Nulový růst cen, který trápí Japonsko již třetí dekádu, je krátkodobě pro kurz měny nevýhodný, protože zhoršuje výhled úrokových sazeb. Z dlouhodobějšího pohledu už jsou ale deflační tendence plusem, protože hodnota měny se inflačně nesnižuje.
Podívejme se na vývoj měnového páru USD/JPY za posledních 25 let. S menšími či většími fluktuacemi kurz stále osciluje okolo 110 jenů za dolar a zdá se, že tato úroveň je také tzv. střední hodnotou, na které není měnový pár ani nadhodnocený, ani podhodnocený.
Vývoj měnového páru USD/JPY za posledních 25 let:
Když ale vezmeme v úvahu růst cen, je střední hodnota rázem úplně jinde. Za stejné období totiž ve Spojených státech vzrostly spotřebitelské ceny o 75 %, zatímco v Japonsku o pouhých 5 %! To by dle parity kupní síly znamenalo, že se má japonský jen obchodovat mnohem výše. Rostoucí přebytky japonské obchodní bilance této teorii dávají za pravdu – Japonsko si může dovolit silnější měnu.
Porovnání vývoje spotřebitelských cen v USA (červeně) a v Japonsku za posledních 25 let:
Krátkodobé toky kapitálu ale mohou dočasně tento trend pozastavit. Americký dolar je aktuálně v in a horké peníze utíkají spíše do Ameriky než do Japonska.
Dá se říci, že v letošním roce drží USD/JPY vysoko především růst úrokových sazeb v USA (relativně k japonským), vyšší ceny komodit, které Japonsko musí ve velkém dovážet, a také agresivní rétorika amerického prezidenta Trumpa ohledně stavění obchodních bariér.
Stačí, když jeden nebo více z těchto faktorů odpadne a japonský jen bude mít prostor výrazně posílit. V případě finanční/obchodní/bankovní krize, která by prudce snížila globální růst, by navíc japonský jen zafungoval jako bezpečný přístav a měnový pár USD/JPY by mohl klesnout i o více než 27 %, o které je dle modelu Thompson Reuters aktuálně japonský jen podhodnocený.
Vývoj nadhodnocení japonského jenu podle reálného efektivního kurzu v %:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Reuters