Dnes přijde na řadu zasedání americké centrální banky (Fed) a více než samotný verdikt, kde se žádná změna nečeká, bude rozhodující, jestli si centrální bankéři vůbec připraví půdu pro možný pohyb sazeb v červnu.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Největší podíl na změně chování Fedu měl obrat na americkém trhu práce, kterému věnuje guvernérka Yellenová velkou pozornost. Míra nezaměstnanosti v USA vzrostla v březnu na 5,0 % a drží se na stejné úrovni jako v říjnu 2015, čímž přerušila klesající trend předchozích let. Pro Fed to je ale paradoxně výborná zpráva – nezaměstnanost totiž stagnuje díky nově příchozím pracovníkům, zatímco tvorba pracovních míst zůstává stále silná.
Fed tak nemusí americkou ekonomiku brzdit, protože mzdové tlaky nebudou tak silné a nebudou hnát inflaci vzhůru. Vyšší pracovní síla je důsledkem nejen návratem občanů USA na trh práce, ale také silnější vlna imigrace, kterou láká silný dolar a špatná situace na rozvíjejících se trzích.
Vývoj míry nezaměstnanosti ve Spojených státech v posledních 10 letech:
Některé části ekonomiky USA však v době silného dolaru (i přes letošní mírné oslabení) a minimálních cen ropy trpí. Pro Ty je samozřejmě přínosné, že se Fed nežene při utahování měnové politiky bezhlavě kupředu a dává jim možnost nadechnout se.
Při pohledu na graf níže je vidět, že od poloviny roku 2014 zažívá americký průmysl mírnou recesi. Není náhodou, že právě v té době začal trend rostoucího dolaru a klesajících cen ropy. Objednávky v americkém průmyslu jsou nejníže za dva a půl roku a stále nedosahují výše, kterou měly před globální finanční krizí. Výroba sice tvoří pouze okolo 12 %, ale je velice volatilní, čímž z velké části určuje hospodářský cyklus. Její vývoj tedy bude dnes Fed zajisté také brát v potaz.
Vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby bez dopravních prostředků v USA (v mil. USD):
Závěrem tedy nepředpokládáme, že by Fed zvýšil úrokové sazby z 0,50 % dříve než v červenci. I přesto má ale dolar dostatečný prostor k ziskům oproti hlavním měnám jako je EUR a JPY. Měnové politiky v eurozóně a v Japonsku jsou totiž ještě mnohem více holubičí a aktuální vývoj kurzů měn už se místním centrálním bankám v jejich boji proti deflaci přestává líbit.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz