Porovnání celkové (červeně) a jádrové (modře) inflace CPI v USA:
Vidět do hlav centrálních bankéřů, zvlášť těch v USA, by chtěl snad každý investor. Vědět dříve než trh, kam půjdou úroky a jakým komentářem podpoří představitelé těchto mocných institucí směr svých dalších kroků. Nejenom, že jde o subjektivní rozhodování, ale za celým rozhodovacím týmem stojí armáda analytiků se sofistikovanými modely, z nichž některé nejsou veřejnosti přístupné. Dokážete si například představit, kdy vyšší úrokové sazby nemusejí znamenat také přísnější měnové podmínky?
Jedním z indikátorů, které vytvořil samotný Fed a na který se také Rada guvernérů často odkazuje, je index finančních podmínek. Z něj je vidět, že samotné zvýšení úrokových sazeb (oranžově) nemá takový efekt na brzdění ekonomiky a s ní i inflačních tlaků. Jsou to spíše veličiny, které by měly na kroky Fedu reagovat sekundárně – kurz dolaru, ceny akcií, hypoteční sazby, realitní trh atd.
Vývoj indexu měnových podmínek amerického Fedu:
Z grafu je vidět, že až do prosince 2022 probíhala transmise úspěšně. Skrz silnější dolar, vyšší výnosy dluhopisů i pokles akcií probíhala měnová brzda. Poté se trend mírně obrací s tím, jak trhy vyhlížejí obrat v politice Fedu. Index měnových podmínek byl publikován naposledy za květen. Díky růstu cen akciových indexů, oslabení amerického dolaru i krátkodobému obratu na rezidenčním trhu můžeme čekat jeho prudký pokles v červnu a v červenci.
Vývoj USD indexu proti koši měn:
Jinak řečeno – pokud budou chtít představitelé Fedu i nadále brzdit ekonomiku kvůli zvýšené inflaci (a my věříme, že ano), budou muset kompenzovat optimistický sentiment několikerým zvýšením úrokových sazeb, aby měnová politika působila i nadále restriktivní. Do konce roku tak ve Washingtonu budou úřadovat jestřábi, jejichž cílem bude zchladit ekonomiku především skrz pokles cen nemovitostí, akcií i silnější dolar.
Znovu se opakuji, tak přidám alespoň jeden historický graf pro pamětníky. Aktuální situace připomíná roky 1999-2000, kdy právě růst cen akcií (především technologických) dohnal Fed ke zvýšení úroků z 4,75 na 6,50 %. Optikou dnešního článku zkrátka euforie na akciích příliš uvolňovala měnové podmínky a Fed je musel kompenzovat, aby se americká ekonomika nepřehřívala. Jak to nakonec dopadlo, vidíme v pravé části grafu.
Porovnání vývoje indexu Nasdaq 100 (modře) a hlavní úrokové sazby v USA (červeně):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, tradingeconomics.com, federalreserve.gov