Dovolte mi vás přivítat u dalšího článku ze série, ve které se zaměříme na prop trading, správu fundovaného účtu a plnění challange. Prop trading je zajímavá disciplína, která od obchodníka vyžaduje trochu jiné dovednosti než jen správu vlastního kapitálu. Říká se, že u prop tradingu je nutný agresivnější obchodní styl s malými stop lossy a RRR alespoň 2:1. Zkusil jsem to a už nyní můžu konstatovat, že jsem pěkně naletěl.
GBP/USD – M1
Právě díky tomuto obchodu jsem se rozhodl zanechat gamblingu na malých časových rámcích, na kterých by se podle prop edukátorů měli tradeři pohybovat. V dalším obchodování se proto budu pohybovat už jen na ověřených hodinových a čtyřhodinových časových rámcích, které nám sice nabízejí menší množství obchodů, ale jsou pro mě ziskové.
Na obrázku níže je můj poslední obchod, kde obchodní myšlenka byla taková, že trh agresivně zamítl nižší hodnoty, takže jsem plánoval spekulovat na odraz od malého supportu, případně na výběr likvidity pod swingovým low, protože tímto výběžkem trh také vytvořil horní hranu nákupního gapu.
Jak je vidět, s trhem jsem se v myšlence budoucího cenového vývoje vůbec nepotkal. Kde jsme se ale naopak skvěle shodli, byla hodnota mého SL, na které se trh otočil a vytvořil menší nákupní korekci. SL jsem umisťoval pod hodnotu 61,8 % Fibonacciho retracementu, který měl sehrát roli poslední záchrany.
Balance křivka a statistika
Díky řadě ztrátových obchodů na nižších časových rámcích se balance křivka mé challenge dostala výrazněji do záporu, a to na necelých 70 000 Kč, což je vlastně škoda, protože jsem měl za první týden swing tradingu na H1 TF zisk 45 000 Kč. Vzhledem k tomu, že můj pohled na trh na nižších časových rámcích nefunguje, tak se opět vracím na ty vyšší časové rámce, které mi fungovaly, a pevně věřím, že příští článek bude již o tom, že se balance křivka opět vydala směrem vzhůru.
Novinky a zajímavosti z prop tradingu
Na poli prop tradingu se za poslední týden nic zásadního neudálo. Co ovšem stojí za zmínku je možný nový trend, který se dal ostatně i očekávat. Tímto trendem je snaha prop společností přecházet se svými službami na platformu cTrader. S ohledem na budoucnost se možná jedná o nezbytný krok, protože společnost Meta Quotes, která provozuje známé platformy MetaTrader (MT4 a MT5), ukončila v USA spolupráci už s několika prop společnostmi.
Přechod na cTrader může mít za následek nutnost přeprogramování obchodních vizualizací, nástrojů pro money management atd., které hojně obchodníci na platformách MT využívali. Uvidíme, jak se tento trend bude vyvíjet v ČR, ale zatím to vypadá, že cTrader bude možná v budoucnu pro prop trading platforma číslo jedna.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz