Čínský prezident
FT: Milei za rok ve funkci stabilizoval argentinskou ekonomiku
13.12.2024 První rok v úřadě se libertariánskému prezidentovi Argentiny Javierovi Mileovi podařilo stabilizovat rozkolísanou ekonomiku a udržet si podporu přibližně poloviny obyvatel – v blízké budoucnosti jej však čekají velké výzvy, píše ve své analýze britský deník Financial Times (FT).
Čínský vývoz prudce zpomalil a dovoz klesl
10.12.2024 Čínský vývoz v listopadu prudce zpomalil a dovoz klesl, obě hodnoty zaostaly za očekáváním. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil čínský celní úřad. Obavy budí dodatečná cla, která plánuje uvalit na obchod s Čínou zvolený americký prezident Donald Trump. Zahraniční obchod byl zvlášť letos pilířem churavějící druhé největší světové ekonomiky a aktuální údaje jsou proto varovným znamením, píše agentura Reuters.
Trump udeřil na Putina. Hodlá zavést 100% clo na všechny země, které by chtěly snižovat své využívání dolaru, což je klíčový cíl ruského prezidenta
01.12.2024 Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat své využití dolaru. Takzvanou dedolarizaci diskutují hlavně některé země uskupení BRICS, zvláště pak Rusko.
EU navrhuje sankce na čínské firmy, které pomáhají Rusku
26.11.2024 Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní pomohly ruským společnostem vyvinout útočné drony nasazené v bojích na Ukrajině. Evropská komise (EK) coby výkonný orgán EU také zvažuje další omezení na ruské ropné tankery, aby Moskvě více zkomplikovala obcházení stávajících restrikcí. S odvoláním na příslušné dokumenty k těmto návrhům to uvedla agentura Bloomberg.
Scholz a Macron jednali s čínským prezidentem
19.11.2024 Hospodářské otázky, ale také pokračující ruská válka proti Ukrajině, byly tématy rozhovorů čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, uvedly agentury. Státníci se setkali na okraj summitu skupiny zemí G20 v brazilském Riu de Janeiro.
Summit G20 začal spuštěním aliance proti hladu, Biden vyzval k podpoře Ukrajiny
18.11.2024 V brazilském Riu de Janeiro dnes začal summit skupiny velkých ekonomik G20, kde lídři světových mocností jednají o mezinárodní spolupráci na pozadí dvou válek a nejistoty spojené s výměnou prezidentů ve Spojených státech. Brazílie na úvod setkání spustila novou "globální alianci" s cílem koordinovat snahy o zmírnění hladu a chudoby ve světě. Končící americký prezident Joe Biden vyzval ostatní účastníky k podpoře svrchovanosti Ukrajiny, která se už od února 2022 brání ozbrojené ruské agresi.
Čínský prezident varoval v Limě před rostoucím ochranářstvím ve světě
15.11.2024 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes na summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Limě varoval před rostoucím ochranářstvím a překážkám v mezinárodním obchodě. Píše to agentura AFP s odkazem na psanou verzi projevu, kterou vydala čínská státní média. Si varoval také před jednostrannou zahraniční politikou. Čínský prezident tím možná narážel na plány nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který sliboval zavést nová cla na čínské zboží a tvrdší postup proti Číně.
V Peru začal asijsko-pacifický summit
15.11.2024 Čínský prezident Si Ťin-pching na úvod summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Peru symbolicky otevřel první Čínou financovaný přístav v Jižní Americe. Dosud největší čínská investice na kontinentu má dále zpevnit posilující čínskou pozici v regionu, píší agentury. Do Peru již dorazil také americký prezident Joe Biden, jehož setkání s čínským protějškem je plánováno na sobotu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
07.11.2024 1) Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Úroková sazba je tak na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Většina analytiků pokles o čtvrt procentního bodu očekávala, ve stejném rozsahu bankovní rada snížila úrokové sazby i na předchozích dvou zasedáních.
Čínský prezident popřál Trumpovi k vítězství ve volbách
07.11.2024 Čínský prezident Si Ťin-pching pogratuloval Donaldovi Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Podle agentur to dnes uvedla čínská státní média. Během gratulace vyzval k vzájemnému respektu a oboustranně výhodné spolupráci. Trump v uplynulých hodinách mluvil také s hlavními americkými spojenci v Asii a Tichomoří - Japonskem, Jižní Koreou a Austrálií.
Putin hovořil o rozšíření uskupení BRICS
23.10.2024 Více než tři desítky zemí vyjádřily přání připojit se ke skupině rozvíjejících se ekonomik BRICS, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na summitu organizace v Kazani. Uvedl, že skupina při vrcholné schůzce bude jednat o svém rozšíření, které by se ale nemělo projevit ve snížení efektivity uskupení.
Guterres přicestoval do Kazaně, má se setkat s Putinem
23.10.2024 Generální tajemník OSN António Guterres přicestoval do Kazaně na summit rozvíjejících se ekonomik BRICS, kde se má ve čtvrtek setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oznámily to dnes tiskové agentury. Guterres má s Putinem na první schůzce od dubna 2022 jednat o situaci na Ukrajině, která třetím rokem čelí ruské agresi, a o vývoji na Blízkém východě.
Čínský prezident chválil pevnost vztahů s Ruskem, s Putinem jednal i o Ukrajině
22.10.2024 Čínský prezident Si Ťin-pching si dnes po jednání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem na okraj summitu mezivládní organizace BRICS v ruské Kazani pochvaloval pevnost vzájemných vztahů obou zemí v časech "mezinárodního chaosu", píše agentura AFP. Putin se Siem podle vyjádření Moskvy jednal mimo jiné o válce na Ukrajině a dalších plánech na spolupráci, píše agentura Reuters.
Putin hostí summit BRICS, setkání více než 30 hlav států, největší od invaze na Ukrajinu. Účastní i šéf OSN, Rusko bude tlačit na odpojení od dolaru
22.10.2024 V ruské Kazani dnes začíná třídenní summit zemí skupiny BRICS. Prezident Vladimir Putin na největším mezinárodní setkání na ruském území od začátku své invaze na Ukrajinu přivítá více než třicet hlav států, přijíždí dokonce i šéf OSN António Guterres. Účastní se čínský prezident Si Ťin-pching nebo indický premiér Naréndra Módí.
Vučić vysvětloval, proč na summit BRICS nepojede
22.10.2024 Srbský prezident Aleksandar Vučić nepřijede na summit rozvíjejících se ekonomik BRICS, který dnes začíná v Kazani v Rusku. Srbsko bude zastupovat vicepremiér Aleksandar Vulin, napsal na svém webu list Kommersant s odvoláním na Vučičovo vyjádření v srbské televizi. Ruský deník připomněl, že ve dnech 23. a 24. října má být v Bělehradu na návštěvě polský premiér Donald Tusk, a sám Vučić ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v telefonickém rozhovoru řekl, že "vzhledem k dobře známým okolnostem by sám sotva mohl přijet na summit" v Rusku.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
05.09.2024 1) Kandidátka Demokratické strany na prezidentku Kamala Harrisová včera navrhla zvýšit sazbu daně z kapitálových zisků pro ty, kteří vydělávají jeden milion dolarů (asi 22,6 milionu korun) a více, na 28 procent namísto 39,6 procenta, které navrhoval americký prezident Joe Biden v rozpočtu na rok 2025. Současné sazby se pohybují do 20 procent v závislosti na příjmu, informovala agentura Reuters.
Čína slíbila Africe v příštích třech letech 50 miliard USD
05.09.2024 Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes na čínsko-africkém summitu v Pekingu zavázal, že jeho země v příštích třech letech poskytne Africe finanční prostředky ve výši 50 miliard dolarů (1,13 bilionu korun) a pomůže vytvořit na africkém kontinentu milion pracovních míst. Informovala o tom agentura AFP.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
16.05.2024 1) Cena mědi je na rekordu, dostala se nad pět dolarů za libru (asi 0,45 kg). Poptávka po tomto kovu zůstává silná v souvislosti s budováním nových datových center a pokračující elektrifikaci světové ekonomiky, zatímco růst těžby zpomaluje, uvedl server zpravodajské televize CNBC. Od začátku letošního roku se cena mědi zvýšila o více než 25 procent.
Si: Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli
16.05.2024 Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.
Denní přehled: Wall Street a kryptoměny klesají
02.04.2024 Indexy na Wall Street se dnes obchodovaly na nižší úrovni: S&P 500 klesl o 0,9 %, Dow Jones se obchodoval o 1,2 % níže, Nasdaq klesl o 1,1 % a Russell 2000 s malou kapitalizací se propadl o více než 2,5 %.
Ranní shrnutí (22.03.2024)
22.03.2024 Indexy na Wall Street zakončily včerejší obchodování na rekordních hodnotách, ale mimo denní maxima. S&P 500 si připsal 0,32 %, Dow Jones se posunul o 0,68 % výše a Nasdaq přidal 0,20 %. Index Russell 2000 s malou kapitalizací se obchodoval o více než 1 % výše.
Graf dne - CHN.cash (12.03.2024)
12.03.2024 Dnešní asijsko-pacifická seance se nesla v optimistickém duchu a většina indexů z tohoto regionu se obchodovala na vyšší úrovni. Největší zisky bylo možné zaznamenat na čínských indexech, zejména hongkongských, jako je HSCEI (CHN.cash). Index si dnes připsal téměř 3 % a posunul se na nejvyšší úroveň od konce listopadu 2023. V Číně dnes nebyly k dispozici žádné konkrétní zprávy, které by tento skok ospravedlnily.
Eskalaci invaze jsme prokaučovali, teď hrajeme o čas
26.02.2024 24. únor 2024, smutné druhé výročí vpádu invazních vojsk Ruské federace na území Ukrajiny. Vladimiru Putinovi se nepodařilo dosáhnout cíle rychlé vojenské operace, a tak tu máme dlouhý a zatím nekončící konflikt, ve kterém zástupci NATO a Evropy ještě neřekli, co chtějí. Putin vede zdržovací válku, protože věří, že ji buď „vysedí“ díky téměř neomezeným lidským zdrojům, nebo bude mít později v rukou lepší alternativy. Západní svět si začíná připouštět scénář třetí světové války. Jenže příprava na nejhorší možnou situaci měla přijít na úplném začátku.
CHN.cash získává 4,5 % 📈
06.02.2024 Indexy v asijsko-pacifickém regionu zaznamenaly převážně zápornou seanci, s výjimkou Číny. Čínské indexy dynamicky posilují v rozmezí 4,00-5,00 % v návaznosti na údajně předloženou žádost Čínské komise pro regulaci cenných papírů o podporu akciového trhu. Podle důvěrných informací obdržel čínský prezident Si Ťin-pching od čínských regulačních orgánů informaci o nutnosti podpořit finanční trhy a zabránit dalšímu poklesu cen. Akcie v Číně a Hongkongu ztratily od svého vrcholu v roce 2021 hodnotu přibližně 7 bilionů dolarů.
Ranní shrnutí (06.02.2024)
06.02.2024 Indexy v asijsko-pacifickém regionu zaznamenávají převážně negativní seanci, s výjimkou Číny. Japonský Nikkei 225 klesá o 0,78 %, zatímco australský S&P ASX 200 ztrácí 0,35 %. Čínské indexy dynamicky posilují v rozmezí 3,00-4,00 % v návaznosti na údajnou žádost Čínské komise pro regulaci cenných papírů o podporu akciového trhu.
Trump nehodlá obnovit mandát současného šéfa americké centrální banky
02.02.2024 Donald Trump, pokud bude znovu zvolen prezidentem Spojených států, nehodlá obnovit mandát současného šéfa americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella. Zdůvodnil to tím, že hlava Fedu má podle něj příliš politický přístup k měnové politice a předpověděl, že předseda Rady guvernérů letos sníží úrokové sazby, prý aby pomohl demokratům. Trump přitom Powella, který je stejně jako on republikán, v roce 2018 do čela banky sám jmenoval.
Ranní shrnutí (01.02.2024)
01.02.2024 Indexy na Wall Street se včera během seance propadly v reakci na neuspokojivé výsledky technologických společností zveřejněné v úterý večer a na včerejší zasedání FOMC.
Čínská ekonomika loni vzrostla odhadem o 5,2 procenta, řekl v Davosu premiér
16.01.2024 Čínská ekonomika se v loňském roce zotavila a podle odhadů dosáhla růstu 5,2 procenta, čímž překonala stanovený pětiprocentní cíl, uvedl dnes čínský premiér Li Čchiang ve svém projevu na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu ve Švýcarsku. Čína je podle premiéra otevřená pro podnikání a má potenciál pro zahraniční investice.
Ranní shrnutí (21.12.2023)
21.12.2023 Všechny indexy na Street zakončily včerejší obchodování na nižší úrovni po propadu v závěru seance. S&P 500 klesl o 1,47 %, Dow Jones se posunul o 1,27 % níže a Nasdaq se propadl o 1,50 %. Index Russell 2000 s malou kapitalizací klesl o 1,89 %.
Ranní shrnutí (17.11.2023)
17.11.2023 Guvernér BoJ Ueda zahájil svou výpověď v japonském parlamentu. Bankéř uvedl, že bude zachovávat uvolněnou měnovou politiku a že "slabý" jen je pro Japonsko v mnoha ohledech výhodný. Ueda uzavřel, že program kontroly křivky YCC bude ukončen, pokud si bude BoJ jistá, že inflace dosáhne své cílové úrovně.
Ranní shrnutí (16.11.2023)
16.11.2023 Indexy na Wall Street zakončily včerejší obchodování mírně výše. S&P 500 si připsal 0,16 %, Nasdaq 0,07 % a Dow Jones vyskočil o 0,47 %. Index Russell 2000 s malou kapitalizací se obchodoval o zhruba 0,2 % výše.
Biden po jednání se svým čínským protějškem informoval o pokroku
16.11.2023 Jednání amerického prezidenta Joea Bidena s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Kalifornii skončilo, uvedly světové agentury a stanice CNN. Podle vyjádření šéfa Bílého domu na platformě X státníci v jednáních učinili "skutečný pokrok". Čína a Spojené státy se dohodly na obnovení komunikace na vysoké úrovni mezi svými armádami, uvedla podle agentury Reuters čínská státní média s odkazem na prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten podle médií řekl šéfovi Bílého domu, že největší a nejvíce nebezpečný problém ve vztazích mezi USA a Čínou je Tchaj-wan.
Čínský průmysl a maloobchod vzrostl více, než se čekalo, dál ale hrozí deflace
15.11.2023 Průmyslová výroba v Číně a tržby maloobchodu v říjnu meziročně zrychlily růst. Zvýšily se více, než se čekalo, průmyslová výroba stoupla nejvíce od dubna a maloobchod nejrychlejším tempem od května. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad. Druhé největší ekonomice světa ale podle německého hospodářského deníku Handelsblatt stále hrozí deflace.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
25.10.2023 1) Válečný konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy už má negativní dopady na ekonomiky sousedních zemí. Na investorském fóru v Rijádu to řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Varovala také, že vyhlídky globální ekonomiky se mohou dál zhoršit.
Bloomberg: Čína dává najevo nulovou toleranci k prudkému zpomalení ekonomiky
25.10.2023 Čínský prezident Si Ťin-pching naznačil, že prudké zpomalení ekonomického růstu a přetrvávající deflační rizika vláda nebude tolerovat a učinil řadu neobvyklých politických kroků, aby v druhé největší ekonomice světa podpořil náladu. V rozmezí 24 hodin Čína oznámila zvýšení celkového schodku veřejných financí nejvýše za posledních 30 let, představila balíček státních dluhopisů, který znamená odklon od tradičního modelu růstu, a prezident uskutečnil bezprecedentní cestu do centrální banky, čímž vyslal jasný signál o svém zaměření na ekonomiku, uvedla agentura Bloomberg.
Ranní shrnutí (25.10.2023)
25.10.2023 Čínské akcie rostly poté, co Peking přijal důraznější opatření na podporu druhé největší světové ekonomiky, což podpořilo naději, že se krize na trhu může zmírnit.
Rusko výrazně posiluje spolupráci s Čínou, v Moskvě se ozývá kritika
23.10.2023 Rusko v čase, kdy se potýká se západními sankcemi, výrazně posiluje zahraniční obchod s Čínou. Na dnešní regionální konferenci na severovýchodě Číny firmy podepsaly řadu dohod o spolupráci. V Moskvě se ale proti sbližování s Čínou ozývají kritické hlasy, uvádí na svém webu týdeník Der Spiegel.
Čína na summitu nepodepsala smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu
19.10.2023 Čínští představitelé nepodepsali smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu ani o výstavbě plynovodu Síla Sibiře 2. Upozornil na to včera list The Moscow Times. O projektu plynovodu se mělo jednat v úterý v Pekingu v rámci summitu věnovaného takzvané nové Hedvábné stezce, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. V ruské delegaci nechyběl vicepremiér Alexander Novak, který dohlíží na energetický sektor, šéf plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller a šéf ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Souhlas čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se přesto nepodařilo získat, napsal citovaný deník.
Putin se v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem
18.10.2023 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na okraj summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Sia už předtím označil za drahého přítele, informuje agentura Reuters.
Bloomberg: Pád Gazpromu otupuje klíčový nástroj Putinovy moci
13.10.2023 Ruský prezident Vladimir Putin přecenil své možnosti, když se pokusil využít ruský státní plynárenský gigant Gazprom k tomu, aby dostal Evropu na kolena. A nyní jsou jeho snahy o posílení Gazpromu vydány na milost a nemilost Číně, napsala agentura Bloomberg.
BRICS v první fázi rozšiřování přijme šest zemí včetně Saúdské Arábie či Íránu
24.08.2023 Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou šest států včetně Íránu a Saúdské Arábie, aby se k 1. lednu 2024 staly novými členy bloku. Pozvánku dále dostanou také Argentina, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty, oznámil dnes prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa, který je hostitelem summitu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má tento krok posílit vliv uskupení, které se zavázalo, že bude hájit zájmy "globálního Jihu".
V zemích BRICS žije 40 procent populace, vytváří 26 procent sětového HDP
21.08.2023 - Do hospodářského uskupení BRICS patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Název je odvozen od počátečních písmen členských zemí. Označení původně vzniklo v roce 2001 pro investiční účely. Tehdy britský ekonom Jim O'Neillem z investiční banky Goldman Sachs napsal studii o rostoucí síle rozvíjejících se zemí jako Brazílie, Rusko, Indie a Čína, o kterých psal jako o BRICS. V roce 2006 svolala Ruská federace schůzku ministrů zahraničí těchto čtyř čtyř států a v roce 2009 Čína, Indie, Brazílie a Rusko uspořádaly v ruském Jekatěrinburgu první summit. V roce 2010 se připojila i Jihoafrická republika.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
17.08.2023 1) Cena zlata během dnešního obchodování sestoupila na pětiměsíční minimum pod 1890 dolarů (zhruba 41.850 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dolů ji tlačí růst výnosů u dluhopisů vlády Spojených států a silný kurz dolaru.
Čínský prezident vyzývá zemi k trpělivosti v době slabého růstu ekonomiky
17.08.2023 Čínský prezident Si Ťin-pching v projevu zveřejněném tento týden vyzval zemi k trpělivosti v době, kdy se vládní komunistická strana snaží zvrátit zpomalování hospodářského růstu. Uvedl rovněž, že západní země se potýkají s čím dál většími problémy kvůli svému materialismu a "duchovní chudobě". Informovala o tom dnes agentura AP.
Čína uzavřela strategické partnerství s Palestinskou autonomií
14.06.2023 Čína dnes uzavřela strategické partnerství s Palestinskou autonomií. Stalo se tak během návštěvy jejího předsedy Mahmúda Abbáse. Podle agentury AP tento krok Pekingu dokládá, že si Čína chce zajistit ekonomický a politický vliv na Blízkém východě a že i v tomto ohledu soupeří se Spojenými státy. Čína usiluje o energetické zdroje a přístup na trhy, kam by mohla exportovat své vojenské a civilní zboží. Zároveň hodlá podle AP propagovat svůj styl autoritářského vládnutí společně s Ruskem, a to jako protiváhu k modelu západních demokracií.
Kongo se chystá podepsat spolupráci s Čínou v infrastruktuře a těžbě nerostů
24.05.2023 Kongo se chystá podepsat spolupráci s Čínou ve výstavbě infrastruktury a těžbě nerostů. Dnes se proto podle německého týdeníku Der Spiegel v Pekingu schází čínský prezident Si Ťin-pching s konžským protějškem Félixem Tshisekedim, který do Číny přicestoval na několikadenní návštěvu, při níž má podepsat několik obchodních dohod. Objem chystaných opatření má činit šest miliard dolarů (zhruba 132 miliard Kč).
Média: Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více využívat vlastní měny
22.03.2023 Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více používat vlastní měny, tedy čínský jüan a ruský rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom dnes informuje server americké televize CNBC.
Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl. Čína nehodlá od Ruska kupovat tolik plynu, kolik by si Kreml přál
22.03.2023 Čínský prezident Si Ťin-pching se při své právě skončené třídenní státní návštěvě Ruska snažil dávat světu zřetelně najevo, že je se svým hostitelem zajedno v celé řadě věcí. V tom pro Kreml opravdu důležitém byl však zdrženlivý. Nekývnul třeba na nabídku svého protějšku Vladimira Putina, aby Čína odebírala mnohem více plynu.
Co zvyšuje náklady na dopravu? Je to rostoucí čínská poptávka
20.03.2023 Čína se dala do najímání ropných tankerů, což je znamení toho, že poptávka po energiích je zrychlená.
Ministerstvo: Spojené státy nechtějí svou ekonomiku oddělit od čínské
09.03.2023 Spojené státy nechtějí svou ekonomiku oddělit od čínské, ani nemají v úmyslu Čínu utlačovat, řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Reagoval tím na obvinění zaznívající z Pekingu. Čínský ministr zahraničí Čchin Kang totiž v úterý řekl, že Spojené státy vyzývají k "ustavení mezí“ ve vztahu k Číně a že Washington musí "šlápnout na brzdu", aby zabránil konfliktu s Čínou.
Ranní shrnutí (16.02.2023)
16.02.2023 Americké indexy zakončily včerejší obchodování mírně výše. S&P 500 si připsal 0,28 %, Dow Jones se posunul o 0,11 % výše a Nasdaq vyskočil o 0,92 %. Nejvýkonnějším indexem byl Russell 2000 se ziskem 1,09 %.
Obchod dne - CHNComp (09.02.2023)
09.02.2023 Čínské akcie se prudce odrazily od nedávných minim, když investoři přivítali zprávu, že agentura Fitch Rating zvýšila své prognózy HDP Číny pro rok 2023 na 5 % z předchozích 4,1 %, a to v souvislosti se zrychlením spotřeby a celkové aktivity poté, co vláda zmírnila omezení COVID. Čínská CDC dnes navíc oznámila, že pravděpodobnost nové vlny infekcí v nadcházejících měsících je relativně nízká. Začátkem týdne čínský prezident Si prohlásil, že Peking bude usilovat o dosažení zlepšení hospodářského provozu a stabilizaci očekávání. Navíc začaly slábnout obavy z vyhrocení geopolitického napětí mezi Čínou a USA. Prezident Biden uvedl, že vztahy s Čínou neutrpěly velký zásah, zatímco americká ministryně financí Yellenová stále plánuje návštěvu Pekingu, nicméně žádné podrobnosti nebyly poskytnuty.
Ropa za jüany, zlato jako rozhodující aktivum pro Čínu
10.01.2023 Zlato bude pro Čínu rozhodujícím faktorem, protože se země snaží posílit mezinárodní postavení jüanu a nadále prosazuje své plány na nákup ropy ze Saúdské Arábie.
Čína chce zlepšit vztahy se západní Evropou a vystoupit z mezinárodní izolace
10.01.2023 Čínští činitelé soudí, že ekonomický a diplomatický izolacionismus Číny dosáhl kritické úrovně, a vláda země se v současnosti usilovně zaměřuje na zlepšení vztahů nejen se západní Evropou, uvedl dnes list Financial Times. Nový směr zahraniční politiky se zrodil na 20. sjezdu Komunistické strany Číny, který se uskutečnil v říjnu loňského roku. Čínský prezident Si Ťin-pching, označovaný za nejmocnějšího politika Číny od dob Mao Ce-tunga, na něm obhájil svou pozici v čele strany na dalších pět let a do politbyra vybral výlučně jemu loajální členy strany. Evropská unie ale členské země vyzvala ke zpřísnění postoje vůči Číně.
Čínský prezident jednal v Rijádu s arabskými zeměmi, označil to za milník
09.12.2022 Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.
Zemřel Ťiang Ce-min, klíčový strůjce čínského vítězství v éře pokročilé globalizace. Dokázal si naklonit Spojené státy, jimž ale kvůli tomu vyrostl v Číně světový arcirival
30.11.2022 V Šanghaji dnes ve věku 96 let zemřel Ťiang Ce-min, čínský prezident v letech 1993 až 2003 a generální tajemník čínské komunistické strany z let 1989 až 2002. Ťiang Ce-min vstupuje do dějin nejen Číny coby klíčový strůjce jejího mocného ekonomického vzestupu, který proměnil celý svět. Stěžejním triumfem jeho politické kariéry je nasměrování Číny ke vstupu do Světové obchodní organizace a jeho dotažení roku 2001.
Sociální nepokoje kvůli uzávěrám v Číně uvrhají zahraniční firmy do nejistoty
29.11.2022 Pro zahraniční společnosti, které působí v Číně, nemohly bezprecedentní víkendové protesty přijít v horší dobu, napsal dnes zpravodajský server BBC. V zemi se už tři roky s přestávkami táhnou protipandemické uzávěry a opatření, kvůli nimž se Čína stala pro zahraniční pracovníky nehostinnou. Zvláště problematický byl poslední rok, kdy zbytek světa protipandemická opatření uvolnil.
Čínský prezident Si Ťin-pching jednal na summitu APEC se zástupcem Tchaj-wanu
20.11.2022 Jako zdvořilé a šťastné hodnotil šéf tchajwanské delegace Morris Čchang své setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Sešli se na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Bangkoku. Jak píše agentura Reuters, jde o výjimečné čínsko-tchajwanské setkání na tak vysoké úrovni.
Na ostrově Bali začíná dvoudenní summit zemí G20, mezi státníky chybí Putin
15.11.2022 Na indonéském ostrově Bali dnes začíná dvoudenní summit největších světových ekonomik G20. Summitu se zúčastní prezidenti a premiéři téměř všech zemí skupiny, chybět naopak bude ruský prezident Vladimir Putin. Indonéské předsednictví chce jednání věnovat obnově globální ekonomiky po pandemii covidu-19 či klimatickým změnám, mezi hlavními tématy summitu bude zřejmě i válka na Ukrajině.
Ekonomický kalendár: stretnutie Xi-Biden na samite G20
14.11.2022 Futures trhy dnes poukazujú na vyššie otvorenie európskej obchodnej seansy. Futures obchody na DAX sa v súčasnosti obchodujú približne o 70 bodov nad uzatváracou cenou z minulého týždňa. Kryptomeny sa sťahujú späť po znepokojujúcejších správach o stave niektorých krypto búrz. Ropa sa obchoduje o niečo nižšie, zatiaľ čo drahé kovy klesajú. AUD a NZD sú najvýkonnejšie hlavné meny, zatiaľ čo USD a CHF najviac zaostávajú.
Ranné zhrnutie (14.11.2022)
14.11.2022 Indexy z Ázie a Tichomoria sa dnes obchodovali väčšinou nižšie. Nikkei klesol o 1 %, S&P/ASX 200 sa posunul o 0,2 % nižšie, Kospi sa obchodoval o 0,4 % nižšie a Nifty zaznamenal minimálne zmeny. Indexy z Číny sa obchodovali zmiešane.
Ranní shrnutí (27.10.2022)
27.10.2022 Americké indexy zakončily včerejší seanci níže, přičemž technologické akcie měly nejslabší výkon, protože neuspokojivé zisky společností Microsoft a Alphabet narušily náladu vůči sektoru. S&P 500 klesl o 0,74 %, Dow Jones skončil na stejné úrovni, zatímco Nasdaq se propadl o 2,04 %. Russell 2000 se vzepřel trendu a získal 0,46 %.
Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 3,9 procenta
24.10.2022 Čínský hrubý domácí produkt (HDP) se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,9 procenta, tedy více, než se čekalo. Výhled kalí hrozba globální recese a opatření přijatá proti šíření koronaviru. Ve druhém čtvrtletí čínská ekonomika rostla pomalejším tempem 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes podle agentury Reuters zveřejnil čínský statistický úřad.
🛢WTI se propadá téměř o 4 %📉
18.10.2022 Cena OIL.WTI se prudce stáhla ze svých denních maxim 85,5 USD, protože obavy z poptávky ovlivňovaly sentiment trhu. Investoři se stále více obávají zhoršujících se vyhlídek růstu a poptávky při zhoršujících se makroekonomických podmínek, včetně vysoké inflace a utahování měnové politiky. Pochybnosti ohledně výhledu čínské poptávky po palivech tento týden vzrostly poté, co největší světový dovozce ropy odložil zveřejnění údajů o HDP za 3. čtvrtletí 2022 a měsíčních údajů o aktivitě za září. Čínský prezident Si Ťin-pching včera během svých projevů na stranickém sjezdu ocenil politiku země vůči nulovému Covidu, což může být předzvěstí dalšího přerušení výroby, pokud se pandemická situace nezlepší. Snížení cen pod cenu vyvolalo rostoucí obavy z přísnějších globálních dodávek, protože OPEC a jeho spojenci, včetně Ruska, souhlasili s dalším snížením produkce před embargem Evropské unie na ruskou ropu. Mezitím agentura Bloomberg uvedla, že Bílý dům může tento týden učinit další oznámení SPR, což vytváří další tlak na ceny. Z technického hlediska cena OIL.WTI aktuálně testuje hlavní support na 81,75 USD za barel, což je poznamenáno předchozími cenovými reakcemi. Pokud by došlo k proražení níže, pohyb dolů se může prohloubit směrem k zářijovým minimům na 76,20 USD, kde se nachází spodní hranice struktury 1:1.
Ranné zhrnutie (17.10.2022)
17.10.2022 Indexy z ázijsko-pacifickej oblasti sa začiatkom nového týždňa obchodovali zmiešane. Nikkei a S&P/ASX 200 klesli o viac ako 1 %, indexy z Číny sa obchodovali zmiešane, zatiaľ čo indexy z Indie a Južnej Kórey si pripísali okolo 0,4 %.
Dnes začal přelomový sjezd čínských komunistů. Splaskne tamní bublina?
16.10.2022 V mediálním stínu války na Ukrajině a evropské energetické krize se skrývá přízrak, jenž může dále přitížit i české ekonomice. Hrozba „tvrdého přistání“ čínského hospodářství. Podle nejnovějších prognóz totiž letos nelze vyloučit, že vykáže růst pod tříprocentní úrovní. To by sice stále bylo znatelně více, než o kolik vzroste česká ekonomika, nicméně plán pekingského politbyra byl pro letošek docela jiný: 5,5procentní růst.
Co sledovat příští týden? (14.10.2022)
14.10.2022 Tento týden vyšší než očekávaný údaj o indexu spotřebitelských cen v USA, který přišel v patách robustní zprávy o zaměstnanosti, snížil jakékoli naděje na změnu monetární politiky a přidal k očekáváním dalšího obrovského zvýšení úrokových sazeb na listopadovém zasedání Fedu. Příští týden se investoři zaměří na zprávy velkých amerických technologických společností jako Tesla nebo Intel. GBPUSD může dostat šanci na pohyb ve středu, kdy budou zveřejněny nové údaje o britské inflaci. V neposlední řadě mohou čínské indexy zaznamenat vyšší volatilitu v úterý, kdy bude zveřejněno několik klíčových makroekonomických údajů. Příští týden určitě sledujte US100, GBPUSD a CHNComp.
Tento týden začíná přelomový sjezd čínských komunistů. Splaskne tamní bublina?
10.10.2022 V mediálním stínu války na Ukrajině a evropské energetické krize se skrývá přízrak, jenž může dále přitížit i české ekonomice. Hrozba „tvrdého přistání“ čínského hospodářství. Podle nejnovějších prognóz totiž letos nelze vyloučit, že vykáže růst pod tříprocentní úrovní. To by sice stále bylo znatelně více, než o kolik vzroste česká ekonomika, nicméně plán pekingského politbyra byl pro letošek docela jiný: 5,5procentní růst.
Skončí válka na Ukrajině ještě před 16. říjnem? Na Putina zřejmě tlačí čínský prezident, který má před sebou životní událost, a napomoci by mohl i Kissinger
25.09.2022 Válka na Ukrajině by mohla skončit letos před 16. říjnem. Vyplývá to z rozhovoru Deutsche Welle s ruským ekonomem Andrejem Illarionovem, poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina z let 2000 až 2005. Podle Illarionova Putin v posledních dnech znatelně změnil svoji dosavadní strategii. Zatímco ještě donedávna se zdálo, že na Ukrajině upřednostní dlouhou opotřebovávací válku, nyní náhle velmi pospíchá, vyhlašuje v zabraných ukrajinských regionech referenda, částečně mobilizuje a chřestí jadernými zbraněmi.
Čína nabídla Srí Lance pomocnou ruku, kritici to považují za dluhovou past
22.07.2022 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes nabídl novému srílanskému prezidentovi svou podporu, uvedla agentura Reuters s odkazem na státní televizi CCTV. Ostrovní země v Indickém oceánu se momentálně potýká s nejhorší hospodářskou krizí za poslední desetiletí.
Čína naplní své letošní hospodářské cíle, řekl Si Ťin-pching na summitu BRICS
23.06.2022 Čína nasadí efektivnější prostředky, aby naplnila své hospodářské cíle pro letošní rok. Na zahájení summitu předních rozvíjejících se ekonomik to řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNBC. Skupina označovaná jako BRICS kromě Číny zahrnuje také Rusko, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Konflikt na Ukrajině označil Si za "výstražný signál" pro lidstvo. Čína si ohledně Ruské invaze zachovává neutralitu. Na dvoudenním summitu má vystoupit i ruský prezident Vladimir Putin.
Putin: Spolupráce Moskvy a Pekingu se odvíjí od potenciálu Číny
17.06.2022 Spolupráce Moskvy a Pekingu se odvíjí od potenciálu Číny a nikoli od "nedávných geopolitických událostí". V projevu na ekonomickém fóru v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin, který přitom narážel na invazi Ruska na Ukrajinu. Rusko zasažené západními sankcemi usiluje o prohloubení hospodářských vazeb s Pekingem, napsala agentura Reuters. Čínský prezident Si Ťin-pching předtím v předem nahraném projevu uvedl, že čínsko-ruská spolupráce vykazuje dobrou dynamiku ve všech oblastech.
BBC: V Petrohradu se koná slet ruské elity na pozadí války proti Ukrajině
16.06.2022 Bez ohledu na válku, sankce a mezinárodní izolaci se v Petrohradu odehraje další ekonomické fórum, v jehož názvu se dokonce zachoval přívlastek "mezinárodní". Ruská redakce BBC zkoumala, zda Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum (PMEF) zůstalo hlavní společenskou událostí putinovského Ruska, anebo spíše jde o "hostinu během moru".
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 09.05.2022
09.05.2022 Na akciové trhy se vrátila volatilita, VIX se drží na úrovních kolem 30 bodů. V tuto chvíli mezi investory zřetelně převažuje negativní sentiment. S&P 500 předvedl pátý klesající týden v řadě. Takto dlouhou úroveň týdenních ztrát index naposledy zaznamenal v roce 2011. Dominantním faktorem je probíhající obrat v měnové politice hlavních centrálních bank. Ten bude pokračovat, jelikož inflační tlaky prozatím nemizí. Čím dál více začíná náladu na burzách ovlivňovat zero covid policy v Číně.
Forex: Dolar vystoupil na nové dvouleté maximum, těží z obav o čínskou ekonomiku
26.04.2022 Americký dolar se dnes vyšplhal na nové dvouleté maximum vůči koši předních měn i samotnému euru. Nadále těží z obav ze slabšího růstu čínské ekonomiky a z vyhlídek na agresivní zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 17:20 SELČ ztrácela zhruba půl procenta na 1,0659 EUR/USD.
Ranní shrnutí (21.04.2022)
21.04.2022 Americké indexy zakončily včerejší obchodování smíšeně. Dow Jones si připsal 0,71 %, S&P 500 skončil beze změny, zatímco Nasdaq klesl o 1,22 %. Russell 2000 rostl 0,37 %.
Americké akcie zažily nejlepší týden od listopadu 2020
20.03.2022 Americké akcie dnes opět posílily, zaznamenaly tak nejvýraznější týdenní nárůst od listopadu 2020. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se dnes zvýšil o 0,80 procenta a uzavřel obchodování na 34.754,93 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,17 procenta na 4463,12 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 2,05 procenta na 13.893,84 bodu.
Akcie v závěru týden hledají odvahu. Další inverzní twist u dluhopisů
18.03.2022 Evropské akcie v závěru týdne přešlapují na místě – většinou v rudém teritoriu, nálada se ale opatrně zlepšuje. Obdobně s posunem nahoru váhají hlavní americké indexy, do zeleného se ale po technologickém Nasdaqu dostal i S&P 500. Dolar roste, eurodolar hledal půdu pod nohama na úrovni 1,103 EURUSD. Z mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou přicházejí smíšené signály, zatímco čínský prezident řekl svému americkému prezidentu, že konflikty a konfrontace, jako jsou události na Ukrajině, nejsou v ničím zájmu.
Čínsky prezident vyzýva na spoločné úsilie na zabezpečenie mieru
18.03.2022 Hlavné indexy na Wall Street začali dnešnú seansu nižšie, ale pozitívny sentiment sa na trhy vrátil po vyjadreniach prezidenta Číny, ktorý povedal, že konflikt nie je v záujme žiadneho štátu a USA a Čína sa musia spoločne snažiť zabezpečiť medzinárodný mier. Si Ťin-pching povedal, že Peking a Washington by mali "prevziať našu medzinárodnú zodpovednosť", uviedla čínska štátna televízia.
Globální akcie zaznamenaly díky rostoucímu optimismu úlevnou rally
18.03.2022 Futures na americké akcie včera zaznamenaly třetí den růstu v řadě, zatímco asijské akcie zůstaly beze změny, protože obchodníci dostávali z rusko-ukrajinských mírových jednání, které posunuly cenu ropy nad 100 USD za barel, smíšené signály.
Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy. Nedůležitějším spojencem Putinova režimu je tak nyní Německo a jeho Energiewende
25.02.2022 Dvě čínské státní banky, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) a Bank of China, pozastavují dolarové financování ruského surovinového vývozu a částečně také financování tohoto vývozu v čínské měně. Zprávu přináší agentura Bloomberg. ICBC je vůbec největší bankou na světě podle objemu aktiv. Bank of China je pak čtvrtou největší globální bankou. Pozastavení financování vývozu ruských surovin znamená značné zhoršení exportních možností Ruska nejen na čínském trhu, který je pro něj klíčový. Prostřednictvím příjmů i z tohoto expertu přitom Rusko z velké části financuje třeba právě svoji probíhající invazi na Ukrajině.
Hodnota čínské internetové firmy Meituan kvůli regulaci klesla o 26 mld. USD
18.02.2022 Akcie čínské internetové společnosti Meituan, která se mimo jiné věnuje i rozvozu jídla, dnes na burze klesly o 15 procent, nejvíce za téměř sedm měsíců. Tržní hodnota firmy se tak snížila o 26 miliard dolarů (přes 557 miliard Kč). Peking vydal nové pokyny, podle kterých mají platformy pro rozvoz jídla snížit poplatky restauracím. Oznámení způsobilo rozsáhlý výprodej mezi technologickými akciemi - investory znepokojuje tvrdý postup úřadů proti těmto firmám, který trvá už rok.
Čínský prezident vyzval k větší spolupráci proti pandemii covidu-19
17.01.2022 Čínský prezident Si Ťin-pching v rámci jednání Světového ekonomického fóra (WEF) dnes ve svém virtuálním vystoupení vyzval k větší spolupráci v boji proti koronaviru. Slíbil, že pošle další miliardu dávek očkovací látky proti covidu-19 do dalších zemí. V poznámce namířené proti Spojeným státům pak apeloval na ostatní velmoci, aby se zbavily "mentality studené války" v době sílícího geopolitického napětí, informovala agentura AP.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.1.2022
17.01.2022 Světové fórum v Davosu se opět uskuteční virtuální formou. Již dnes v 11:00 hodin bude mít projev čínský prezident. Členové světového ekonomického fóra vydali přehled hlavních globálních rizik. Z jejich pohledu vévodí rizika klimatická. Extrémního počasí se obává více než 31 % respondentů, nedostatečné akce v souvislosti s ochranou klimatu 27,5 %. Naproti tomu ekonomická rizika nejsou vnímána jako ta nejzásadnější. Splasknutí bubliny na trzích aktiv se obává pouze 14 % respondentů.
Nio akcie: Čína snížila dotace na elektromobily o 30 %
11.01.2022 Nio akcie může čekat zajímavý rok. Čínská vláda mění svou politiku v automobilovém průmyslu. Na jednu stranu se více otevírá zahraničním investorům, ale zároveň snížilasubvence na elektrická auta. Zdá se, že Čína již nechce elektromobilní průmysl tolik podporovat jako dříve.
Ranní komentář: Čínský retail roste díky Single’s day prodejům. Xi Jingpin doživotním lídrem?
12.11.2021 Čtvrteční seance větší změny na finanční trhy nepřinesla. Akciové indexy dokázaly mírně růst a své vysoké valuace si i nadále drží. Z jednotlivých jmen pak zaujala hlavně společnost Disney, která po zveřejnění výsledků začala výrazně klesat a během včerejší seance odepsala 7 %. Dařilo se naopak čínskému internetovému retailu (BABA, JD, PDD), který rostl díky dobrým zprávám o prodejích během čínského nákupního svátku Single’s day. Z Číny pak přícházejí i zajímavé zprávy, které naznačují, že po důležité schůzi nejvyššího vedení CCP má čínský prezident Xi Jingping značnou šanci na získání třetího prezidentského mandátu.
Celé národy zmizí z povrchu zemského, varovala OSN… v červnu 1989. Podobná varování uslyšíte i v příštích dvou týdnech u příležitosti právě začínajícího klima-summitu v Glasgow
31.10.2021 Lídři zemí skupiny G-20, tedy dvacítky nejvyspělejších a nejvýznamnějších světových ekonomik, nevyslali před dnes začínajícím klimatickým summitem OSN v Glasgow příliš silný signál. Na svém římském summitu, který dnes končí, mezi nimi totiž stále přetrvává rozpor ohledně stanovení zřetelného klimatického závazku. Zdá se dokonce, že cíl spočívající v dosažení uhlíkové neutrality k roku 2050 zjemní. A sice tak, že jej nevztáhnou ke konkrétnímu roku, “2050”, ale k vágnějšímu termínu “polovina století”.
Začíná summit G20, hlavními tématy bude ekonomika po pandemii a klima
30.10.2021 V Římě dnes začíná dvoudenní summit skupiny velkých světových ekonomik G20, kde se hlavy států a vlád těchto zemí setkají osobně poprvé od propuknutí pandemie před téměř dvěma lety. Právě zotavení ekonomik po zdravotní krizi má být jedním z hlavních témat jednání. Hovořit se ale bude také o tom, jak aktuálně řešit stoupající ceny energií. Těsně před začátkem klimatické konference OSN v Glasgow budou lídři probírat také to, jak může G20 přispět k úspěchu boje s globálním oteplováním.
Čínský prezident Si Ťin-pching nepřijede na summit G20 v Římě
26.10.2021 Na summit největších světových ekonomik G20, který se uskuteční o víkendu v Římě, nepřiletí čínský prezident Si Ťin-pching. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na zdroje z diplomacie. Vrcholné schůzky se Si zúčastní přes videopřenos, Čínu bude na místě zastupovat její ministr zahraničí. Již dříve oznámil svou neúčast také ruský prezident Vladimir Putin, jenž se rovněž připojí přes video. Do Říma naopak přicestuje americký prezident Joe Biden.
Ranné zhrnutie (11.10.2021)
11.10.2021 Obchodovanie v Ázii sa začalo tento týždeň pozitívne. Nikkei získal 1,5% a indexy z Číny sa posunuli vyššie. S & P/ASX 200 klesol o 0,3%
Studie: Čína překonává USA a další mocnosti ve financování zahraničního rozvoje
29.09.2021 Průměrné roční výdaje Číny na zahraniční rozvojové projekty vykázaly za pět let od roku 2013 dramatický růst, který dosáhl 85 miliard USD (1,9 bilionu Kč). Daleko tak překonaly výdaje Spojených států, Japonska a dalších velmocí. Vyplývá to ze studie americké výzkumné laboratoře AidData. Rok 2013 je rokem, kdy čínský prezident Si Ťin-pching začal prosazovat iniciativu nové Hedvábné stezky, jejímž cílem je zvýšit vliv Pekingu v zahraničí prostřednictvím financování a výstavby infrastrukturních projektů v Asii, Evropě a Africe.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
03.09.2021 1) Japonské akcie dnes výrazně překonaly zbytek asijsko-pacifického regionu růstem o dvě procenta poté, co premiér Yoshihide Suga oznámil, že nebude svou funkci obhajovat v nadcházejících volbách. Čínský index nákupních manažerů ve službách klesl v srpnu na 46,7 bodu z červencových 54,9 bodu.
Čína plánuje v Pekingu otevřít akciovou burzu pro malé a střední podniky
03.09.2021 Čína plánuje v Pekingu otevřít novou akciovou burzu, která by sloužila malým a středním podnikům. Oznámil to čínský prezident Si Ťin-pching. Neposkytl k tomu ale žádné podrobnější informace, například termín otevření burzy. Kontinentální Čína má v současnosti dva velké akciové trhy, které sídlí v Šanghaji a Šen-čenu.
Rychlé shrnutí
24.08.2021 Americké indexy zakončily seanci výše. Index S&P500 přidal 0.85 %, index Dow Jones přidal 0.61 % a index Nasdaq 1.55 %.
Na akciové trhy dopadá zápis Fedu i obavy z Číny
19.08.2021 Akcie trhů rozvíjejících se zemích klesly na letošní minima. Dolehl na ně nejen slábnoucí výhled celosvětového růstu, ale i perspektiva nižších stimulů Fedu. Investoři proto přesedlali na nejbezpečnější aktiva. K tomu se přidávají obavy ze šíření variant Covidu-19, čínských regulačních zásahů a nepokojů v Afghánistánu. Pod tíhou obav klesají i evropské akciové trhy.
Analýza Fidelity International: Odvětví elektromobility v Číně poroste ještě rychleji
29.06.2021 Od vypuknutí pandemie Covid-19 jsme svědky vlny optimismu, co se týče elektromobilů. Vlády velkých zemí po celém světě zavádějí ekologická opatření a ekologické investování mezi ústřední body svých strategií. Zatímco se pozornost soustředila zejména na klimatickou politiku USA nebo Evropy, Čína se také zavázala k dekarbonizaci. Vzhledem k tomu, že ceny baterií pro elektromobily klesají rychleji, než se očekávalo, mohl by čínský elektromobilový průmysl oproti současným odhadům ještě více zrychlit. Ačkoli věříme, že čínský růst trhu elektromobilů má před sebou slibnou budoucnost, kořist nebude rozdělena rovnoměrně. Pravděpodobněji totiž zvítězí společnosti v přední části hodnotového řetězce, které mají lepší konkurenční pozici.
USA v rámci G7 prosazují rozsáhlý investiční plán pro chudé země
13.06.2021 Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.
Analytička: Čína má šanci být do roku 2035 největší ekonomikou
26.02.2021 Čína má šanci do roku 2035 zdvojnásobit velikost své ekonomiky, jak to předpověděl prezident Si Ťin-pching. Řekla to analytička amerického finančního ústavu Bank of America Global Research Helen Čchiaová, která vede oddělení asijských ekonomik. Znamená to, že Čína by na pozici největší ekonomiky světa vystřídala Spojené státy. Čínský prezident loni v listopadu řekl, že jak se Čína vyvíjí a usiluje o status vyspělé země, může do roku 2035 vedle ekonomiky zdvojnásobit i příjem na hlavu.
Hodnota trhu s emisními povolenkami loni stoupla na rekord
27.01.2021 Celková hodnota globálních trhů s emisními povolenkami loni stoupla o 20 procent na rekordních 229 miliard eur (téměř šest bilionů Kč) z důvodu očekávaného zpřísnění emisních limitů. Hlavní podíl na tom měl systém obchodování s emisemi Evropské unie ETS, který se na celkové hodnotě podílel téměř 90 procenty. Vyplývá to z průzkumu společnosti Refinitiv.
Čínský prezident chce větší roli G20 v řízení globální ekonomiky
25.01.2021 Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval svět, aby posílil koordinaci makroekonomické politiky a zvýšil úlohu skupiny největších ekonomik G20 v řízení světového hospodářství. V projevu v rámci virtuálního setkání nazvaného Davos Agenda dnes poukázal i na "dost slabé" oživení z koronavirové pandemie.
Související klíčová slova:
FOREX | Partneři | FXstreet | Technická analýza | Offshore | George Soros | Bitcoin | Fundamentální analýza | Čínský jüan | Price Action | Řecko | Čína | Japonsko | Video | Finance | Peníze | Australský dolar | Novozélandský dolar | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Fitch | Korelace | Equity | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | USD/JPY | AUD/USD | NZD/USD | Nasdaq | Dow Jones | EUR/JPY | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Koruna | G20 | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Dluhová krize | Monetární politika | Měnová politika | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Polsko | Turecko | Španělsko | Apple | Evropské akcie | Kypr | Analytik | New York | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Spekulace | Ropa Brent | Ropa WTI | Česká koruna | Americké akcie | ETF | Světové akcie | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | EUR/CHF | Export | Průmyslová výroba | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | EUR/CZK | Akciová burza | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Světové ekonomické fórum | Měnový trh | Eurodolar | Cenné papíry | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Americký dolar | Analýza | Zhodnocení | Asset management | BRICS | Transakce | Bank of England | Bank of Japan | Bankovní rada | Benchmark | Bloomberg | Bod | Bond | Breakout | Burza | Béžová kniha | CFD | Cap | Cash flow | Centrální banka | Centrální banky | Stock | DAX | Devalvace | Dividenda | Dividendový výnos | Dolarový index | Dollar | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Emise | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | FOMC | FX | Fed | Finanční trhy | Forex trader | Futures | G10 | G7 | IFO index | IPO | Index DAX | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Intradenní obchodník | Investice | Investiční společnost | Investor | Investování | Japonský jen | Klouzavý průměr | Komodity | Korekce | Kurz | Kurzy měn | Likvidita | Long | Low | MIFID | MMF | MT4 | Makléř | Margin | Risk | Marže | Mezinárodní obchod | Momentum | Měna | Finanční instituce | Měnový pár | Měny | Nabídka | Stavební povolení | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Nástroj | Obchodní bilance | Obchodník | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Obligace | Opce | P/E | Platební bilance | Platforma | Pozice | Prodeje existujících domů | Příkaz | RSI | Rally | Rating | Ratingová agentura | Reserve Bank of Australia | Reserve Bank of New Zealand | Retracement | Rezistence | Platina | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | SNB | Saldo běžného účtu | Sentiment | Směnný kurz | Spread | Support | Ticker | Timeframe | Trader | Trend | Trigger | Tržní kapitalizace | Ukazatel | VIX | VaR | Velkoobchodní tržby | Volatilita | Výkonnost | Výnos | WTO | Wall Street | YTD | ZEW index | Zisk na akcii | Zisk na akcii (EPS) | Zisková marže | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Úrokové sazby | Jednotná evropská měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | CHF | NZD | CAD | AUD | GBP | ČEZ | Obchodování | JPMorgan | Morgan Stanley | Bank of China | EMU | Nomura | Goldman Sachs | Objem obchodů | Evropa | Japonské akcie | Asijské akcie | Index MSCI | Finanční krize | Citigroup | Cena zlata | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | FTSE | Bank of America | Americký prezident | XTB | Indexy | Úroková sazba | OSN | PBOC | Čínské akcie | Investoři | Fundamenty | Fond | Exxon Mobil | Měnový výbor | Trh s nemovitostmi | EU | Hospodářské otázky | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Cenový graf | Byznys | Business | Pravděpodobnost | Drahé kovy | BNP Paribas | Zisk | Berkshire Hathaway | Ropný trh | Komise pro cenné papíry a burzy | Break-Even | Sázka | Kurz dolaru | Zkušenosti | Euforie | Optimismus | Výsledky | Strach | Trpělivost | Index nákupních manažerů | Obchodní příležitosti | Bohatství | IEA | Shanghai Stock Exchange | RBNZ | Uvolnění měnové politiky | Gold | Obchodovat | Ondřej Hartman | Obchodování s akciemi | Deutsche Bank | Investiční banka | Analytický tým | Aktuální kurzy | Regulace | Financování | Investiční banky | Investiční společnosti | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Nasdaq Composite | Makro | USDX | Index cen | Index CPI | Portugalsko | Facebook | LYNX | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Rozvíjející se trhy | Japonská centrální banka | Wall Street Journal | Financial Times | Ceny akcií | Obchodníci | Vzdělávání | Praxe | Centrální bankéři | EURUSD | USDJPY | AUDUSD | GBPUSD | GBPJPY | Aktivum | EPS | Index | Investiční strategie | Likvidní | Odpor | Podpora | Průlom | Volatilní | Akcie Alibaba | Akcie dnes | Akcie Microsoft | Aktuální kurzy měn | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Banka | Brent | CAC40 | Capital Markets | Cena | Cena ropy brent | Ceny drahých kovů | Ceny zlata | Čínská ekonomika | Čínská měna | CISCO | Conference Board | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | Čínská banka | Čínské investice | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Eura | Euro dnes | Evropská měna | Exchange | Finanční prostředky | Fitch rating | Fondy | Frank | FXstreet.cz | Graf | Guvernér české národní banky | Hang Seng | HDP Číny | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index Hang Seng | Index Nasdaq | Index PMI | Index S&P 500 | Instrumenty | Investice do nemovitostí | Investiční | Investiční doporučení | Investiční plán | Investing | Irsko | ISM | Jádrová inflace | EBay | Japonská ekonomika | Jiří Rusnok | JP Morgan | Komodita | Komoditní | Krátkodobé investice | Kurz bitcoinu | Kurz dolarů | Kurzy | Libra | Maďarsko | Makléři | Makroekonomické ukazatele | Makroekonomický kalendář | Management | Market | Markets | Měna euro | Měna libra | Největší ekonomika světa | Největší světové ekonomiky | Nemovitosti | Nikkei 225 | NZDJPY | Obchodování s Čínou | Paládium | PayPal | Pips | Převodník měn | Pšenice | Reuters | Ropy | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Signály | Société Générale | SPX | Státní dluhopisy | Shares | Stoxx | Stoxx Europe 600 | SWIFT | Trh | Tržní hodnota | Tržní podíl | Twitter | Volkswagen | Výprodej | Vývoj cen akcií | Vývoj ceny ropy | Webináře | WTI | XM | Země BRICS | Zemní plyn | Zlaté rezervy | Zlato a stříbro | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Tradeři | CNBC | ZEW | ING | Benzín | Komise pro cenné papíry | Andrej Babiš | Current Ratio | Elon Musk | Hrubá marže | Christine Lagarde | Indie | Měď | Ministerstvo financí | Provozní marže | Redukce | ROCE | ROE | Tovární objednávky | Crédit Agricole | Itálie | Spojené státy | Repo operace | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Úvěr | QE | Světové ekonomiky | Miliardář | Komise | Federální rezervní systém | Rozhovor | Futures trhy | Know-how | Retail | Poradenská společnost | Burze | Investment | Německá burza | Traders | Markit | Dow Jonesův index | Bank of New York Mellon | Rabobank | DPA | Intesa Sanpaolo | Jackson Hole | RBC Capital Markets | CNN | Wells Fargo | Microsoft | MSCI | ABN Amro | Caterpillar | ANZ | Sentix | Institut Ifo | Investing.com | NATO | Nová Čína | RBC Capital | Agentura AP | BBC | Washington Post | Reporty | Ekonomická expanze | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Obchodní nastavení | HUF/EUR | Brazílie | Japonský premiér | Dnešní fundamenty | Průmyslová produkce | Zasedání centrální banky | Finanční systém | Dovoz ropy | Úspěch | Podnikání | BMW | Automobilový průmysl | Der Spiegel | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Globální trhy | Stock Exchange | Renminbi | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Vizionář | Earnings | Sentiment trhu | Podnikatelé | Globální akciové trhy | Bezpečnější měny | KBC | BlackRock | Podnikatelská důvěra | Příprava | Přehled | Jádrový index | Ekonomické fórum | Rosněfť | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | Politické napětí | Kybernetické měny | Sázet | Evropské trhy | Bankovnictví | Fidelity International | Vývoj ceny ropy WTI | Americké firmy | Zpravodajský server | Index důvěry | Lídři | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Vývoj měnového páru USD/JPY | Vývoj dolarového indexu | Akcie těžařských společností | Economist | Economic | Inflační tlaky | Širší index S&P 500 | Akcie ve Spojených státech | Akcie v USA | Ekonomické dopady | Akcie v Asii | IHS | Globální finanční krize | Britská centrální banka | JPMorgan Chase | Velké banky | Vladimir Putin | Americký akciový index | Americké akciové indexy | S&P Global | Zpomalení globální ekonomiky | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Vládní dluhopisy | Americký ministr financí | Rizikovější aktiva | Nervozita | Růst akcií | Ekonomická rizika | Utahování měnové politiky | Walmart | Alibaba | Fibo | Dnešní obchodování | Propad | Handelsblatt | John Kerry | Kryptoměny | Ropné společnosti | S&P | Agentura S&P | Guvernér | Agentura Fitch | Cena mědi | Německý akciový index DAX | Německý DAX | Zahraniční investice | Ztráty | Euro k dolaru | Zvýšení úrokových sazeb | Americké indexy | Historická maxima | Člen rady guvernérů | Nejistota | Erste | Philip Morris | Saúdská Arábie | Tempo růstu | Prodej aut | Akcionáři | Daně z příjmů | Zajištění | Obchodník s ropou | Vitol | Výrobní index PMI | FTSE 100 | Šéf společnosti | Baidu | Digitální měny | Blockchain | Ripple | Dogecoin | Ethereum | Digitální měna | Tesla | Vývoj měnového páru EUR/JPY | Agentura AFP | Zahraniční firmy | Odhodlání | Kapitalizace | Výhled | Akciový index DAX | Bankéři | Bankéř | Uvolnit měnovou politiku | Poplatky | Rekordní maxima | Exxon | Chevron | Konsensus | Mzdy | Úspěšné obchodování | Dnešní zprávy | Britský FTSE 100 | Makléřské společnosti | Summit G20 | Světový obchod | Globální obchod | Ministr obchodu | General Electric | Bankovní domy | Krize | Analytický tým FXstreet.cz | FTSE MIB | Theresa Mayová | Snížení úrokových sazeb | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | S&P Global Ratings | Výnosy | Měnový pár EUR/USD | Rizikové investice | Japonská vláda | Růst čínské ekonomiky | Ekonomické údaje | Akciové trhy v USA | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Čínský statistický úřad | Obchodování na akciových trzích | Příjmy | Podnikatelská aktivita | Indexy PMI | Podnikatelská aktivita v eurozóně | ExxonMobil | Finanční domy | Údaje o inflaci | Alphabet | xStation | Měny&Sazby | ČTK | Země G20 | Země G7 | Skupina G20 | Skupina G7 | Silný kurz dolaru | Internetové firmy | Japonský Nikkei | Růst ekonomiky | Belgie | Zasedání americké centrální banky | Zpomalení ekonomiky | Hospodářská rizika | Hlavní ekonom | Očekávání | Mercedes | ABN AMRO Bank | IHS Markit | Index KOSPI | ex | Ekonomická globalizace | Ruské akcie | BBVA | Euler Hermes | Zahraniční forex | Credit Agricole SA | ING Groep NV | Breakout Trader | Palladium | Jerome Powell | Coinmarketcap | MiFID II | Fox Business | Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) | Investiční skupiny | Vzácné kovy | Kobalt | Index Russell 2000 | Podnikání na kapitálovém trhu | Globální akcie | Trhy dnes | Obchodní války | FinTech | Zavedení dovozních cel | Očekávání investorů | Krypto | Bitcoiny | Raytheon | Lockheed Martin | OPEC+ | Obchodní válka | Obchodní bariéry | Podniky | Evropské akciové trhy | Asijské akciové trhy | Čínské měny | Globální růst | Globální hospodářský růst | Index nákupních manažerů (PMI) | Technologické akcie | Globální obchodní válka | Schwab | FAANG | Firma McDonald's | Akcie společnosti | Portu | Čínský akciový trh | Forint | Ekonomické krize | Šéf Fedu | RDSA | Royal Dutch Shell | Slábnutí rublu | TradeCentrum | Czech Fund | Dluhopisové výnosy | Spotřebitelská inflace | Kompozitní index | Trhy v USA | Trh s ropou | Ruská centrální banka | Cena plynu | Hospodářský vzestup | Zpomalení hospodářského růstu | EK | Prezident Trump | Dopady na ekonomiku | Evropská komise | Steven Mnuchin | Financial Times (FT) | Růst výnosů u dluhopisů | Zpomalení ekonomického růstu | Refinitiv | Odhady analytiků | Čínské firmy | Společnost Apple | Růst cen komodit | Majetek | Analytici společnosti | The Wall Street Journal | CCTV | WEF | Ceny zemního plynu | Zvýšení sazeb | Zájem investorů | Makroekonomická situace | Kvartální výsledky | Statistický úřad | Technologický Nasdaq | Obavy investorů | Inflační očekávání | Růst ekonomiky USA | Primární veřejná nabídka | Tržní hodnota firmy | Hodnota firmy | Zahraniční investoři | Slabší dolar | CNY | Infineon | STMicroelectronics | Infineon Technologies | AMS | MSCI Emerging Markets | Oživení světové ekonomiky | Akciové strategie | Společná měna | Boris Johnson | NVDA | Nabídka akcií | iFX | Protesty v Hong Kongu | Guvernér Fedu | Snížení sazeb | Digitální měna Libra | Čínský trh | Záporné sazby | Akcie a ETF | Čínský trh STAR | STAR | Nový akciový trh | Tržní hodnota Gazpromu | Gazprom | NASDAQ 100 | Výnosové křivky | Pokles cen | Americké futures | Výkonný ředitel | XTB Research | Britský premiér | Nový britský premiér | Recese v USA | Tomáš Pfeiler | Inverze výnosové křivky | Cla na čínské zboží | AMZN | Thyssenkrupp | Kristalina Georgievová | Míra chudoby | Pravděpodobnost recese | Prosus | US500 | Deutsche Welle | Televize CNBC | Kjódó | Agentura Kjódó | Globální recese | Denní graf | Očekávání trhu | Overbalance | Argentinská ekonomika | Poptávka po ropě | Finanční situace | EMIR | Růst podnikatelské aktivity | The Washington Post | Snížení daní | MetLife | GOOGL | Internet of Things | Internet of Things (IoT) | Předstihové indikátory | Akcie roku | Obchodní dohoda | Kakao | APEC | Equinor | Vývoz ropy | Bilance zahraničního obchodu | RISK-ON | Růst čínského HDP | Očekávané Earnings | Největší ekonomika | Druhá největší ekonomika světa | Druhá největší ekonomika | MMF Kristalina Georgievová | Šéfka MMF | Tým FXstreet.cz | Banka Goldman Sachs | Trinity Bank | Hospodářské krize | Huawei | Trump dnes | US30 | Dow Jones (US30) | Automobilky | Čistý zisk | KOSPI | Investment Management | Rozpočet | Čínská média | Deficit | Jednání o brexitu | Prezident Donald Trump | Michal Dvořák | Ceny benzínu | IOT | Hongkong | Strategické partnerství | Americký ministr obchodu | Trinity | LNG | Objem | Rijád | Dovoz čínského zboží | Čínské podniky | Bílý dům | MSFT | Obchod | Muhammad bin Salmán | Trh práce | Vyšší sazby | Čínský export | Obchodní dohody | Včerejší obchodování | Spojené státy a Čína | Alibaba Group | Snižování úroků | Příliv zahraničního kapitálu | Nejlepší internetové akcie | Internetové akcie | Luis De Guindos | Americký dolar dnes | Cisco Systems | Firma | Ekonomiky eurozóny | PLN/EUR | Maloobchodní prodeje | Technické analýzy | Index MSCI Emerging Markets | Aktuální obchodní příležitosti | Applied Materials | UnitedHealth | Pfizer | USA a Čína | Souhrn finančních trhů | Růst cen | Server BBC | Studie | BDI | Server CNBC | Dolar k japonskému jenu | Bilance | Obchod s Čínou | Index DOW | Americký Senát | Negativní sentiment | Generální ředitel | GM | Růst světové ekonomiky | Statistici | CryptoGT | ECB Luis De Guindos | Hodnota kybernetické měny | Ukrajina | Lagardeová | Fox News | Čínská armáda | Si Ťin-pching | Volný obchod | Americký zpracovatelský průmysl | Souhrnný index | Akcie společnosti Tesla | Klesly akcie | Amazon | Axe Capital | Philip Lowe | Úrok | Louis Vuitton | LVMH | Nejbohatší | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Američtí zákonodárci | INTC | Vicepremiér | Federální rezervní banky | Čínský průmysl | Walt Disney | AFP | Oblast rezistence | FT | Domácí poptávka | Dvojité dno | CHNComp | Financovat | SMA | Technologický sektor | Napětí mezi USA a Čínou | Ceny výrobců | Průmysl | ADP | HUF | PLN | Na burze | Neinvestovat | CBDC | Impuls | Zasedání RBA | Hospodářský výsledek | Industrial and Commercial Bank of China | ICBC | Visa | General Motors | Enel | Čínské zboží | Ceny potravin | Čínský vývoz | Čína a USA | Šinzó Abe | Rozvoj | Nově zahájené stavby domů | Stavebnictví | Viceprezident ECB | Zdražování | Problémy | Spotřebitelské ceny v Číně | Firmy v Číně | Cvičení | Pojišťovny | Total | Zasedání FOMC | Prognózy | Nejistoty | Ranní komentář | FB Libra | Konec fiat měn | Projekt Libra | Klesající klín | Dění na světových burzách | Přehled o dění | Přehled o dění na světových burzách | Protekcionismus | Pokračující protekcionismus | Světové obchodní organizace | GBP/EUR | Půjčka | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Čínské vlády | Yahoo | Moskva | Ford Motor | United Technologies | AbbVie | Allergan | Centrální banky USA | Huawei Technologies | Amgen | Airbus | Nord Stream | Nord Stream 2 | Akciový index Dow Jones | NN Group | KKCG | Míra | RWE | Vivendi | Accor | Ohlédnutí | Úroky | Přerušení výroby | Měnové politiky | Bankovní rada České národní banky | Zasedání Světového ekonomického fóra | Premiér Boris Johnson | Předseda | Investujte | Americké centrální banky | Dolar roste | AXA | Regulátoři | FedEx | FDX | xStation5 | AAPL | MasterCard | FB | AT&T | Disney | TASS | Ministr hospodářství | Ministr spravedlnosti | Nike | Bydlení | Ztráta | NERV | Roční růst | Miliardy korun | Cena pšenice | Kraft Heinz | Demokratické strany | Zasedání měnového výboru | Výnosy státních dluhopisů | WIG20 | Izraelská ekonomika | Peking | US100 | Wirecard | Růst hrubého domácího produktu | Singapur | Napětí na Blízkém východě | Ziskovost | Hospodaření | American Airlines Group | United Airlines Holdings | CFA | Prodej automobilů | Společnost Sentix | Američané | Návratnost | Altria Group | Hospodářské recese | Netflix | NFLX | List Financial Times | Washington | Daimler | Micron Technology | Microchip Technology | Hlavní rizika | Miliardy eur | Írán | Ministr zahraničí | Sodexo | Světová banka (SB) | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Von der Leyenová | Vývoz v listopadu | RBA | Budoucnost | Ifo | Zemědělství | Výsledky hospodaření | ASML | ASML Holding NV | Poradenství | Růst globální ekonomiky | Nový rekord | Iniciativa | Podnik | Bloky | Snížit úrokové sazby | Analytička | Ukazatele | Přebytek bilance | Šéf Bílého domu | SAP | Technologická společnost | Americké akcie dnes | Hospodářský růst v Číně | Ceny energií | Zamyšlení | Britské podniky | Oživení globální ekonomiky | Angela Merkelová | Kancléřka Angela Merkelová | Německá kancléřka | Klaus Schwab | WEF Klaus Schwab | Thunbergová | Greta Thunbergová | Komunikace | Francouzský prezident | Prezident Emmanuel Macron | Emmanuel Macron | Macron | Astrazeneca | Kapitalismus | Trump | Davos | Čínské indexy | Fórum v Davosu | Belt and Road | Chudoba | Prezident | Výsledkové sezóny | AMGN | Koronavirus | Nový koronavirus | Paypal Holdings | Trhy | Čínské úřady | Šíření nového koronaviru | ASX 200 | S&P/ASX 200 | WHO | Americký miliardář | Filantrop | Akcie roku 2020 | ConocoPhillips | Šíření koronaviru | American Express | Většinový podíl | Virus | Asijské indexy | Jüan | Negativní dopad | Pokles | Situace | BRIC | Závislosti na Číně | Meziroční růst | SARS | Epidemie koronaviru | Pohyby na forexovém trhu | Typ koronaviru | Nový typ koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Starbucks | Boeing | López Obrador | Pochybnosti | Zlepšení | Dovoz z Číny | Úsilí | SBUX | BABA | Obchody | Výdaje | Pesimismus | Akcie v Číně | Čínská vláda | Deník The Wall Street Journal | Dopady koronaviru | BP | Fresenius Medical | FME | Adidas | Zrychlení růstu | Sazby beze změny | Čínské strany | SEC | Údaje o průmyslové výrobě | Rozhodování | Americké ekonomiky | Ekonomický dopad | Obchodovanie | 21st Century Business Herald | Britský statistický úřad | VoxEU | Dirk Niepelt | Firemní sektor | Digitální peníze | Zasedání RBNZ | Medvědi | Opatření proti šíření epidemie | Nižší daně | Tedros Adhanom Ghebreyesus | Tedros Adhanom | Galapagos | Biogen | Růst sazeb | Valuace | Výrobce elektromobilů | COVID-19 | Kukuřice | OIL.WTI | Hlavy států | Bez rizika | China Railway International Group | Tsingshan Holding | GEM | Zhejiang Huayou Cobalt | Economic Intelligence Unit | Nick Marro | Čínský program | Program nové Hedvábné stezky | Střední podniky | Akcie Novavax | Výroba v Číně | Čínské banky | Stabilita | Jižní Korea | Vývoj | HSCEI | Šok | Americké tovární objednávky | Výkyvy | Varovné signály | Příležitost k nákupu | Dnešní výprodej | WP | Videokonference | Rishi Sunak | Pomoc ekonomice | Zákaz cestování | Hlavní měny | Akcie včera | Nifty 50 | Charlie Munger | Prudké výkyvy | Čínský růst | Tencent | Průmyslová výroba v Číně | Desetileté dluhopisy | Stimuly | Evropské země | Letectví | Světové organizace | Šíření viru | Stimul | Pokles vývozu | Obavy trhu | Spotřebitelé | Index NASDAQ 100 | Politbyro | Čínský ekonomický rozvoj | Ekonomický rozvoj | Globální šíření nového typu koronaviru | Šíření nového typu koronaviru | Nemoc COVID-19 | Globální šíření viru | Automobilka | Pandemie COVID-19 | Spiegel | Německý hospodářský institut | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Tiskové agentury | Vládní podpory | Hlavní americké indexy | Přísná opatření | Další pokles | Katar | Král Salmán | Salmán | Republikáni | Demokraté | Návrh zákona | Domácnosti | Asociace | Keynes | Negativní korelace | Investiční banka Goldman Sachs | Hotovost | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Ministryně financí | Futures na americké akcie | Německý akciový index | Sněmovna reprezentantů | Anomálie na trhu | Anomálie | Tomáš Raputa | Podpůrný balíček | Graf dne | Růst | Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí | Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí | Koronavirové krize | Signál | Ratingová agentura S&P | Banka JPMorgan | Jair Bolsonaro | Potenciál | Americká spotřebitelská důvěra | Platební neschopnosti | Sněmovna reprezentantů USA | The Economist | Boj s koronavirem | Německý statistický úřad | Reálné mzdy | Sberbank | Ekonomiky | Brazilský prezident | Vzdělávací webináře | Jaderné války | Války | Poradce | Organizace | Mark Rutte | Nizozemský premiér | Premiér Mark Rutte | Umělá inteligence | Závislost | Práce | Africké země | Údaje | Týdenní nárůst | Mexiko | Španělský premiér | Ropný průmysl | Cushing | Sociální nepokoje | Chudé země | Prezident Vladimir Putin | CDC | Ministři | Mexický prezident | Andrés Manuel López Obrador | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Indický premiér | Naréndra Módí | Německé automobilky | Čínský celní úřad | Celní úřad | Více peněz | Inflace v březnu | Dodavatelské řetězce | Vedoucí představitelé | Hospodářské oživení | Statistiky | Poradenské společnosti | Nákup ropy | USD za barel | Potravinové krize | Madrid | S&P500 | Dílčí index | Finanční pomoc | Nizozemsko | Situace na trhu s ropou | Premiér Andrej Babiš | Sociální síť | Debata | Tweety | Evropské indexy | Posílení | Joe Biden | Podpůrná opatření | Poklesy HDP | Cestování | Sazba Fedu | Americká centrální banka (Fed) | Maloobchod | Americký ropný průmysl | Nastavení celní politiky | Celní politiky | Celní politiky USA | Nastavení celní politiky USA | Blízký východ | Tweet Donalda Trumpa | Trump a jeho tweety | Tweet | Mohamed bin Salmán | Poválečné recese | Nejhlubší poválečné recese | Zvyšováním těžby | Navýšení cel | Navýšení cel pro dovoz z Číny | Akcie padají | Fondy obchodované na burze | Růst výnosů | Soud | Čínský dovoz | Dovoz | Vývoz | Obchodní přebytek | Generovat zisk | Euronav | Australský premiér | Tisknutí peněz | Zadlužení | Expanze | Bezpečnost | Rezervní měny | Američtí regulátoři | Dluhy | Členské státy | Průmyslové kovy | Členské země | Hlavní kryptoměny | Rekordní propad | Výzkumné společnosti | Auta | Xiaomi | Plynovod Nord Stream | Vakcína | Sektor služeb | CL | Prodej vozů | Fiskální stimul | Manažeři | Contemporary Amperex Technology | Eli Lilly | Čínské hospodářství | Cíl růstu HDP | Vrcholní představitelé | Akcie v Hongkongu | Komunistická strana | Umělé inteligence | Argentina | Investment management | JDE | Napětí mezi Spojenými státy a Čínou | Unie | Setkání lídrů | ČR | Soběstačnost | Prezidenti a premiéři | Koronavirové pandemie | Hospodářský institut | Hospodářský institut Ifo | Výrobce aut | Záchranný balík | Sentiment na trzích | Střední Evropa | Kommersant | Ruské úřady | Rozhodnutí ECB o sazbách | Vedení společnosti | Čínská poptávka | Berlín | Statistiky z pracovního trhu | Rozhodnutí soudu | Polský premiér | Tchaj-wan | Vývoz z Německa | Index Nasdaq Composite | eMarketer | Vysoké valuace | Subvence | Investice do infrastruktury | Rozsáhlé investice | Japonský vývoz | Splasknutí bubliny | Covid | Technologické firmy | Erik Nelson | Vlna koronaviru | Sankce proti Rusku | Fintech společnosti | Ukrajinský prezident | Volodymyr Zelenskyj | Akcie Coca-Cola | Jasný signál | Novavax | Nákupy přes internet | MAM | Ant | Rétorika centrálních bank | Ocenění | Šance | Ceny | Dluh státu | Technologické společnosti | Merkelová | Softwarový gigant | Společnost XTB | Zotavení ekonomik | STAR Market | STAR 50 | Čínský trh STAR Market | Nový indikátor | Index STAR 50 | Šanghajský trh | Shanghai Changer Investment Management Consulting | Akciový trh STAR Market | Životní úroveň | Hegemonie | Španělské statistiky z pracovního trhu | Plynárenské společnosti | Čínská společnost | Světové rezervní měny | Důvěra | Výsledky ISM | Indonésie | Objem dovozu | Napětí mezi Čínou a USA | Worldometers | Pandemická situace | Americko-čínské vztahy | Adyen | Čínská komunistická strana | Coca-Cola | Ruská vláda | Výrobní index | Ekonom Piketty | Kapitál a ideologie | Venezuela | Elektrická auta | Big Tech | Klimatické změny | Kurz pesa | Směnný kurz pesa | Odborníci | Kyriakos Mitsotakis | Řecký premiér | Zdanění | Obchodování s ropou | TSLA | Japonské ministerstvo financí | Čínské technologické firmy | Akcie NIO | Obchod dne | LG Chem | Elektromobily | Politici | Vývoj ceny akcie | BloombergNEF | Plynovody | Snížit emise | Biden | PMI ve zpracovatelském průmyslu | Pracovní místa | Česká republika | Ruské firmy | Energetický sektor | Lockdown | Měnový fond | AEX | CPI v USA | Příjmy z prodeje ropy | Koncern | Nařízení | Intel | GS | Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) | Zveřejnění výsledků | Oslabování amerického dolaru | Nové zprávy | Oživení čínské ekonomiky | PDD | Akcie bankovních domů | Snižování cel | Zvyšování dovozu | Ministr zdravotnictví | Akcie spoločnosti | Index STOXX Europe | Index STOXX Europe 600 | Ekonomické nerovnosti | Proražení | Zasedání WEF | Životní prostředí | Nio | Li Auto | Nezávislý obchodník | Futures na DAX | Siemens | Očkování | LEN | Zadlužování | Částečný úvazek | Britská média | Cenné papíry a burzy | Rozmach Číny | Proměny automobilového průmyslu | Boston Consulting Group | BCG | Boston Consulting Group (BCG) | Budoucnost automobilového průmyslu | Čínské Lenovo | Lenovo | Celní války | Cities 40 | C40 | Paralýza | Pandemická paralýza | Belt and Road Initiative | Iniciativa Pásu a cesty | Desetiletí v ekonomice | Burzy v USA | Počasí | Dopad na akcie | JD | ET7 | SNY | WU | Indexy na Wall Street | Řízení globální ekonomiky | Čínské značky | Investiční účely | Haege Fjellheimová | Vypuknutí pandemie | Dnešní seance | Obchodní omezení | Rekordní rok | Dialog | MIB | FTX | Amsterodam | Kov | Zajímavé akcie | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Elektroauta | James Bullard | Prezident Federální rezervní banky | Kering | Psychologický efekt | TSLA.US | Tesla (TSLA.US) | Bank of America Global Research | Helen Čchiaová | CNBC Street Signs Asia | Street Signs Asia | Napětí mezi Čínou a Spojenými státy | Výdaje Číny | Pandemie covidu-19 | Hang Seng Tech | Index Hang Seng Tech | Fidelity | Dlouhodobý investor | Heatmap | xStation 5 | Sýrie | Globální finanční systém | Ceny ropy Brent | Emise skleníkových plynů | COP26 | Klimatický summit | ERA | Objednávky | Investiční aktivum | Internetové společnosti | Ekonomická obnova | Futures na americké indexy | Cenové úrovně | Pandemie COVID | Zvýšení cel | Těžaři | Německé společnosti | Agora | API | Ruský Davos | Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum | Údaje o nezaměstnanosti | Plány | Cíle | Příležitosti | Čínská Hedvábná stezka | Hedvábná stezka | Dodávky plynu | Zajišťování | Dekarbonizace | Konkurence | Vláda v Pekingu | XPeng | Prodej | Mali | Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb | Graf akcie | Dolar dnes | Obrovský potenciál | Technologie | Protipandemická opatření | Nákupní příležitost | Spojené arabské emiráty | Egypt | Chování spotřebitelů | UST | TSMC | Včerejší seance | JAR | Americký trh | Roger | Odvětví | Nedostatek potravin | Přístup k měnové politice | Nasdaq-100 (US100) | Boom | Rekord | Bilion | Růst v Číně | Provozní ztráty | Bankovní skupina | Chování | Dodávky ruského plynu | VIAC | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Index Russell | Zahraniční společnosti | Vyšší úroky | Jim Cramer | Richemont | Meituan | Zápis Fedu | Americká ministryně financí | Funkční období | ASX | SXXP | Janus Henderson | Jihoafrická republika | DWS | Společnosti | Opatření | Carrier | Uhlí | Čínská komise pro regulaci akciových trhů | Komise pro regulaci akciových trhů | CSRC | RBC | Qontigo | Nio akcie | Financování zahraničního rozvoje | Dosažení dohody | Minulá výkonnost | Energetické krize | Dmitrij Peskov | Prodeje ropy | Strategický partner | Zdravotnictví | Cena termínového kontraktu | Obilí | Pozornost | Ceny zemního plynu v USA | Ruský prezident | Meta | OSN v Glasgow | Fridays for Future | Ekonomika po pandemii | Klima | Lídři G20 | Metaverse | Meta Platforms | Indexy pohyb | Společnost | Reálné výnosy | Guvernér BoE | RIA Novosti | TIM | Ruský trh | Jens Stoltenberg | Akcie Meta Platforms | Akcie Meta | Zahraniční politika | Avalanche | Zveřejnění zprávy | 3М | Kazachstán | Vietnam | Etiopie | Index S&P 500 (US500) | Fibonacciho retracement | Cykly | Rozšíření | Liz Trussová | Fundamentální analýzy | Bidenova administrativa | Mluvčí Kremlu | Základní sazba | Prezident Jair Bolsonaro | Desetileté výnosy | Miliardy USD | Kasym-Žomart Tokajev | Srí Lanka | Ruský plyn | Big tech | Current ratio | Ukazatel Běžné likvidity | Uhelné elektrárny | Aricoma | Válka na Ukrajině | Instituce | Základní úrok | Přístup na trhy | Člen ECB | St. Louis | Luxusní zboží | Invaze na Ukrajinu | Plynárenské firmy | Separatisté | Ruské invaze na Ukrajinu | Anexe Krymu | Hodnota čínské internetové firmy | Čínské internetové firmy | Čínský prezident Si Ťin-pching | Nový regulační zásah | Regulační zásah | Daniel So | CMB International Securities | Sankce | DNR | LNR | DNR a LNR | Ruský prezident Vladimir Putin | Luhanské lidové republiky | Prezident Putin | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ruské banky | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Vývoz ruského plynu | Boje na Ukrajině | Energiewende | Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication | Porušování lidských práv | Charkov | Kyjev | Ruská vojska | Japonský Nikkei 225 | Teekay | CIPS | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Invaze | Konflikt v Evropě | Tvrdé sankce | Pokles inflace | Ukončení války | Americký ministr zahraničí | Řetězce | Bolševické revoluce | Západní sankce | Měny navázané na komodity | Zahájení ruské invaze | Úrokové platby | Nákup zlevněné ruské ropy | Plynárenský gigant | Gigant Gazprom | Uvalení sankcí | Ruské zboží | Ukrajinské krize | Hospodářské škody | Platební systém SWIFT | Systém SWIFT | Úroky z dolarových dluhopisů | Ukončení konfliktu | Britský FTSE | German Gref | Dodávky ruského plynu do Evropy | Německý kancléř | Správa | Online platformy | Vlastnictví | Sergej Sobjanin | Zelenskyj | Útok ruských vojsk na Ukrajinu | Útok ruských vojsk | Vývoz obilí | Realitní sektor | Šéfové | PMEF | Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum (PMEF) | Ruské elity | Spolupráce Moskvy a Pekingu | Dragon | Ostrovní země | Ruská federace | Přijetí | Evropské akciové indexy | Cenový strop | Marketingová komunikace | Centrum | Neuspokojivé výsledky | Překoupené oblasti | Kamala Harrisová | Údaje o indexu spotřebitelských cen | Čína a Spojené státy | Britská premiérka | Premiérka Liz Trussová | Britská premiérka Liz Trussová | Cena OIL.WTI | Síla Sibiře | Marka | Energetické komodity | Ruské ropy | The Moscow Times | Platební systém | Arménie | Alexej Miller | Jeremy Hunt | Lula | Luiz Inácio Lula da Silva | Omán | Omezení COVID | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Komunistické strany | Administrativa | Války na Ukrajině | Tržní ekonomiky | Summit zemí G20 | Bali | Výrobci čipů | Obnovení dodávek | Zástupce Číny | Morris Čchang | ERÚ | Západní země | Premiér Naréndra Módí | NATO Jens Stoltenberg | Generální tajemník NATO | Agentura Nová Čína | Výprodeje | Prezident Biden | Lula da Silva | Buenos Aires | Invest | Pokračující pokles | Dodávky energií | Média | Válka | Hedvábné stezky | Veřejná nabídka akcií | Veřejná nabídka akcií (IPO) | Světové poptávky | Asie a Tichomoří | Tichomoří | Asie | JOLTS | Ministerstvo financí dnes | Závazek | Partnerství | Nezávislost | Snížení poptávky | Neziskové organizace | Soubor opatření | Srbsko | Příznivé ekonomické údaje | Fumio Kišida | Dynamický pokles | Komuniké | Česká investiční společnost | Vice | Kongo | Milník | Lidstvo | Inflace v Austrálii | Guvernér BOJ | Největší ekonomiky | DNO | Michelle Bullocková | Finanční podmínky | YCC | Aliance | Nová Hedvábná stezka | Futures na evropské indexy | Akcie společnosti Adyen | Fox | Hamás | Hnutí Hamás | Teroristické hnutí | Teroristické hnutí Hamás | Pád Gazpromu | Konflikt mezi Izraelem | CHN.cash | Síla Sibiře 1 | Síla Sibiře 2 | Michail Krutichin | RusEnergy | Alexander Gabujev | Alexander Novak | Síť X | Sociální síť X | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Argentinský prezident | Milei | Japonské vlády | Zrušení centrální banky | Nifty | Pandemie covidu | Západní státy | ProCent | Emma Capital | Ministři zahraničí | Čínský premiér | Li Čchiang | Capital | Šéf OSN | Generální tajemník OSN | Tajemník OSN | António Guterres | D1 | Mluvčí | Rusové | Moscow Times | Jakub Holas | ČNB Jakub Holas | Ředitel odboru komunikace ČNB | Ředitel odboru komunikace | Komunikace ČNB | Prodeje | Fed funds | Radim Pařík | Prezident Asociace vyjednavačů | Asociace vyjednavačů | Financial | Vlády | Primární veřejná nabídka akcií | NIFTY | NIFTY 50 | 256/2004 | Mezinárodní spolupráce | SOK | Omezení obchodu | Materiály | Vítězství | Úřady | Premier Energy | Primární veřejná nabídka akcií (IPO) | Světové války | Kamala | Harrisová | Daně z kapitálových zisků | Společnost Aricoma | Neofacto | Spolupráce | Dánové | Šigeru Išiba | Aleksandar Vučić | Vučić | Srbský prezident | Summit BRICS | Aleksandar Vulin | Skupina BRICS | Módí | Generální tajemník | Dina Boluartová | Peruánská prezidentka | Peru | Chancay | Cosco | Asijsko-pacifický summit | Válečné ekonomiky | Projev čínského prezidenta | Zvolený americký prezident | Strukturální problémy | Výzvy
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot