Pozitivní reakce trhů
Ekonom Nouriel Roubini nedávno v médiích, jak je jeho zvykem, předpověděl burzovní krach v případě Trumpova vítězství. Zda se jedná jen o další z mnoha jeho chybných předpovědí, ukáže čas. Pravdou je, že tentokrát to bude mít těžké. Po Trumpově zvolení v roce 2016 trhy naopak výrazně rostly. Obecně platí, že kandidát Republikánské strany je dobrou zprávou pro trhy. Republikáni v principu chtějí snižovat daně a prosazují co nejvolnější tržní podmínky, což se americkým trhům líbí.
Co chystá Donald Trump?
Jak jsem psal v předchozím textu, odhadnout Trumpovy kroky přesně je nemožné. Jeho pojetí politiky odmítá ideologická řešení. Přesto najdeme dva návrhy, jak chce zlepšit ekonomickou situaci Ameriky. Oba návrhy nás jako Evropany nepotěší.
Prvním je zavedení 10% cla na evropské zboží. Samozřejmě nemůžeme spoléhat na to, že se bude jednat o 10% clo, že půjde o všechny výrobky, nebo že neexistuje seznam vybraných produktů. Je ale jasné, že Trump udělá vše pro to, aby zhoršil přístup evropských firem na americký trh. Stejně tak se bude snažit, aby americké firmy měly co nejvíce výhod oproti evropské konkurenci. To není dobrá zpráva pro evropské firmy kótované na burze, které mají důležité tržby v USA.
Vystoupí USA z NATO?
Druhý krok je ještě kontroverznější, ale o to více o něm Donald Trump mluví. Trump považuje NATO za drahou organizaci pro USA. USA do NATO nejvíce přispívají a musí svá strategická rozhodnutí konzultovat se svými partnery. Trumpova myšlenka je taková, že po vystoupení z NATO si jednotlivé státy zaplatí ochranu v USA. Amerika tak bude moci s každou zemí vyjednat vlastní podmínky, které budou výhodnější než ty stávající.
Zrušení NATO by bylo geopolitickým zemětřesením. Není tedy jisté, zda by Donald Trump dokázal ustát následky. Svojí rétorikou však sleduje jiný cíl: chce donutit členské státy vydávat větší podíl HDP na armádu. Armády členských států nakupují především od amerických výrobců. Trump by tak znovu podpořil především americké zbrojařské firmy.
Matěj Široký