Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice.
Historie těžby stříbra
Jak již bylo řečeno, stříbro je známé už tisíce let, a tak není divu, že první zmínky o jeho těžbě sahají až do starověké Asie, více jak 5 tisíc let zpět, kde byl tento kov získáván především v souvislosti s těžbou jiných kovů. O téměř 2 tisíce let později, ve Starověkém Řecku, se pak začalo stříbro těžit už především za účelem obchodování (používalo se již jako měna) a v dobách Římské říše se již tato komodita stala nezbytnou součástí obchodních tras mezi Evropou a Asií. K největšímu nárůstu těžby však došlo až po objevení Nového světa, kdy těžba na území Jižní Ameriky přesahovala více jak 80% tehdejší světové produkce stříbra.
Objem těžby stříbra
I když se stříbro těží již takovou dlouhou dobu, tak je až překvapivé, jak relativně málo ho bylo prozatím vytěženo. Podle odhadů bylo totiž dodnes vytěženo pouze okolo 1,5 milionu tun stříbra (z toho více než polovina v posledním století), což je množství, které by se vešlo například do krychle o velikosti 53m*53m *53m.
Odkud se stříbro bere?
Ač se to může zdát neuvěřitelné, ryzí stříbro se v zemské kůře nachází jen zřídka kdy, namísto toho se tento kov těží jako vedlejší produkt například při těžbě zlata, mědi, či olova.
Státy s největší produkcí stříbra
- Mexiko
- Peru
- Čína
- Chile
- Rusko
- Austrálie
Země s největšími stříbrnými rezervami
Zásoby cenných kovů obvykle zvyšují důvěryhodnost zemí, že mají v budoucnu možnost, jak dostát svým závazkům.
- Peru (cca 120 tis. tun)
- Austrálie (cca 90 tis. tun)
- Polsko (cca 85 tis. tun)
- Chile (cca 75 tis. tun)
- Čína (cca 40 tis. tun)
Využití stříbra
Průmysl
Stříbro se využívá v celé řadě průmyslových odvětví. Kromě toho, že se stříbro čím dál častěji využívá v případě moderních technologií a elektroniky, tak se také používá například při galvanizaci ke zlepšení vlastností některých materiálů a v medicíně, kde je častou součástí nejrůznějších antibakteriálních přípravků.
Šperky
Díky svému lesku a kráse je stříbro oblíbenou volbou při výrobě nejrůznějších šperků, jako jsou třeba prstýnky, náušnice, řetízky, či náhrdelníky. Zajímavostí je, že při výrobě stříbrných šperků se často využívají i další kovy, jako například měď a výsledné produkty tím pádem ne vždy bývají vyrobeny pouze z čistého stříbra.
Investice
Obchodníci, investiční společnosti a nejrůznější fondy investují do stříbra, aby tím snížili rizikovost jejich portfolií a také do jisté míry ochránili finanční kapitál před inflací.
Co ovlivňuje hodnotu stříbra?
Stříbro je vysoce volatilní komodita jejíž cenu ovlivňují nejrůznější faktory, jakými například jsou:
- Nabídka a poptávka
- Stříbrný šrot
- Kupní síla amerického dolaru
- Ceny substitutů a jiných kovů (zlata, olova, atd.)
Nabídka a poptávka
Tak jako u kteréhokoliv jiného aktiva i u stříbra je střet nabídky a poptávky tím nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje jeho cenu. Kvůli rostoucím nákladům na těžbu v posledních letech a nižším tržním cenám stříbra, již několik let nabídka stříbra klesá, zatímco průmyslová a investiční poptávka zůstává relativně stabilní. Někteří odborníci očekávají, že díky klesající nabídce v budoucnu poroste cena stříbra, což by mohlo přilákat zároveň více investiční poptávky, která by mohla cenu ještě více zvýšit.
Stříbrný šrot
I šrot ze stříbra, vznikající především z vyřazených věcí fotografického průmyslu, může mít v budoucnu také značný vliv na cenu stříbra. Samozřejmě zdrojem stříbrného šrotu nemusí být pouze fotografický průmysl, ale stejně tak se může jednat o nechtěné šperky, či jiné další zdroje použitého stříbra.
Kupní síla amerického dolaru
V souvislosti s tím, že jsou komodity obvykle kotovány k USD, což platí i v případě stříbra, tak dalším faktorem, který má silný vliv na cenu stříbra, je kupní síla USD. V případě stříbra, či jiných drahých kovů pak ještě obvykle platí, že pokud USD slábne, tak ceny těchto komodit často rostou a naopak. Zajímavostí stříbra je, že oproti jiným běžným komoditám (vyjma drahých kovů) ho obchodníci často používají jako alternativní měnu ve chvílích, kdy na měnových trzích panuje nejistota.
Ceny substitutů a jiných kovů
Posledním výrazným faktorem, který může ovlivňovat cenu stříbra, jsou jeho možné substituty (náhrady) a kovy, při jejichž těžbě současně dochází i k těžbě stříbra. Pokud například tedy poklesne světová těžba olova, tak současně poklesne i produkce stříbra (stříbro se obvykle těží zároveň s jinými kovy a prvky), což může ve výsledku i ovlivnit hodnotu samotného stříbra.
Největší stříbrná loupež historie na závěr
V roce 2015 došlo v USA, přesněji v Montrealském přístavu, ke krádeži 16ti tun stříbra. Jednalo se tehdy o celý kontejner, po které policie pátrala několik dní, a když už konečně došlo k jeho nalezení, tak v něm stříbro samozřejmě již nebylo. Zajímavostí této loupeže je, že zloději nejprve odcizili kamión, na který poté v přístavu bez povšimnutí naložili kontejner se stříbrem a nakonec úplně v klidu odjeli.
No, co na to říci. Asi jen to, že tato loupež je brilantní ukázkou toho, že i dnes se stále dá ukrást téměř cokoliv.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 73,2 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2018 po 31. března 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.
Související články
Čtěte více
-
Aké komodity sa obchodujú na burzách?
Komodity nie sú iba zlato a ropa, na burzách sa ich obchoduje oveľa viac. Iba komoditný index CRB obsahuje 19 komodít obchodovaných na významných svetových burzách. Pozrime sa bližšie na obchodovanie s komoditami a na zaujímavosti z komoditného trhu. -
Co čekat od zlata do konce roku?
Co znamená Donald Trump v čele USA pro ceny zlata? Vystřídají býky medvědi? A co z toho plyne pro investory či tradery? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku. -
Co očekávat od ropy v následujících týdnech?
Jaká je aktuální situace na trhu s ropou, které indikátory si nenechat uniknout a pomocí které strategie je zobchodovat? To si povíme v dnešním článku. -
Intradenní strategie na obchodování ropy
Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch. -
Komodity a měnový trh: OIL - ropa
Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku. -
Komodity: Historie komoditních trhů
Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje. -
Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu. -
Komodity: Obchodování na komoditních trzích
Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit. -
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek. -
Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují. -
Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |