Návrat měnového páru GBP/USD směrem k říjnovým minimům značí, že libra zůstává silně podhodnocená. Vzhledem k tomu, že inflace ve Spojených státech a ve Velké Británii se od 80. let příliš neliší, není podle teorie parity kupní síly důvod, aby se GBP/USD dostával do velmi dlouhodobého klesajícího nebo rostoucího trendu. Jak můžeme vidět v grafu, kdykoliv se tento měnový pár dostal mimo svou rovnovážnou hodnotu, po delší době se vrátil zpět.
Dlouhodobý vývoj měnového páru GBP/USD (červeně, levá osa) a jeho relativní nad/podhodnocení (černě, pravá osa):
Analytici v Gavekal Capital vyčíslili aktuální podhodnocení na 28 %, což je nejvíce od roku 1985, kdy vysoké úrokové sazby během vlády Ronalda Reagana posunuly americký dolar na mimořádné úrovně. I pokud vezmeme v úvahu očištění o případné negativní dopady Brexitu, které se však i po půl roce od hlasování neukázaly, zůstává podle analytiků v long pozicích na libře slušný potenciál.
V případě, že přemýšlíme v dlouhých intervalech, je třeba brát v potaz také rozdíl v úrokových sazbách, které skrz swapové body mohou ukrajovat nebo naopak rozmnožovat zisky. Aktuální rozdíl mezi americkými (0,75 %) a britskými (0,25 %) sazbami je pro dlouhé pozice na páru GBP/USD sice nepříznivý, ale stále není nijak veliký.
V příštím roce se sice nejspíš mezera zvýrazní, ale i tak zřejmě nebude tvořit více než 1,5 %. A tyto ztráty v ročním porovnání jsou ve srovnání s potenciálními zisky podle mého názory stravitelné.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Gavekal Capital, MT4