Není proto divu, že česká koruna začala ze svých nadprůměrně silných úrovní ztrácet jak k dolaru, tak k euru. Nižší tuzemská inflační čísla na jaře budou krotit jestřáby v ČNB a naopak posilovat spekulace na snížení úroků na konci letošního roku. Dluhopisoví investoři tento směr měnové politiky očekávají a snižují výnos 10letého českého dluhu na 4,45 % p.a. Takové zhodnocení už ve srovnání s americkými 3,70 % p.a. už nestačí pokrýt ani rizikovou prémii.
Vývoj měnového páru USD/CZK (4hodinový graf – H4):
V Polsku mají úrokové sazby dokonce nižší než v Česku, pouhých 6,75 %. Ve srovnání s naší ekonomikou však ta polská expanduje mnohem rychleji a zdá se, že i inflace bude u našich severních sousedů setrvalejšího charakteru. Měnové trhy se však žádného dalšího zvýšení úrokových sazeb polskou centrální bankou na podporu zlotého nedočkaly.
Původní euforie z poklesu cen energií a optimistického sentimentu se zřejmě vyčerpala. Polský zlotý je aktuálně velmi silný oproti euru, byť inflací měna znehodnocuje výrazně rychleji než v eurozóně. Vysoké rozpočtové schodky Varšavy plánované kvůli navýšení výdajů na zbrojení také nezapadají do mozaiky stabilně rostoucího východoevropského tygra, kam by zahraniční investoři chtěli ukládat svůj ne příliš zhodnocovaný kapitál.
Vývoj měnového páru EUR/PLN (4hodinový graf – H4):
Do třetice Maďarsko jako černá ovce regionu CEE. Populistické experimenty Orbánovy vlády se ukazují ve své nahotě. Po zvýšení vládních výdajů před loňskými volbami, zastropováním cen vybraných potravin a paliv a dotacemi hypoték je výsledkem 25procentní inflace, která příliš neklesá. A to si ještě Maďarsko vydupalo výjimku, v rámci které nakupuje ruskou ropu s výraznou slevou.
Je tedy překvapením, že maďarský forint si i nadále udržuje svou hodnotu vůči euru. Krácení evropských dotací kvůli nekolegiálnímu přístupu maďarské vlády by totiž mohlo znamenat výpadek vyšších jednotek miliard eur, které Budapešť k financování svého zahraničního schodku potřebuje. Je pravda, že maďarská centrální banka (MNB) zakročila a výrazně zvýšila jednodenní výpůjční sazbu na 20,5 %, zatímco standardní repo sazba zůstává na 13 %.
Z toho pohledu je nákup měnových párů EUR/HUF a USD/HUF pro dlouhodobou držbu drahý. Kvůli kumulovanému prudkému růstu cen (o 20-30 procent nad eurozónou za poslední 2 roky) je však silně pravděpodobné, že forint bude muset dříve nebo později oslabit. Důvodem by mohlo být propuknutí (další) měnové krize v Turecku, kde se po skončení prezidentských voleb očekává uvolnění kotvy turecké liry na dolar a oslabení o desítky procent. Maďarský forint by se zajisté svezl na rizikové averzi vůči měnám východní Evropy a zřejmě by se přidal i zlotý s korunou.
Vývoj měnového páru EUR/HUF (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, NBP, MNB