V tomto týdnu se prezident pobočky Fedu z Minneapolis Neel Kashkari nechal slyšet, proč hlasoval na posledním zasedání o setrvání úrokových sazeb na současných úrovních. Hlavním důvodem pro něj byl dlouhodobý vývoj jádrové inflace, který podpořil pěkným grafem.
Z grafu je vidět, že svého dvouprocentního cíle dosáhla jádrová inflace v posledních sedmi letech pouze po několik měsíců na začátku roku 2012, což bylo období, kdy mimořádně vysoké ceny komodit prosakovaly i do cen ostatního zboží a služeb. Z pohledu Kashkariho je třeba brát důraz na symetričnost inflačního cíle, tj. možný růst inflace na 2,3 % by měl být stejně v pořádku jako aktuální hodnota 1,7 % a nemělo by se hromadně tahat za záchrannou brzdu okamžitě při inflaci začínající dvojkou.
Porovnání vývoje jádrové (žlutě) a celkové (modře) inflace v USA:
Tento přístup samozřejmě nenahrává kurzu amerického dolaru, který od Nového roku stále mírně ztrácí. Pozoruhodné je, že i přes výhled nižších úrokových sazeb se výnosy 10letých amerických dluhopisů stále drží relativně vysoko a neklesají z novoročních standardních 2,50 % (viz graf). To znamená, že trh nemá o dobře úročený dlouhodobý dluh Spojených států takový zájem.
Prvním důvodem by mohlo být vnímání nejistoty spojené s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu a růst inflačních očekávání spojených s fiskální stimulací a zaváděním dovozních cel v budoucnu.
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu:
Aktuálně je na stole ale mnohem prozaičtější důvod pro současně slábnoucí dolar a vysoké výnosy dluhopisů. Tím jsou vynucené prodeje dolarů z tučných devizových rezerv mnoha rozvíjejících se zemí. Pro udržení fixního kurzu s dolarem prodaly v poslední době země Blízkého východu desítky miliard a samotná Čína dokonce 200 miliard USD (viz graf).
Pokud budou protekcionistické manévry nového amerického prezidenta pokračovat, tak můžeme čekat další tlak na měny rozvíjejících se zemí a jejich devizové rezervy. Stejně tak ale bude růst dlouhodobých výnosů sílit – při plánovaném vyšším schodku rozpočtu a prodejích dluhopisů nejenom z globálních devizových rezerv, ale také výhledově i z rozvahy americké centrální banky bude muset americká vláda nabídnout výrazně vyšší úrok než doposud.
Vývoj devizových rezerv čínské centrální banky (v mil. USD):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Tradingeconomics.com, FRED, Bureau of Economic Analysis, Business Insider, Donald Trump, Reuters, Bloomberg, Forex Factory, DailyFX