Stratégové Bank of America očekávají pokračující růst sazeb
Hlavní stratég Bank of America, Michael Hartnett, předpokládá další růst úrokových sazeb. Nejde pouze o 25 bazických bodů, ale spíše o 75 až 100 bazických bodů, které budou zvyšovány postupně během několika zasedání. Růst sazeb však bude mít svou daň v podobě vzrůstu nezaměstnanosti. Pokud se inflace dostane na 3 %, americká nezaměstnanost by měla dosáhnout 4 %, varují analytici z Bank of America.
Je třeba poznamenat, že předpovídání budoucích kroků Federálního rezervního systému doposud nebylo příliš úspěšné. Jak často říkal známý ekonom Andre Kostolany, centrální bankéři sami často nevědí, jaké budou sazby na americkém dolaru večer. To ukazuje, že další kroky Fedu ohledně nejvyšší možné sazby jsou nepředvídatelné. Zatímco Fed vždy jasně stanovil plán do dalšího zasedání, není třeba předbíhat událostem a spekulovat o tom, co se stane za tři měsíce. To nikdo prostě neví.
Rosenberg: Recese je neodvratná
Další pesimistický hlas patří ekonomovi Davidu Rosenbergovi, který kritizuje současný růst trhů jako čistě spekulativní bez opory ve skutečných zprávách. Růst trhů sice může ještě chvíli pokračovat díky navýšení dluhového stropu amerického státu, který se snaží podpořit americkou ekonomiku zvýšenými výdaji. Iluze růstu však nezabrání nevyhnutelnému pádu finančních trhů kvůli zvyšování úrokových sazeb. Americké banky již snížily úvěrovou aktivitu o 20 %, což povede ke snížení spotřeby a klesajícím cenám nemovitostí ve Spojených státech. Recese je tak nevyhnutelná podle Rosenberga.
Trhy se však momentálně dále rostou bez větších problémů
Uvedli jsme pouze dva příklady negativních prognóz, ale seznam by mohl být mnohem delší. Většina analytiků a amerických finančních institucí očekává, že dopady zvyšování úrokových sazeb se budou postupně projevovat v blízké budoucnosti. Je pravda, že likvidita na akciových trzích pomalu ubývá, přičemž prostředky se přesouvají směrem k dluhopisům. To však neznamená, že krize přijde okamžitě. Skutečná krize přichází vždy nečekaně a to je její podstata. Pokud dojde ke zpomalení trhu v blízké budoucnosti, nikdo nebude tvrdit, že to nebylo předvídatelné. Pokles trhů tak bude očekávaný. Investoři jsou na něj připraveni. To je důvod, proč nemůže být nadcházející krize tak velká. Nesmíme zapomínat na to, že trhy nás vždy nakonec překvapí. Překvapení může být i další růst v této složité době.
Matěj Široký