Od okamžiku, kdy na začátku roku začal akciový trh pociťovat pokles, se příběhy o jeho dalším vývoji radikálně změnily. Světlo světa spatřila zmínka o hospodářské recesi a ze zákoutí se vynořila ochota diskutovat o tržních selháních. Nicméně není to žádným překvapením. Pád akciového trhu je snad nejoblíbenějším ukazatelem přicházející recese, a to už od roku 1920. I když nejlepším ani zdaleka ne.
První z pohádek, která se v poslední době začala slýchávat je o čínské ekonomice a jejím akciovém trhu, včetně prudkého poklesu na začátku roku 2016. Na povrch vyplavaly dlouhodobé obavy z přeinvestování v Číně, otázky stínového bankovnictví, problém měst, která byla postavena a nikdy neosídlena. Není překvapením, že na Západě se čínské chyby ihned srovnávaly s ekonomickými modely, v nichž je zakotvena konkurenceschopnost. Převaha takových příběhů získávala emoční převahu nad racionálními reálnými čísly. Například vývoz amerického zboží do Číny činí 0,6 % HDP. V opačném případě je hodnota sice čtyřikrát vyšší, nicméně se jedná pořád o zanedbatelný podíl na celkové produkci amerického trhu. Dopad zpomalení růstu čínské ekonomiky na hospodářství USA by tak neměl být nijak dramatický.
Druhý příběh z akciového trhu odráží změny v období prvních týdnů nového roku. Navzdory tomu, že se nic zvláštního neděje, v úvodu tohoto roku vykázal akciový trh rekordně nízkou výkonnost. Koneckonců datum nového roku je přeci jen sociální konvencí. Ta má ale na trh reálný dopad. Připomeňme si pohyby na akciovém trhu na počátku roku 2000, jako start do nového milénia. V té době dosáhl poměr ceny a zisku nejvyšších hodnot od roku 1881. Dow Jones index dosáhl maxima 14. ledna 2000 a poté prudce klesl.
Do třetice všeho dobrého i špatného panuje obava o extrémní pokles cen energetických komodit. Před několika lety svět ovládlo nadšení z amerického vylepšení extrakce surové ropy na úkor méně kreativních zemí vyvážející ropu. Úspěch byl nejspíše posílen americkou hrdostí a touhou po další průmyslové revoluci. Bohužel s klesajícími cenami komodity opouští američtí hrdinové, kteří se pro mnoho vlastenců stali technologickou pýchou, své lodě. S tím, že rostoucí nabídkou přispějí k poklesu ceny, asi nepočítali.
Čtvrtým příběhem je pohádka o ztrojnásobení amerického akciového trhu od roku 2009 do roku 2014 a jeho předpovídaném letošním uvolnění. Není to příběh pouze o číslech, ale i o tom, jak mnoho investorů zaspalo velkou příležitost k zisku. Převládající obava z finanční krize z roku 2008 vyhnala mnoho z nich z akciového trhu. Zůstali tak skalní nadšenci, kteří na své předvídavosti vydělali.
Na akciovém trhu se vypráví mnoho pohádek, i tyhle již zmíněné budou prožívat nové sekvence svého vyprávění. Jestli ale vyústí v dominový efekt či pokles cen, to se dozvíme až postupem času.