Jerome Powell by měl být větším jestřábem než jeho předchůdkyně Janet Yellenová, což znamená, že by měl dávat větší důraz na tlumení inflačních tlaků utaženou měnovou politikou, což je dobrá zpráva pro americký dolar.
Podívejme se na tempo předpokládaného růstu sazeb v USA. Jak centrální bankéři z Fedu (modře), tak trh (červeně) nyní očekávají svižný růst nad 2,00 % již na konci letošního roku. Ve srovnání s očekáváními trhu v době prezidentských voleb v listopadu 2016 jde o prudký vzestup vzhůru. A po středečním rozhodnutí Fedu
Vývoj a predikce hlavní úrokové sazby amerického Fedu:
Ve srovnání s eurozónou, která plánuje ponechat sazby v záporu ještě dlouhou dobu, bychom se mohli příští rok touto dobou dočkat úrokového diferenciálu na měnovém páru EUR/USD překračujícím 3 %. Jak zde říkám již delší dobu - nákupy eurodolaru na delší držbu se stanou velice drahé a rozdíl v úrocích bude muset kompenzovat růst měnového páru o 300 pips ročně jen pro dorovnání ztrát. Toto je silný argument proti držbě eura. Není divu, že se aktuálně býčí trh na EUR/USD zasekl, zkrátka se nad 1,2500 nikomu nechce euro nakupovat.
Pravděpodobnost výše úrokových sazeb v USA v prosinci 2018 na základě trhu:
I přes tento silně jestřábí vývoj americký dolar za doby prezidentování Donalda Trumpa oslabil. Trh zřejmě nevěří, že by se úrokové sazby ve Spojených státech dostaly nad 3 % a držely se tam delší dobu. Americká ekonomika podle trhu takové zvýšení sazeb neustojí a v horizontu několika let znovu bude muset dojít k jejich snížení.
Alespoň se tak dá interpretovat nynější sklon výnosové křivky amerických vládních dluhopisů, která bývá pasována do role indikátoru s nejlepší predikční schopností přicházející recese. Recesi (šedě) vždy předcházelo období, kdy krátkodobé dluhopisy vynášely více než dlouhodobé. Nyní se tento spread zúžil na zhruba 0,60 %. Pokud nebudou investoři věřit Trumpovým předpovědím o zařazení vyššího rychlostního stupně v USA, tak se dočkáme narovnání spreadu už v příštím roce a poté by finanční trhy v čele s akciovými rychle přešel optimismus, pokud by již recese po dlouhých 10 letech znovu začala ťukat na dveře.
Vývoj rozdílu ve výnosech 2letého a 10letého amerického vládního dluhopisu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Nordea, CME Group, FRED, forex