Od hlasování o Brexitu už libra odepsala celých 18 %, a to i přesto, že ostrovní ekonomika nespadla do recese a podle dostupných indikátorů se z psychologického šoku po vyhlášení referenda dostala ve slušné formě. Tvrdá data ve formě HDP za třetí čtvrtletí budou zveřejněna ve čtvrtek a čekáme překonání tržního konsensu nastaveného na 0,3 %, protože služby jako hlavní složka britského hospodářství během léta pokračovaly ve velmi rychlé expanzi bez očividných dopadů Brexitu.
Mezičtvrtletní růst HDP ve Velké Británii:
Recese se tedy nekoná a do dalších měsíců se může Británie spolehnout na velice slabou měnu, nižší úrokové sazby a vyšší vládní výdaje, které by měly sloužit jako polštář případnému negativnímu sentimentu. Díky zmíněným faktorům můžeme vidět optimistický výhled také v průmyslu, kde se index PMI vyšplhal na několikaletá maxima (viz graf). Efekt slabé libry připomíná pozitivní náladu českého průmyslu po zavedení intervencí ČNB v listopadu 2013. Tehdy navíc šlo o oslabení o „pouhých“ 7 % ve srovnání se zhruba 20 %, které libra ztratila vůči svým hlavním obchodním partnerům.
Vývoj průmyslového indexu PMI ve Velké Británii:
Z fundamentálního pohledu má tedy libra velice silný základ a ekonomika by ji měla držet nad vodou. Pravdou je, že hodnotu domácí měny nepodpořila centrální banka Bank of England, jejíž guvernér Mark Carney se nechal slyšet, že by mu nevadilo krátkodobé přestřelení inflačního cíle z důvodu jednorázového růstu dovozních cen.
I přesto si ale myslíme, že libra již klesla dostatečně hluboko a výrazně uvolnila měnové podmínky na Ostrovech. Tím pádem nebude nutit centrální bankéře k dalšímu snížení úrokových sazeb nebo rozšíření kvantitativního uvolňování a současné váhání měnového páru GBP/USD na hladině 1,2200 bereme jako slušný základ pro odraz zpět do pásma 1,3500 – 1,4000, které by více odpovídalo stavu ekonomiky Spojeného království.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4, Reuters, Brexit, Bloomberg