Dluhopisoví tradeři jsou totiž celkem jistě přesvědčeni (na 95 %), že americká centrální banka ve středu sníží sazby o čtvrt procentního bodu do pásma 1,50 – 1,75 %. Žádná data od posledního zasedání totiž nebyla dostatečně silná na to, aby dokázala přesvědčit holubice v měnovém výboru k zastavení uvolňování měnové politiky. Fronta v americko-čínské obchodní válce se sice trochu uklidňuje, ale k jasnému obratu zatím nedochází, takže centrální bankéři zatím nemají proč brát toto příměří v potaz.
V kurzu dolaru už je tedy snížení úroků započítáno. Pro další růst měnového páru EUR/USD je proto potřeba, aby Fed naznačil, že bude ochoten v mírnění měnových podmínek pokračovat, dokud se situace na inflačně-růstovém poli ve Spojených státech nezvýší. Kromě snižování úrokových sazeb může vyhlásit také nový déletrvající program na dodávání likvidity finančnímu systému jako obdoba kvantitativního uvolňování. Po problémech s likviditou amerických bank z minulého měsíce je taková stabilizační složka na místě. A nové stovky miliard dolarů ve finančním systému samozřejmě znamenají tlak na oslabení USD.
Z pohledu na graf eurodolaru můžeme vidět, že volatilita je minimální. Za poslední 3 měsíce zůstává kurz v pásmu širokém pouhá 3 % kurzu, to je změna, která v době finanční krize byla intradenním normálem. A Fed nebude chtít tento klid narušit nějakým překvapivým krokem.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Co se týče „payrolls“ reportu z amerického trhu práce, ten bude v rámci růstu nových pracovních míst vychýlen významně oběma směry. Na jednu stranu se zaměstnanci GM ve stávce (cca 60 tisíc) budou počítat jako nezaměstnaní. Naopak směrem vzhůru bude pracovní místa tlačit postupné nabírání vládních zaměstnanců (cca desítky tisíc) s blížícím se sčítáním lidu, které je v plánu v dubnu příštího roku.
Může se proto stát, že i když statistika nových pracovních míst pozitivně překvapí nad odhadovanými 125 tisíci, bude i přesto americký dolar reagovat oslabením. Ani říjnová čísla totiž nic nezmění na tom, že stimul ekonomiky v podobě daňových škrtů prezidenta Trumpa měl na pracovní trh jen dočasný krátkodobý vliv, během kterého mohl Fed razantně zvýšit úrokové sazby. Nyní se ale meziroční přírůstek pracovních míst se vrací zpět k 2 milionům a dolar tak dlouhodobě nebude mít podporu držet se na historicky velmi silných úrovních okolo 1,1000 na měnovém páru s eurem.
Vývoj meziročního růstu pracovních míst v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg