V psychologických článcích jsme se vždy pokoušeli hledat viníka neúspěšných obchodů někde mezi židlí a klávesnicí. Předmětem našeho zkoumání byla povětšinou mysl investora, která se během procesu vyhodnocování obchodní příležitosti dostává do změněných stavů, které při dobrém nastavení mohou generovat zisk a při negativním nastavení mohou rozmetat všechny snahy o ziskové obchodování.
V tomto článku se svezeme na stejné vlně a opět se podíváme se do mysli obchodníka. To, co budeme v tomto článku zkoumat, je utkvělá egoistická myšlenka, která v konečném důsledku může stát investora nemalé peníze a které je velmi složité se zbavit. Budeme zkoumat stav mysli, který se projevuje jako: "Myslím si, že…“.
Mít na všechno názor
V dnešní společnosti se v podstatě jedná o módu. Každý musí vědět všechno a všichni musí mít na všechno názor. Když pomineme tu mnohonásobnou generalizaci, skončíme u nepřeberného množství osobních pohledů, z nichž není ani jeden pravdivý, ale zároveň všechny jsou jasně odůvodnitelné. Není vám to povědomé? Stejný princip funguje i v tradingu. Před každým ztrátovým obchodem existuje naprosto logické odůvodnění proč do trhu vstoupit. A přesto obchod skončí ve ztrátě.
Na vině je ona utkvělá myšlenka, která investory nutí si na každou tržní situaci udělat názor a ještě lépe, najít jasné a logické vysvětlení, proč se děje to, co se právě děje.
(PS.: Vtipné je v tomto kontextu číst zprávy z finančních trhů, kdy jeden den bitcoin klesá, protože strach… a druhý den opět roste, protože se na trhy vrátil optimismus )
Pro členy dnešní společnosti a speciálně pro investory na finančních trzích, je mnohdy velmi složité sami sobě, nebo svému okolí přiznat, že zkrátka neví proč se to děje. A přitom se jedná o velmi osvobozující stav mysle, kdy nikomu (a hlavně sami sobě) nelžete a nesvazujete se zbytečnými myšlenkami a názory.
Umění říci: "Nevím!"
Onu frázi: "Myslím si, že…“ mají v hlavách především začínající obchodníci, kteří se snaží pochopit každý tržní pohyb. A přitom úplně zbytečně. Čím dříve investor nebo trader pochopí, že nemusí znát všechny důvody tržních pohybů, ba dokonce ho tržní pohyby mimo jeho obchodní úrovně nemusí vůbec zajímat, dostane se do velmi komfortního stavu mysli, který nevytváří žádný tlak na obchodování a celé investiční snažení se přehoupne do sféry bez emoční, strohé, na statistice založené obchodní strategii.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass