Odkud pochází pojem blue chip
Pojem blue chip pochází z pokeru, kde jsou pojmem blue chips označovány modré žetony s nejvyšší hodnotou.
Termín blue chips byl poté z pokeru přenesen do finančního světa, označení blue chip pro akcie poprvé použil v roce 1923 finanční novinář Oliver Gingold ve svém článku pro magazín Dow Jones Customer's Afternoon Letter.
Od té doby, tedy už 100 let, se pojem blue chip používá pro označení akcií společností, které jsou považovány za cenné a atraktivní pro investory, stejně jako pokerové blue chips jsou cenné pro hráče pokeru.
Oficiální seznam blue chip akcií
Pokud budete pátrat, které akcie se považují za blue chips, žádný oficiální seznam bohužel nenajdete. Pátrala jsem, zdali třeba neexistuje jednoznačná a obecně přijímaná definice, co musí daná společnost splňovat za kritéria, aby její akcie byly považovány za blue chips. Ani takovou jednoznačnou definici jsem bohužel nenašla. Zařazení akcií do elitního blue chips klubu tak může být v řadě případů subjektivní.
Jaké společnosti mají blue chip akcie?
Na obecné rovině panuje shoda, že jako blue chip akcie se označují akcie společnosti, která splňuje určité znaky. Které znaky to jsou?
- Vysoká tržní kapitalizace: jako blue chip se uvádí „Large Cap“ společnosti, tedy takové společnosti, které mají tržní kapitalizací nad 10 miliard dolarů. Patří sem samozřejmě i „Mega Cap“ společnosti, které mají tržní kapitalizaci nad 200 miliard dolarů.
- Dlouhodobost a stabilita, lídr odvětví: blue chips společnosti bývají již zavedené a stabilní společnosti, často fungující několik desítek let, někdy dokonce i více než 100 let. Ve svém oboru bývají buď lídr nebo jsou v první trojce daného oboru či odvětví.
- Finanční stabilita: blue chip společnosti mají často silnou finanční pozici, stabilní cash flow a mívají nízké zadlužení. Tyto společnosti mají schopnost odolávat ekonomickým cyklům a často dokážou udržet svou tržní pozici i v době recese nebo výkyvů trhu. Na trhu však nic není záruka, řada blue chip společností svoje elitní postavení ztratila.
- Konzistentní zisky a dividendy: Tyto společnosti mají často stabilní a konzistentní růst zisků a vyplácí svým akcionářům dividendy, tedy podíly na zisku. Výplata dividend je ale jedno z kritérií, které se zdroj od zdroje liší, někdo do blue chips řadí i společnosti, které dividendy nevyplácí.
- Silná značka: Tyto společnosti jsou často celosvětově známé a mají silnou značku, která je spojována s kvalitou, spolehlivostí a důvěryhodností.
- Likvidita na trhu: Blue chip akcie jsou zpravidla obchodovány s vysokou likviditou na burze a ve velkých objemech, což znamená, že je snadné tyto akcie koupit nebo prodat bez významného vlivu na cenu.
Jako blue chips jsou označovány akcie společností jako je Apple, Microsoft, Coca-Cola, Johnson & Johnson nebo Procter & Gamble, ale celá řada dalších. Za blue chip se zpravidla označují akcie obsažené v americkém akciovém indexu Dow Jones Industrial Average a akcie tvořící přední příčky akciového indexu S&P 500.
Definice blue chip akcií podle Geraldine Weissové
Jeden z minulých blogů jsem věnovala dámě jménem Geraldine Weissová, která v roce 1966 založila investiční newsletter s názvem Investment Quality Trends, který mimochodem stále vychází (https://www.iqtrends.com).
Kromě vydávání newsletteru také Geraldine napsala několik knih, kde jednoduše, strukturovaně, a hlavně čtivě popisuje svoji investiční strategii, podle které úspěšně investovala několik desítek let.
Investiční strategií Geraldiny Weissové bylo nakupovat akcie společností, které vyplácí stabilní dividendy a výši dividendového výnosu používala i pro určení okamžiků pro nákup či prodej akcií.
Geraldine a její tým se soustředili výhradně na blue chip akcie a mě velmi zaujalo, že v jedné ze svých knih uvádí konkrétní kritéria, která musí společnost splnit, aby byla kvalifikována do elitního klubu blue chips.
Mimochodem pokud vás zajímá, jak Geraldine Weissová používala výši dividendového výnosu pro určení okamžiků pro nákup či prodej akcií, tak si buď můžete přečíst její knihu „The Dividend Connection: How Dividends Create Value in the Stock Market“, která rozhodně stojí za přečtení, nebo se můžete těšit na seriál o dividendovém investování, který pro vás na fxstreet.cz připravujeme a kde se této strategii budeme také věnovat.
Jaká jsou kritéria, aby společnost byla přijata do klubu blue chips
Pojďme si stručně popsat, jaká je definice blue chip společnosti podle Geraldiny Weissové:
1. Společnost musí vyplácet dividendy a zároveň dividendy pravidelně navýšila nejméně 5x za posledních 12 let.
2. Společnost musí vyplácet dividendy nepřetržitě nejméně po dobu 25 let.
3. Společnost by měla mít S&P Global rating kategorii A.
4. Společnost by měla mít minimálně 5 000 000 akcií, které jsou veřejně dostupné pro obchodování na burze, což umožní, že akcie takové společnosti mají dostatečnou likviditu a mohou je nakupovat institucionální investoři.
5. Akcie dané společnosti drží nejméně 80 institucionálních investorů.
6. Nejméně 7x za posledních 12 let společnost vygenerovala vyšší zisky než v předchozím roce.
Společnost, která splňuje výše uvedená kritéria, je zařazena do klubu blue chips a je tedy zvažována jako možná investice.
Je zajímavé, že tato kritéria Geraldine Weissová vytvořila v 70. letech, jsou ale stále aktuální a její následovníci v Investment Quality Trends dle této strategie nadále úspěšně investují.
Kde najít blue chip akcie
Blue chip akcie jsou obecně považovány za stabilní a relativně bezpečné investice, které mají potenciál dlouhodobého růstu a mají své místo v portfoliu dlouhodobých investorů.
Abyste vypátrali blue chips, rozhodně není nutné, abyste sami pracně procházeli přes 15 000 akcií kotovaných na americké burze, jak to dělal tým Geraldiny Weissové. Stačí do Googlu zadat blue chips stocks a vyjede vám řada seznamů se společnostmi, jejichž jména určitě znáte.
Seznam kritérií od Geraldiny Weissové ale můžete brát jako inspiraci a můžete si podle tohoto seznamu udělat tzv. double check akcií, které vám vyjedou v seznamech blue chips na internetu.
Zajímá vás, jak si udělat rychlou amatérskou analýzu sami?
Pokud vás zajímá, jak si můžete sami udělat jednoduchou amatérskou analýzu podle kritérií ze seznamu Geraldiny Weissové, můžete číst dál.
Zajímalo mě, zda například Coca-Cola Company, která je obecně brána jako jasný příklad blue chip akcie, splňuje kritéria podle Geraldiny Weissové. K analýze Coca-Cola Company jsem používala údaje, které zdarma najdete na https://www.nasdaq.com po zadání tickeru dané akcie a údaje běžně dostupné na internetu.
Ráda bych zdůraznila, že nejsem profesionální analytik, takže řádky níže prosím berte pouze jako ukázku toho, že i amatér si řadu zajímavých údajů může zjistit sám, když ví, kde hledat.
Splňuje Coca-Cola Company kritéria blue chips?
Pojďme se podívat, jak si vedla Coca-Cola Company ve všech šesti kritériích.
Když na stránkách https://www.nasdaq.com zadáte ticker KO, vyjede vám následující základní stránka:
Kde si ověříte kritérium č. 1 a č. 2 týkající se dividend
Kritérium č. 1 stanoví, že společnost musí vyplácet dividendy a zároveň dividendy pravidelně navýšila nejméně 5x za posledních 12 let; kritérium č. 2 stanoví, že společnost musí vyplácet dividendy nepřetržitě nejméně po dobu 25 let.
Dividendy a jejich historii najdete v levém menu pod názvem Dividend History.
Údaje o vyplacených dividendách na stránkách Nasdaq sahají až do roku 1995, pokud byste chtěli jít ještě dále do minulosti, na stránkách https://investors.coca-colacompany.com/stock-information/dividends najdete historii dividend až do roku 1987.
Kritéria č. 1 i č. 2 Coca-Cola splňuje naprosto s přehledem:
- Coca-Cola dividendy vyplácí nepřetržitě od září roku 1987 a dokonce vyplácela dividendu i v těžkých letech 2000, 2008 a 2009, kdy řada společností musela výplatu dividend přerušit.
- Když se podíváme na výši dividendy, zjistíme, že Coca-Cola dividendy pravidelně každý rok navyšuje. V roce 2012 sice snížila dividendu z 0,51 dolarů na polovinu, na 0,255 dolarů, to ale bylo způsobené rozdělením akcií v poměru 2:1 (pozn. jedná se o tzv. stock-split: kdo měl před stock-splitem jednu akcii, po stock-splitu měl akcie dvě). Výše dividendy na jednu akcii se tedy fakticky nezměnila.
Kde si ověříte kritérium č. 3 - S&P Global rating
Údaje o S&P Global rating nejsou na https://www.nasdaq.com dostupné, najdete je ale běžně na internetu. K datu psaní tohoto blogu má Coca-Cola Company rating A+, tedy i toto kritérium bez problémů splňuje.
Kde si ověříte kritérium č. 4 a č. 5
Kritérium č. 4 stanoví, že společnost by měla mít minimálně 5 000 000 akcií, které jsou veřejně dostupné pro obchodování na burze, což umožní, že akcie takové společnosti mají dostatečnou likviditu a mohou je nakupovat institucionální investoři.
Kritérium č. 5 stanoví, že akcie dané společnosti drží nejméně 80 institucionálních investorů.
Oba údaje najdete na https://www.nasdaq.com pod položkou Institutional Holdings. Počet akcií, které jsou veřejně dostupné pro obchodování na burze, najdete pod názvem Shares Outstanding, počet institucionálních investorů vyjádřených v procentech najdete pod názvem Institutional Ownership a počet institucionálních investorů vyjádřených v absolutních číslech najdete pod názvem Total Institutional Shares.
Z údajů můžeme zjistit, že aktuální počet akcií je 4,325 miliard, z toho 70,52 % drží institucionální investoři. Celkový počet institucionálních investorů uvedený v části Active Positions ve sloupci Holders činí 3 037 investorů.
I kritéria č. 4 a 5 tedy Coca-Cola Company splňuje s přehledem.
Mimochodem pokud vás zajímá, kteří konkrétní institucionální investoři akcie Coca-Coly drží, jejich seznam najdete na stejné stránce Institutional Holdings o něco níže.
Na obrázku níže je seznam prvních 10 největších institucionálních investorů, kteří aktuálně vlastní akcie Coca-Cola Company:
Kde si ověříte kritérium č. 6
Poslední kritérium č. 6 stanoví, že nejméně 7x za posledních 12 let společnost vygenerovala vyšší zisky než v předchozím roce.
Údaje o ziscích tolik let dozadu na stránkách Nasdaq.com nenajdete, veřejně dostupné údaje jsou ale například na stránkách www.macrotrends.net. Pokud na těchto stránkách zadáme ticker KO, což je ticker akcií Coca-Cola, vyjedou nám roční zisky na akcii, které se zobrazují pod ukazatelem EPS (Earnings per Share):
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/KO/cocacola/eps-earnings-per-share-diluted
Když se podíváme na historii EPS (neboli zisk na jednu akcii) od roku 2011 do roku 2022, zjistíme, že hodnoty EPS byly meziročně vyšší oproti předchozímu roku jenom 5x, a to v letech 2012, 2015, 2018, 2019 a 2021. Kritérium č. 6 tedy Coca-Cola nesplňuje.
Jak Coca-Cola Company dopadla?
Nesplnění jednoho kritéria ze šesti za mě osobně neznamená, že společnost jako je tato nepatří do klubu blue chip akcií. Já osobně Coca-Colu pořád za člena elitního klubu rozhodně beru.
Závěr
V průběhu mini amatérské analýzy akcií Coca-Coly jsem si uvědomila, že kritéria Geraldiny Weissové jsou vlastně velmi jednoduchý návod na základní fundamentální analýzu akcií. V té většina investorů tápe (naprosto oprávněně), protože hodnot ve fundamentální analýze, které můžete detailně zkoumat, je tolik, že se v tom běžný investor ztratí.
Pokud tedy zvažujete dlouhodobé investice do akcií, možná stojí za to „proklepnout si“ kandidáty do vašeho portfolia podle kritérií Geraldiny Weissové, protože i toto malé domácí cvičení vám rozhodně přinese větší vhled, než kdybyste akcie koupili jen tak.
Hodně štěstí a dobré obchody!
Marika Čupa