytovat osobám z jiného členského státu stejnou míru ochrany průmyslového vlastnictví jaké se těší jeho vlastní občané. Kromě patentů se vztahuje také na vynálezy, užitné a průmyslové vzory, tovární a obchodní známky, známky služeb a obchodní jména. Úmluva se rovněž týká údajů o původu zboží a označení původu. Úmluva byla během své existence několikrát revidována. Rychlý pokrok na poli vědy a techniky si nicméně vyžádal přijetí řady dalších mezinárodních smluv o ochraně duševního vlastnictví. Asi nejvýznamnější je Dohoda o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), která byla přijata v roce 1994.
- Na mezinárodní systém, ve kterém země sdílejí uznávání patentů, dohlíží Světová organizace na ochranu duševního vlastnictví (WIPO). Jedná se o specializovanou agenturu OSN založenou na Smlouvě o patentové ochraně (PCT) z roku 1978, která umožňuje získávat mezinárodní patentovou ochranu. Sídlí v Ženevě a sdružuje 193 zemí, které na patentový systém WIPO přistoupily, a nemusejí tak předkládat jednotlivé žádosti opakovaně v každé zemi. Česko je členem od roku 1993.
- Podle WIPO se celosvětový počet podaných patentových žádostí v loňském roce snížil o 1,8 procenta na 272.600. Zaznamenal tak první pokles za 14 let. Nejvíce patentových žádostí za loňský rok vykázala Čína (69.610), za kterou následovaly Spojené státy (55.678). V obou případech se však počet žádostí snížil ve srovnání s rokem 2022. Čína zaznamenala první pokles za více než dvě desetiletí. Na dalších příčkách se loni umístily Japonsko, Jižní Korea a Německo. Od roku 1978 až do roku 2020 každoročně nejvíce patentů podávaly Spojené státy.
- Z firem podle WIPO dlouhodobě nejvíce žádostí podává čínská společnost Huawei Technologies, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. Na předních místech v podávání žádostí jsou i japonská firma Mitsubishi Electric či jihokorejská Samsung Electronics.
- V Česku funguje Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV), který rozhoduje o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví, o poskytování ochrany na vynálezy, průmyslové vzory, užitné vzory, topografie polovodičových výrobků, ochranné známky, zeměpisná označení a označení původu výrobků a vede příslušné rejstříky.
- ÚPV v roce 2022 vydal či validoval českým a zahraničním přihlašovatelům 5076 patentů, což je nejméně od roku 2011, kdy jich uznal 5029. V meziročním srovnání jich bylo zhruba o 1700 méně. Na zahraniční přihlašovatele předloni připadalo 93 procent patentů, čeští vynálezci jich obdrželi zbylých sedm procent. Mezi českými přihlašovateli, jimž ÚPV udělil patent, dominují podniky, v roce 2022 jich získaly 166. Následovaly veřejné vysoké školy s 98 patenty, 53 patentů náleželo fyzickým osobám a 34 veřejným výzkumným institucím. Mezi zahraničními přihlašovateli jsou dlouhodobě nejúspěšnější subjekty z Německa.
- Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrná doba od podání přihlášky do udělení patentu je zhruba pět let a zároveň není patent udělen všem přihlašovatelům. Úspěšnost se podle nich pohybuje okolo 45 procent. Dlouhodobě nejvyšší úspěšnost vykazují veřejné vysoké školy a výzkumné instituce, u kterých se pohybuje mezi 80 až 85 procenty.
- Nejen čeští zájemci mají možnost podat patentovou přihlášku také k Evropskému patentovému úřadu (EPO), který zkoumá evropské přihlášky patentů a umožňuje získat ochranu vynálezů ve více než čtyřech desítkách zemí. Přihlášky evropskému patentovému úřadu přicházejí ale z více než 50 procent z mimoevropských zemí, zejména z USA, Japonska, Číny a Jižní Korey, z evropských zemí pak ze Švýcarska, Nizozemska, Británie a především Německa.
- Decentralizovanou agenturou Evropské unie (EU) je Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), u kterého se podávají žádosti o zápis ochranných známek a vzorů EU. Agentura byla založena v roce 1994 a sídlí v Alicante. Ročně zaregistruje více než 130.000 ochranných známek a na 100.000 průmyslových vzorů.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Hedgeové fondy měly špatné období
Nezávislá společnost Eurekahedge se specializuje na výzkum a analýzu hedgeových fondů. Rok 2015... -
Hedgeové fondy spekulují proti čínské měně
Několik významných hedgeových fondů spekulují na další oslabování čínského jüanu vůči americkému dolaru. Zprávu uvedl deník Wall Street Journal. -
Hedžové fondy zažívají perné čtvrtletí
Akciové a komoditní trhy klesají, zatímco kreditní spready (high yield credit spread) se rozšířily. Díky tomu... -
Henley: Kryptoměny využívá po celém světě kolem 425 milionů lidí
Kryptoměny využívá po celém světě zhruba 425 milionů lidí. Přes 88.000 jich má v kryptoměnách majetek v hodnotě nejméně jednoho milionu dolarů (zhruba 22,5 milionu Kč) a 22 lidí v hodnotě nejméně jedné miliardy dolarů. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Henley & Partners. -
HFSF vyplatil řeckým bankám 18 miliard eur
Řecký fond finanční stability (HFSF) včera vyplatil čtyřem největším bankám v zemi celkem 18 miliard eur -
HighSky Brokers jako první z obchodníků v ČR nabízí MetaTrader 5
Nový český obchodník s cennými papíry, společnost HighSky Brokers, a. s., započala v minulém týdnu nabízet své služby v oblasti investování do měn. -
HighSky Brokers ukončuje své služby
Česká makléřská společnost HighSky Brokers a.s. již neposkytuje investiční služby novým klientům. Společnost to dnes oznámila na svém webu. Obchodní pozice klientů a obchodní účty klientů budou uzavřeny dne 31.3.2019. -
Hindenburg: Platební firma Block, již vede exšéf Twitteru, umožňovala podvody
Platební firma Block, kterou vede spoluzakladatel a bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey, umožňovala podvody a dostatečně nekontroluje dodržování předpisů. V analytické zprávě, která byla dnes zveřejněna, to tvrdí americká investiční společnost Hindenburg Research, jež spekuluje na pokles cen. Akcie Blocku v reakci na zprávu krátce po zahájení obchodování odepisovaly přes 17 procent. Hindenburg na začátku letošního roku obdobně spustil propad akcií impéria tehdy nejbohatšího člověka Asie, indického podnikatele Gautama Adáního. -
Historický vývoj české koruny
Ceny zboží a služeb se v ČR od vzniku země v roce 1993 téměř ztrojnásobily, zatímco kurz české koruny posílil za tu dobu zhruba o čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy Raiffeisenbank. -
Historie antivirových firem NortonLifeLock i Avast se začala psát v 80. letech
Vizitka firmy Gen Digital a jejích předchůdců Avast a NortonLifeLock (v USA se dnes začne obchodovat s akciemi Gen Digital): -
HK: Ekonomika ČR bude letos stagnovat, v příštím roce stoupne o dvě procenta
Česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat, v příštím roce stoupne o dvě procenta. Mzdy by se reálně mohly začít zvedat už ve druhé polovině tohoto roku. Roční míra inflace dosáhne letos 10,8 procenta, v roce 2024 klesne na 3,3 procenta. Vyplývá to z aktuální prognózy Hospodářské komory ČR (HK ČR), kterou dnes na tiskové konferenci představil její prezident Zdeněk Zajíček. -
HK: Zpevňování koruny je spíše přechodným jevem, kurz vidíme na slabší úrovni
Aktuální zpevňování české koruny je spíše přechodným jevem, v delším časovém výhledu je její kurz na slabší úrovni, řekl dnes ČTK mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro. V národohospodářské prognóze podle něj počítá komora s hodnotami bližšími 25 korunám za euro. Koruna ve čtvrtek uzavřela obchodování s kurzem 23,69 Kč/EUR, vůči euru tak byla nejsilnější za posledních 14,5 roku. Dnes je o několik haléřů slabší. -
Hlasovací místnosti se otevřely také v Nevadě, posledním z klíčových států
Hlasovací místnosti se v 07:00 místního času (16:00 SEČ) otevřely také v Nevadě, posledním ze sedmi klíčových států, v nichž se především rozhodne o tom, zda se příští americkou hlavou státu stane demokratka Kamala Harrisová, nebo republikán Donald Trump. V Nevadě jsou ve hře hlasy šesti z celkem 538 volitelů. -
Hlava a ramena na EUR/NZD
Měnový pár EUR/NZD při pohledu na denní graf před několika dny prolomil směrem dolů rostoucí trendovou linii z června, kterou následně otestoval (pullback - nyní rezistence), čímž zároveň utvořil pravé rameno formace hlavy a ramen. Aby byla tato formace platná, musí nejprve dojít k jasnému proražení linie neckline směrem dolů. Uvidíme tento scénář s dalším možným oslabením směrem k hladině supportu 1,6620? -
Hlava a ramena na EUR/USD
Měnový pár EUR/USD při pohledu na 4hodinový graf utváří formaci hlava a ramena, kde aktuálně dochází k prolomení linie neckline této formace směrem dolů. V případě, že toto prolomení bude platné, bude patná také zmíněná formace a EUR/USD by mohl pokračovat v poklesu směrem k psychologické hladině 1,1500. Uvidíme tento scénář? -
Hlava a ramena na indexu amerického dolaru
Index amerického dolaru (US DOLLAR) testuje kvalitu supportu v zóně 10129-43 a zdá se... -
Hlavní akciový index v Japonsku zažil nejprudší jednodenní pokles za tři roky
Japonské akcie dnes prudce oslabily, jejich hlavní index Nikkei 225 zaznamenal nejvýraznější jednodenní procentní pokles za tři roky. Index se snížil o 3,28 procenta na 37.869,51 bodu. Uzavřel tak obchodování na nejnižší úrovni za tři měsíce, napsala agentura Reuters. -
Hlavní akciový index v Šanghaji je na téměř čtyřletém minimu
Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite se dnes propadl na nejnižší úroveň za téměř čtyři roky. Podle analytiků jde o reakci na zprávy, že prezident USA Donald Trump se chystá v nejbližších dnech oznámit nová cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard USD (4,4 bilionu Kč) ročně. Index klesl o 1,11 procenta na 2651,79 bodu, což je nejnižší hodnota od 27. listopadu 2014. -
Hlavní body a výsledky ze summitu EU
V Bruselu dnes skončil summit EU, který byl dopředu označován za jeden z klíčových okamžiků... -
Hlavní body dojednané dohody o vystoupení Británie z EU
Premiéři a prezidenti 27 zemí Evropské unie dnes podpořili návrh dohody o odchodu Británie z EU i politickou deklaraci o budoucích vztazích. Dohoda na 585 stranách upravuje okolnosti samotného brexitu, týká se například udržení práv občanů EU v Británii po britském odchodu z evropského bloku či vyrovnání britských finančních závazků vůči unii.