Už několik měsíců se totiž cena plynu v rotterdamském obchodním místě TTF obchoduje při velkých procentních změnách v pásmu 25-40 EUR/MWh (viz graf). Pro srovnání přesně před rokem dosáhla cena TTF plynu extrémních 335 EUR/MWh. Nyní se tedy pohybujeme cca o 90 % níže a to už je slušná sleva.
Vývoj ceny plynu TTF s dodaním v následujícím měsíci:
Nejsledovanější cena, která plní novinové články, je však ta s dodáním v následujícím měsíci. Kontrakt na rok 2024 se aktuálně obchoduje za 55 EUR/MWh. Jak je to možné? Evropské zásobníky jsou už tak plné, že plyn s dodáním v září/říjnu už není kde skladovat. Velcí hráči typu křetínského EPH si již pronajímají skladovací kapacity na Ukrajině, kam vtláčí dnešní levný plyn, aby jej mohli během příštího roku prodat v Evropě o 60 % dráže.
Vývoj naplněnosti plynových zásobníků v Evropské Unii:
I po přerušení ruských dodávek plynovody Nord Stream 1 a Yamal se podařilo vytvořit dostatečné zásoby na příští zimu už během srpna. Dostupnost plynu a jeho cena srovnatelná se zbytkem světa je dobrou zprávou pro evropské producenty z energeticky náročných odvětví (výroba oceli, stavebnin, chemikálií), kteří loni nebyli schopni čelit levnější konkurenci ze zahraničí a museli mnohdy nuceně pozastavovat své provozy.
Němečtí obři Heidelbergcement a Thyssenkrupp jsou první na seznamu, kteří by měli profitovat z nižších cen plynu. Zatímco ten první se již své postkrizové rally dočkal, druhý na ni teprve čeká. Není divu, že nad podílem v Thyssenkrupp začali kroužit energetičtí dravci z EPH.
Vývoj ceny akcií Heidelbergcement a Thyssenkrupp:
Do karet by oběma společnostem mělo hrát i plánované uhlíkové clo, které by během podzimu měla začít Evropská Unie vybírat na dovozech cementu i oceli a to ve výši ceny emisní povolenky, čímž by se výrazně zlepšila jejich konkurenční pozice na domácím evropském trhu.
Rizikem je naopak celosvětová poptávka, která se může snížit při prohloubení problémů čínského realitního sektoru nebo obecného zpomalení evropského stavebnictví již delší dobu balancujícího na hraně recese.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: AGSI, tradingeconomics.com, bruegel.org, Reuters