Nejdříve popíšu problém
Trh konečně došel do bodu, kdy „mohu“ vstoupit, ale než vstoupím musím vědět:
- Za kolik vstoupím
- Kam nastavím StopLoss
- Kam TakeProfit
- Zda rozdělím pozici a nakolik obchodů a jak ty nastavím
- Jak velký a jestli dám trailing stop
Nechci, aby za mě počítač rozhodoval kdy vstoupit. Dle mého není snadné matematicky popsat aktualní dění na trhu a udělat z toho jednoznačný závěr. (Pokud nechci používat nějake jednoduché pravidlo typu pokud poslední svíčka měla své close blízko svého high tak nakupuj a pokud blízko svého low tak prodávej.)
Navíc stačí chybička a nekonečný cyklus mě, během návštěvy toalety přípraví o nemalou část mého majetku. Jen kvůli tomu, že v trhu nastala situace, se kterou jsem nepočítal.
Co, ale klidně nechám na počítači je, aby vypočítal velikost pozice (kolik lotů má nakoupit vzhledem k mému majetku a velikosti stoplossu). Klidně ho nechám i rozdělit pozici na více obchodů s různými stoplossy a profity (nebo pravidly pro zavírání).
Není problém zjistit maximum za posledních X svíček – tedy hodnoty pro můj takeprofit a stoploss. Též pro výpočet potenciálu zisku a risku.
Co má tedy udělat počítač
Problém nebo spíše představa je myslím jasná. Já si řeknu: teď nakupuju (případně si určím stoploss) a ty počítači za mě udělej vše ostatní:
- Zjisti RRR (Maximum za X svíček, a minimum za Y svíček vzhledem k otevírané pozici)
- Pokud je to zajímavé (RRR) otevři další pozice
- Na nové pozice vypočítej různé stoplossy
- Na nové pozice vypočítej takeprofity
- Označ jednotlivé obchody pro zavírací strategie
Jak to udělám
Možností mám více, já tu popíšu tu která se líbí mě.
Jako první uvedu ideální případ pro nákup a poté z části rozeberu varianty
1) Ručně zadám obchod s nejmenším možným objemem (pro EUR/USD například 0,1 lotu) a s dostatečně velkým stoplossem, který je nějak logicky nastavený (nějaká SR).
2) Počítač zjistí, že je zadán nový obchod. První co udělá je, že si ho označí (aby se nezacyklil).
3) Dále zjistí, jestli se zadaným stoplossem mohu přijít o méně nežli 2% mého majetku. (zjistí, že ano)
4) Zjistí nejbližší (řekněme 10 svíček dozadu) minimum pokud které výše nežli můj stoploss. Mám-li stále dost peněz (stále neriskuji více jak 2% svého majetku) zadám nový pokyn se stoplossem 1 pip pod tímto minimem. Též přidej takeprofit s nejbližším maximem. Nový pokyn označ.
5) Opakuj bod 4 dokud mám dost peněz a hledej další minima (20 svíček, 30 svíček..)
6) Pokud nalezené minimum je pod stoplossem a mám stále dost peněz, zadej další příkazy se stejným stoplossem a tento bod opakuj dokud mám dostatek peněz. Nový pokyn označ.
To je vše
Různé varianty :
1) Počítač zjistí, že je špatné RRR – pak žádné další pokyny nedělá
2) Počítač zjistí, že můj stoploss je tak velký, že nemohu zadat další pokyn aniž bych neohrozil více jak 2% svého majetku – pak žádné další pokyny nedělá
3) K mému pokynu mohu zadat nějaký komentář, který jasně řekne počítači, aby si pokynu nevšímal (a nezadával další pokyny).
4) Nebudu nastavovat takeprofity, ale označím příkazy tak, aby mé zavírací strategie brali jeden podruhém (například si je očísluji – jakmile přijde první CCI-hook tak zavřu pokyn s číslem jedna a ostatním posunu číslování, při MACD divergenci zavřu první dva … apod.)
5) Všem pokynům nastavím stejný trailing stop (nebo mohu všechny ve stejný okamžik posunout na 0 a pak každý posouvat jinak) – pozn.: líbí, že neposouvám stoploss na 0, ale na +1 – psychicky je pro mě příjemnější vidět zavřeno na zisku 18,- nežli 0,-.
6) Další možnost je, že nebudu ručně vytvářet příkaz, ale nastavím nějaké globální proměnné, ze kterých počítač pozná, co má udělat.
7) Když zjišťuji minimum (maximum) za posledních 10 svíček, tak to dělám tak, že jednoduše najdu minimum. Poté se podívám na dalších X (třeba 100) svíček, jestli náhodou dál neklesají (tedy jedenáctá svíčka je níž než nalezené minimum, 12-tá níže než 11 ..) dokud mi svíčky klesají jdu dál, jakmile přestanou beru to poslední minimum.
8) Každý nový příkaz si mohu přidat komentář a při týdenní / měsíční kontrole tak zjistit, že například první přidané pokyny byly většinou (celkový zisk z nich je záporný) ztrátové a nevyplatí se je zadávat, pěkně tam uvidíte, tento komentář a Excel vám ho hezky vysvítí.
Je nutno dodat
Tento způsob se hodí, když se trh již rozjel mým směrem a nikoli, když spekuluju, že se to každým okamžikem musí otočit a již vstupuju (na to se hodí jiná strategie viz https://www.fxstreet.cz/kveobraceny-trailing-stop-aneb-at-za-me-ceka-pocitac.html, která si ale též sama umisťuje stoplossy a vypočítává objem obchodu).
Toto je jen pomůcka nikoli svatý grál (hodně často v tomto oboru používané sousloví). Pokud toto budete používat špatně, nastavovat malý stoploss, vstupovat ve špatný okamžik nebo špatně vystupovat tak vám to nijak nepomůže, naopak vás to připraví o více peněz.
Také jsem například zkoušel, aby se automaticky po zadání mého pokynu zadal limit příkaz o 5 pipů níže, nebo naopak stop příkaz – ale tyto úpravy se mi nevyplatili (ale možná chtěli jen více času …)
A co za Vás dělá počítač?