Je tedy aktuálně JPY dostatečně nízko a výhodný k nákupu? Odpověď nám může dát dlouhodobý vývoj měnového páru USD/JPY. Na první pohled je aktuálních 112 jenů za dolar zhruba na průměru za posledních 25 let (viz graf).
Vývoj měnového páru USD/JPY (měsíční graf – MN):
Pro přesnější odhad dlouhodobě vyrovnaného kurzu USD/JPY však musíme brát v úvahu rozdíl v růstu cen v USA a v Japonsku. Japonsko se svým proslulým deflačním vývojem by si totiž mělo za jinak stejných okolností užívat výrazně silnější měnu. Průměrná inflace v USA od roku 1993 byla 2,3 %, zatímco v Japonsku pouze 0,2 %.
V prvním grafu jsem proto naznačil koridor, ke kterému by se USD/JPY měl vracet. Z toho vyplývá, že střední hodnota pro rok 2017 je mezi 90-95 jeny za dolar a jen je tedy zhruba o 20 % podhodnocený. O stejných 20 % jako v roce 1998, po kterých přišel výrazný propad USD/JPY.
Porovnání meziročního vývoje spotřebitelské inflace v USA (červeně) a v Japonsku (modře):
O tom, že japonský jen je slabý, svědčí i vývoj běžného účtu Japonska. Oslabení měny z let 2013 a 2014 ze 77 na 126 jenů za dolar podpořilo japonské vývozy a naopak utlumilo dovozy. Japonsko se dostalo z deficitů a již dosahuje přebytku ve výši 3-4 % HDP, který bude tlačit japonskou měnu výše.
Vzhledem k tomu, že japonská centrální banka už po vzoru své evropské kolegyně nerozšiřuje kvantitativní uvolňování a především zastavila pokles úrokových sazeb na záporných 0,10 %, nemusejí se kupci JPY bát, že by jim záporné reálné úroky (po očištění o inflaci) snižovaly kupní hodnotu jejich investice. Nic na tom nezmění ani postupný růst úrokových sazeb v USA, které se stále ještě pohybují výrazně pod jádrovou inflací, takže držitelé dolarů stále reálně ztrácí.
Vývoj běžného účtu platební bilance v Japonsku (mld. JPY):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED,MT4, tradingeconomics.com