Letos však v USA dosahuje inflace 40letých maxim a Fed musí brzdit prudkým růstem úrokových sazeb i prodejem nahromaděných vládních dluhopisů. Americká měna tak vládne forexu a jiné dolary jí nedokážou ani zdaleka konkurovat. Naopak USD nyní obchoduje na úrovních historicky silnějšího eura i švýcarského franku. Tato „evropská“ parita působí jako magnet i na kurz britské libry, která vypadá, jako kdyby se k této skupině chtěla přidat.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Měnový pár GBP/USD klesl za 12 měsíců z úrovně 1,3850 na aktuálních 1,1480. Libra ztrácí i proti euru, byť jen mírně. Důvody můžeme hledat v dopadech brexitu na zahraniční obchod (viz graf), výměně na premiérském křesle a především pak v nejvyšší inflaci mezi majors měnami.
Vývoj obchodní bilance (zboží i služby) Velké Británie v mil. GBP měsíčně:
Britská cenová hladina za poslední dekádu převyšuje svým růstem Spojené státy i eurozónu. Po globální finanční krizi roku 2008 patří Bank of England mezi strážkyněmi měn mezi ty benevolentnější co se týče inflace. V Londýně se sice v srpnu úroky zvýšily na nynějších 1,75 %, ale v razanci utahování měnové politiky jsou místní centrální bankéři daleko za Fedem.
Záleží tedy, jestli propad libry brát jako dlouhodobý trend, ke kterému méně konkurenceschopná a izolovaná ekonomika směřuje, nebo spíše jako výkyv mimo rovnováhu. Zkušenost z let 2011-13 se silou australského dolaru, který se prodával i za více než 1,10 svého amerického jmenovce, nám říká, že libra si svou sílu ještě najde. Může jít ale o běh na dlouhou trať a kontrariánský obchod pro velice dlouhé investiční období.
Meziroční vývoj celkové inflace ve Velké Británii:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters