Ne nadarmo na trzích často platí „buy the rumour, sell the news“, neboli „nakupujte drby, prodávejte zprávy“. Jak britská libra, tak česká koruna si totiž prošly před zasedáním centrální banky slušnou rally a nastavily tak očekávání dostatečně vysoko.
Bank of England (podobně jako ČNB) po zvýšení sazeb ale představila velmi pomalý plán na další utahování měnové politiky, kvůli čemuž se výnosy britských vládních dluhopisů propadly a snížily tak atraktivitu libry v očích zahraničních investorů.
Když se na celou situaci podíváme očima fundamentální analýzy, tak je vcelku logické, že kvůli stále nejasným podmínkám okolo brexitu se čeká na ostrovech slabší domácí investiční i spotřebitelská poptávka. Slabá libra ale bude podporovat exporty a také odrazovat už tak nepříliš vítané ekonomické migranty z východní části EU k rozšíření pracovních sil ve Spojeném krátlovství.
Vývoj míry nezaměstnanosti ve Velké Británii (v %):
Výsledkem je míra nezaměstnanosti na 4,3 %, což znamená 42leté minimum. Nezaměstnanost je navíc o jeden procentní bod níže, než byla před finanční krizí, kdy byla britská ekonomika rozpálená na nejvyšší stupeň. Mzdy by proto měly dříve nebo později růst a tlačit inflaci dále vzhůru, a to již spotřebitelské ceny aktuálně rostou o celá 3 %.
Z tohoto důvodu si myslíme, že výhled centrální banky Bank of England (BoE) plánující zvýšit úrokové sazby pouze dvakrát v následujících třech letech je příliš pesimistický a vývoj ekonomiky a růstu cen otevře větší prostor pro utahování měnové politiky a následně i růst měnového páru GBP/USD, který je v blízkosti 1,3000 stále velice levný.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters