Čtvrtek 24. dubna 2025 17:58
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
RebelsFunding

Duben přinesl mezi podnikatele obavy

24.04.2025 15:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem si v dubnu poměrně výrazně pohoršil. Vyplývá to z dat, která dnes publikoval ČSÚ. Indikátor ekonomického sentimentu se meziměsíčně snížil o 2,8 bodu, a klesl tak na hodnotu 96,7. Vývoj jeho složek byl přitom stejný; snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,7. Ačkoliv se jedná o celkem mírný pokles, další ukazatele nasvědčují tomu, že je optimistická nálada Čechů v ohrožení. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se oproti březnu zvýšil, rostl i podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Na druhou stranu velkých nákupů se Češi bojí méně; již podruhé v řadě se totiž počet respondentů, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy, snížil,“ uvažuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Zatímco indikátor důvěry spotřebitelů poklesl jen mírně, indikátor důvěry podnikatelů si pohoršil výrazněji, a to o 3,1 bodu. Po třech měsících růstu tak klesl na hodnotu 96,5. Poněkud pozitivnější pohled na situaci si udrželi pouze podnikatelé v odvětví stavebnictví; mezi nimi se důvěra zvýšila o 0,6 bodu. Největší obavy naopak zavládly v odvětví průmyslu, kde mezi podnikateli došlo k výraznému poklesu; jejich důvěra poklesla v porovnání s předchozím měsícem o 4,5 bodu. Je zřejmé, že se do nálady podnikatelů začínají negativně propisovat zcela nepředvídatelná ekonomická i politická rozhodnutí amerického prezidenta, která ohrožují růst na globální úrovni. Český průmysl se navíc sám o sobě potýká s nedostatečnou poptávkou, což potvrzují dotázané podniky, ale i čísla ČSÚ za první měsíce letošního roku,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Držitel Nobelovy ceny za ekonomii má z trhů špatný pocit
    Richard Thaler, letošní výherce Nobelovy ceny za ekonomii, prohlásil v Bloomberg TV, že je ze současné situace na trzí...
  • Držte si klobouky. Inflace strmě narůstá
    „Doba přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Držte si peněženky, zasedá americká centrální banka! Opravdu?
    Akciové trhy po celém světě dnes a zítra čeká náraz. Pád. Možná i splasknutí bubliny, ba dokonce „superbubliny“. Burzovní pesimisté se předhánějí v ponurých předpovědích toho, co nastane po skončení probíhajícího dvoudenního zasedání vedení americké centrální banky – Fedu. Hlavní výsledek jednání bude známý dnes v osm večer středoevropského času, tiskovka šéfa Fedu Jeroma Powella začne o půl hodiny později.
  • Dříve hypotéky, dnes studentské půjčky. Americký úvěrový trh má nového strašáka
    Newyorský Fed včera zveřejnil svůj pravidelný čtvrtletní report k zadlužení amerických domácností, který nabízí docela...
  • Dřívější konec QE dolaru nepomohl, informace z Fedu přinesly naopak přechodné oslabení
    Včerejší záznam z jednání Fedu ukončil nejistotu o konci QE. Program má skončit v říjnu, kdy centrální banka přestane ...
  • DSV narůstá o 7 % kvůli možné dohodě o akvizici německé DB Schenker📈
    Podle zdrojů agentury Reuters je dánská logistická firma DSV (DSV.DK) na cestě k získání odštěpené železniční logistické společnosti Schenker od Deutsche Banhn v obchodu za 14 miliard eur. Po jednání s německým vládním výborem byla nabídka DSV komentována jako nejatraktivnější. Druhým uchazečem a rivalem DSV je nizozemský fond CVC Capital Partners (CVC.NL).
  • Dualita výsledků zasedání Bank of England
    Ve čtvrtek skončilo zasedání Bank of England, na které mnozí netrpělivě čekali. Trhy neočekávaly od britské centrální banky změnu k holubičímu postoji, protože inflace v Británii je stále příliš vysoká. Analytici zároveň určité náznaky holubičím směrem očekávali. Přesně to se podle mého názoru stalo, ale někteří odborníci našli jestřábí postoj i tam, kde není.
  • Dubajská škola přijímá školné v Bitcoin a Ethereum
    Dubaj je i nadále v čele globálního přijímání kryptoměn, přičemž nejnovější příklad pochází z místní školy. Dubaj se poté, co se v minulých měsících stala domovem mnoha společností působících v oblasti digitálních aktiv, chce zlepšit přijímání kryptografických nástrojů dalšími taktikami. Tentokrát místní škola údajně uvedla, že chce začít přijímat platby za digitální majetek jako školné.
  • Duben – nové úvěry opět přepisovaly rekordy
    Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu dubna o 1,9 % meziměsíčně. Tentokrát za růstem nestojí úvěrová aktivita trhu, neboť jak úvěry úvěrovým institucím, tak pohledávky za klienty mírně poklesly. Hlavním zdrojem byl nárůst objemu dluhových cenných papírů v držení bank, a to o více než 181 mld. Kč.
  • Duben podílovým fondům příliš nepřál, mírné posílení zaznamenaly pouze nemovitostní fondy, které si připsaly 0,22 %
    Dubnové výsledky Broker Consulting indexu podílových fondů se až na jednu výjimku nesou ve znamení poklesu. Onu výjimku tvoří nemovitostní fondy, které meziměsíčně mírně posílily na 0,22 %. Nejhůře dopadly akciové fondy, které meziměsíčně ztratily -8,11 %. Za aktuálním propadem na akciových trzích stojí především technologické firmy, na které doléhá konflikt na Ukrajině.
  • Duben přinesl slabé výsledky průmyslu i stavebnictví
    Výsledky českého průmyslu i stavebnictví za duben zklamaly. Průmyslová produkce po březnovém nárůstu výrazně poklesla, nepotěšil ani další propad stavební výroby. Přestože problémy v dodavatelských řetězcích a cenové tlaky ve výrobní sféře již z velké části ustoupily do pozadí, tuzemský průmysl se bude nejspíše v nadcházejících měsících i nadále potýkat se slabou poptávkou. Stavební sektor naopak tíží vyšší úrokové sazby, které se odrážejí v útlumu rezidenční výstavby. Váznou i vládní investice do infrastruktury. Jediným údajem, který dopadl v dubnu příznivě byl zahraniční obchod, který skončil již čtvrtý měsíc v přebytku. Pomohl mu výrazně nižší dovoz ropy a plynu i vývoz automobilů.
  • Duben sehraje klíčovou roli v oblasti plynové budoucnosti Evropy
    Evropský plynárenský sektor vstupuje do kritické fáze, protože konec topné sezóny připravuje půdu pro doplňování zásobníků, které jsou teď po zimních měsících ze dvou třetin prázdné.
  • Duben začíná silným výprodejem na trzích s kryptoměnami
    Poté, co v předchozím týdnu došlo k čistému odlivu zhruba 13 500 bitcoinů z bitcoinových spotových ETF, došlo v minulém týdnu k obratu a do všech bitcoinových spotových ETF bylo zakoupeno 12 130 bitcoinů.
  • Dubnová čísla za průmysl i zahraniční obchod se zapíšou do učebnic, temně. Tak zlý vývoj nečekali ani pesimisté, autoprůmysl se zhroutil o 80 procent
    Dubnový výkon českého průmyslu se bezesporu zapíše do učebnic, ovšem temným písmem. Průmyslová výroba se doslova zřítila, spadla nejvýrazněji minimálně v celém tomto miléniu, a to jak meziročně, tak meziměsíčně. Tak zlý výkon nečekali ani pesimisté.
  • Dubnová data potvrzují pozvolné ožívání domácí ekonomiky
    Dubnová data pozitivně překvapila. Zahraničnímu obchodu pomohl především vývoz dokončených automobilů, na růstu průmyslové produkce se pak pozitivně odrazila výroba ostatních dopravních prostředků a oživení ve strojírenství. Celkově lze však oživení v českém průmyslu zatím hodnotit pouze jako pozvolné, když ve více než třiceti procentech odvětvích zpracovatelského průmyslu výroba v dubnu meziměsíčně poklesla. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o tři procenta.
  • Dubnová data z reálné ekonomiky zklamala
    Výsledek průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví v dubnu výrazně zaostal za tržními očekáváními. Na datech byl patrný vliv vysokých cen dovážených surovin i pokračující problémy se subdodávkami. Meziměsíčně byl nižší i objem nových objednávek. Nedařilo se ani stavebnictví, kde meziměsíčně výrazně propadla především složka inženýrského stavitelství. Otázkou je, zda výstup sektorů již nezačne být limitován nejen chybějícími vstupy či jejich vysokými cenami, ale i klesající poptávkou. Ta již začíná narážet na svou kapacitu vysoké ceny absorbovat.
  • Dubnová inflace - dobrá záminka pro Fed k “pauze”
    Byly doby, kdy americká inflace bývala v zásadě ignorovaným makroekonomickým indikátorem a její odchylky, od toho co se čeká, nikoho netrápily. Post-covidová inflace tento laxní přístup trhů k inflačním datům ale zásadně změnila, takže fakt, že celková inflace poklesla v dubnu pod 5 %, vyvolal náležité pozitivní vzrušení. Nicméně pozitivní reakce trhů se zcela jistě netýkala jen faktu, že celková inflace díky cenám potravin činila méně, než trh očekával. K nejdůležitějším detailům dubnové inflace patří sdělení, že inflační tlaky v segmentu služeb (bez cen souvisejících s bydlením) zásadním způsobem chladnou.
  • Dubnová inflace zrychlila
    „V dubnu se inflace zvýšila o 0,9 procentního bodu na 2,9 %. Návratu dvouciferné inflace, která sužovala českou ekonomiku v předchozích dvou letech, se však bát nemusíme. Za dubnovým růstem spotřebitelských cen stojí zejména vývoj cen potravin, které zmírnily svůj meziroční pokles z minulých měsíců. Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v dubnu meziročně poklesly „jen“ o 2,7 %, zatímco v březnu to bylo zhruba o 6 %. Výrazný vliv na zvýšení dubnové inflace měl pak vývoj cen pohonných hmot. Ty téměř po celý duben rostly vinou vývoj cen ropy na světových trzích. Dubnový meziroční růst cen pohonných hmot a olejů byl 8,4 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Dubnová stavební produkce vlivem koronaviru výrazně poklesla
    Na karanténní opatření, která dosáhla svého vrcholu právě v dubnu, doplatilo i stavebnictví. Jeho produkce totiž poklesla meziročně o 4,6 %. Meziměsíční pokles po sezónním očištění činil 1,9 %. Paralýza české ekonomiky se podepsala především na produkci pozemního stavitelství, které běžně zahrnuje vyšší míru kontaktu mezi lidmi, jež poklesla meziročně o 10,5 %. Naproti tomu inženýrské stavitelství vykázalo v dubnu výrazný růst o 13,5 %. Lze předpokládat, že produkce inženýrského stavitelství byla tažena především vládními investicemi do dopravní infrastruktury.
  • Dubnová zadluženost českých domácností
    „Po předchozím útlumu hypoteční trh v dubnu výrazně ožil. Takový nárůst úvěrů na bydlení (konkrétně o 1,5 %) nebyl k vidění několik let a překonal i hodnoty z covidového období. Zároveň zůstal zachován silný růst v objemu spotřebitelských úvěrů, které se zvýšily o 1,7 % (5 mld. Kč). Přičítáme to neustávajícímu tlaku na reálné mzdy způsobeném vyššími životními náklady, jež vedou domácnosti k hledání externího financování svých potřeb. Stále pozorujeme silnou poptávku po neúčelových úvěrech, které našim zákazníkům poskytujeme.“
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei Payouty