SHORT KOMODITNÍCH MĚN – Prodeje australského a kanadského dolaru byly letošní tutovkou a jejich námět se objevoval ve fundamentálním rozboru měn v průběhu celého roku. Na všeobecný pokles cen komodit, který začal již v roce 2012, zareagovaly tyto měny s velkým zpožděním a na jejich prodeji okolo parity s americkým dolarem se dalo sesbírat hodně zisků. Když k tomu přičteme relativně hluboký deficit na běžném účtu a cenově velice špatně konkurenceschopný průmysl obou zemí spolu se snahou centrálních bankéřů o oslabení místních měn, byla jejich jediná cesta směr dolů. AUD se vůči USD propadl o 15 %, ztráty CAD byly menší (7 %) pouze díky vysokým cenám ropy.
FIXOVANÉ MĚNY (CHF, CNY) – Rozbor měnových párů EUR/CHF a USD/CNY, jejichž kurz má minimální volatilitu, ale zato je díky měnové kotvě centrální banky mnohem lépe předvídatelný, byl krátkou odbočkou také směrem k technické analýze. Ve stručnosti šlo o long EUR/CHF v blízkosti 1,2200 a snahu o short USD/CNY pomocí opcí. Tyto strategie se za pomoci vyšší páky ukázaly být jako nejlepší kombinace výnosu a rizika.
TIMING GBP – Vývoj ekonomik i přístup centrálních bank v USA a ve Velké Británii byl od druhého čtvrtletí letošního roku velice podobný. Slabý kurz libry na začátku léta proto neměl přílišné opodstatnění a návrat GBP/USD na normální úrovně pak udělal z libry černého koně léta, na kterého jsem ji v červnu pomyslně pasoval.
PRODEJ ZLATA – Nízká a klesající inflace letošního roku definitivně pohřbila teorie, které po příchodu kvantitativního uvolňování (QE) prorokovaly hyperinflaci, a s nimi se dolů poroučelo i zlato jakožto tradiční nástroj ochrany před inflací. Krátká letní korekce v klesajícím trendu, kdy se cena zlata kvůli napětí okolo Sýrie dostala zpět na 1400 USD za unci, se ukázala být perfektní příležitostí pro short, podobně jako jsem předpokládal v jedné ze zářijových analýz.
Vývoj kurzů hlavních světových měn a zlata k americkému dolaru v roce 2013 (YTD):
LONG USD – vzhledem k robustní kondici americké ekonomiky jsem často upřednostňoval dlouhou pozici na americkém dolaru vzhledem k celé škále měn. K posílení USD během roku skutečně došlo (viz graf), hlavní měnový pár EUR/USD se ale kvůli posílení v druhé polovině roku této situaci bohužel vymyká.
EMERGING MARKETS – Strategie, kterou bych označil jako „kontrariánský návrat na rozvíjející trhy“ vyšla tak napůl. Po první vlně prudkého slábnutí brazilského realu (BRL), turecké liry (TRY) či jihoafrického randu (ZAR), kterou vyvolal strach z možného ukončení QE, se na přelomu srpna a září jevily měny emerging markets již dostatečně slabé a kurzy lákaly k opětovnému nákupu těchto měn. Od té doby však měny nových trhů při vysoké volatilitě spíše stagnují (MXN mírně roste, TRY klesá) a úrokový diferenciál horko těžko dostává otevřené pozice do zelených čísel. Ztráty jsou tedy minimální, ale kombinace výnosu a rizika rozhodně není optimální.
EUR/CZK – Ano, i jasně červený neúspěch se objeví? Kvůli zlepšující se české ekonomice jsem považoval korunu za měnu se slušným fundamentálním potenciálem k posílení. ČNB se však drží svého mandátu a s deflačním výhledem v patách překvapila prudkými intervencemi proti koruně. Hladina 27,50 je však dlouhodobě pro pár eura a koruny příliš vysoko a zhruba za rok se nejspíš dočkáme solidní příležitosti k nákupu koruny.
Toť vše, snad jsem na nic nezapomněl a budu rád za zhodnocení objektivity a nápady na zlepšení jak formy, tak obsahu v diskuzi.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz