Dovolte mi vás přivítat u dalšího článku ze série, ve které se zaměříme na prop trading, správu fundovaného účtu a plnění challenge. V tomto článku se podíváme na vyhodnocení mého působení v rámci prop tradingu, které hodnotím trochu rozpačitě. Zároveň se i pokusím nastínit ty nejdůležitější věci, které ovlivňovaly můj prop trading a srovnám toto odvětví s klasickým tradingem na reálných penězích.
Obecné vyhodnocení
Jak jsem už psal výše, tak prop trading hodnotím rozpačitě, jelikož jsem očekával o něco hladší průběh. Na začátku prop obchodování jsem sice věděl, že nemám obchodní strategii a trading obecně nastavený na generování třeba 10% zhodnocení za měsíc, takže mi bylo jasné, že plnění challenge nějaký ten měsíc potrvá. Nakonec jsem první fázi challenge plnit půl roku a to veřejně, zde na svém blogu.
V této výzvě jsem udělal zásadní chybu, která je podle mě hodně důležitá. Podlehl jsem všeobecnému pohledu na prop trading, a to je splnění podmínek challenge během „krátkého“ časového intervalu. Veřejnou výzvu jsem sice začal ziskově, ale riskoval jsem tam příliš mnoho kapitálu, konkrétně 1 % na obchod. Toto procento se obecně doporučuje, ale stačí 5 ztrát v řadě a obchodník musí vlastně zhodnotit účet o 100 %, aby byl na nule, když vezmeme v potaz maximální DD.
Osobně si myslím, že maximální DD 10 % (a méně) je nesmysl. V reálném tradingu jsou běžné větší DD a psychologie začíná působit cca okolo DD 30 %, kdy obchodník začíná zpochybňovat svůj přístup k trhům nebo přehodnocovat svojí strategii. Toto pravidlo je tedy za mě omezující a nemá nic společného s hledáním dlouhodobě ziskových obchodníků.
Technické záležitosti
Bohužel jsem se při plnění challenge setkal i s technickými problémy, za které jsem kdysi kritizoval brokery ještě v dobách před ESMA. Kromě veřejně obchodované challenge jsem si ještě pořídil účet s 10 000 USD, který jsem měl v zisku. Ovšem jednou přes noc jsem držel swingovou pozici na zlatě, kterou mi prop společnost ukončila. Samozřejmě se jednalo o nezvykle roztáhlý spread, což prop firma sama potvrdila, nicméně se to vše shodilo na data providera, takže to bylo v pořádku.
Vidina cíle
Osobně pro mě bylo nejsložitější oprostit se od vidiny cíle, protože 10 000 USD challenge, kterou jsem popsal výše, byla 2x pár stovek USD od splnění, nicméně se mi to nepodařilo dotáhnout. Obchody byly z technického pohledu v pořádku, ale nepodařilo se mi naplnit ziskovou sérii obchodů. Poté byla challenge ukončena na porušení denního DD, jak jsem psal výše. Toto je záležitost, kterou v reálném tradingu nepociťuji a jedná se pro mě o hlavní rozdíl mezi prop a reálným tradingem.
Shrnutí
Jak jsem psal v minulém díle článků o prop tradingu, tak se mi nakonec podařilo splnit první fázi challenge o 2 mil. CZK, takže v novém roce začnu plnit podmínky (opět veřejně) druhé fáze. Obecně prop trading musím hodnotit kladně. Kromě nesmyslně roztaženého spreadu jsem se s ničím zásadnějším nesetkal a nemám ani nějakou zásadní zpětnou vazbu od kolegů obchodníků nebo od čtenářů. Za mě to je dobrá možnost, jak získat obchodní kapitál, ovšem současná podoba maximálních DD za mě nikdy nepovede k nalezení ziskových obchodníků, jak se prop společnosti snaží prezentovat.
Stále se na prop trading dívám spíše jako na možnost maximalizace zisku ze stávajících obchodních strategií. Avšak povinnot plnit podmínky challenge nutí obchodníka spíše k hazardnímu pojetí tradingu, místo toho, aby jej vedly k dlouhodobé konzistenci.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz