USD (Americký dolar)
První zajímavá data pro americký dolar přinesla až čtvrteční seance. Tempo růstu maloobchodních prodejů bylo mírným zklamáním, když data nedokázala překonat očekávání. Překvapením v této sérii spíše negativních dat byl Philadelphský výrobní index, který dokázal růst až na 12.1 bodu. Eurodolar reagoval prudkým vychýlením a téměř okamžitým návratem na původní hodnoty. V pátek jsme se dočkali zajímavých dat o inflaci za srpen, která rostla rychleji ve srovnání s očekáváním i s daty za předchozí měsíc. Opět se tím zvedly šance, že by FED mohl přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce a dolar by tak dokázal zpevnit na všech párech.
EUR (Evropské euro)
Euro má za sebou fundamentálně chudý týden. Ze zajímavých dat stojí za zmínku úterní zveřejnění německého ZEW indexu, který sice dopadl mírně pod očekávání, odchylka však byla minimální a celkový dopad na finanční trhy nebyl patrný. V úterý také vystoupil Mario Draghi na konferenci v Trentu. Trochu se čekalo, že by mohl chtít zmírnit napětí a nervozitu na trzích způsobenou v minulém týdnu, kdy ECB ponechala svůj program kvantitativního uvolňování beze změny. Draghi se tomuto tématu však ve svém proslovu vůbec nevěnoval.
GBP (Britská libra)
Pro libru fundamentálně zajímavý týden začal úterním zveřejněním inflačních dat, která přinesla zklamání, když téměř všechny zveřejňované cenové indexy dopadly hůře, než se očekávalo. V kombinaci s bezzubým pokusem o proražení bočního trendu, který na GBP/USD trvá prakticky od referenda o Brexitu, tato horší data poslala libru na páru s americkým dolarem pod 1.32 GBP/USD. Středa s sebou přinesla data z pracovního trhu, která skončila víceméně podle očekávání, pouze růst průměrné mzdy lehce klesl na 2,4 %, což nikterak nezměnilo sentiment na trzích. Čtvrteční seance přinesla nejprve v dopoledních hodinách tempo růstu maloobchodních prodejů, které rostly pomaleji, než se čekalo, avšak nějaké reakce, která by přetrvala, jsme se na librových párech nedočkali. Během dne také zasedala BoE, která dle očekávání ponechala sazby i program QE beze změny.
Výhled
Opět nás čeká fundamentálně zajímavý týden. V úterý bude nejprve zveřejněn zápis z posledního zasedání australské centrální banky, odpoledne se můžeme těšit na americká data z trhu s bydlením a večer nás čeká proslov guvernéra kanadské centrální banky Stephena Poloze. Středeční seance přinese nejprve zasedání japonské centrální banky a odpoledne pak také tiskovou konferenci ze zasedání FEDu. Pozor také večer na zasedání novozélandské centrální banky. Ve čtvrtek vystoupí na konferenci ve Frankfurtu Mario Draghi a v pátek pak přijdou data o kanadské inflaci. V pondělí a ve čtvrtek je v Japonsku státní svátek, můžeme tedy čekat nižší volatilitu během asijské seance.
Přejeme Vám úspěšný týden a mnoho posbíraných pipů!
Adam Dulovec – tým Axiory Europe
+420 228 883 970
adulovec@axiory.eu
www.axiory.cz
Tento materiál je poskytován pouze jako obecné marketingové sdělení pro informační účely a nepředstavuje nezávislý investiční průzkum. Žádné informace v tomto sdělení by neměly být považovány za investiční poradenství či doporučení nebo za výzvu k nákupu či prodeji jakéhokoliv finančního instrumentu. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a veškeré informace a údaje o výkonnosti v minulosti nejsou zárukou nebo spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Uživatelé těchto informací jsou srozuměni, že jakákoliv forex nebo CFD investice obnáší určitou míru nejistoty a že jakákoliv investice tohoto druhu zahrnuje vysokou míru rizika, za kterou jsou zodpovědní výhradně uživatelé těchto informací. Neneseme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty plynoucí z jakékoliv investice na základě informací poskytnutých v tomto sdělení. Toto sdělení nesmí být kopírováno nebo dále distribuováno bez našeho předchozího písemného svolení. Pro úplné znění zřeknutí se odpovědností klikněte zde.