Tak rychlá změna nálady na trzích byla pro všechny zúčastněné pořádným překvapením. Neméně překvapivě se však v minulém týdnu vyvíjel i kurz britské libry. Ta jako jediná silným nákupům dolaru odolala a připsala si ještě procento navíc (viz graf).
Procentuální změna kurzu měn vůči americkému dolaru ve volebním týdnu:
Jedním vysvětlením by mohlo být povolební uklidnění emocí a zaměření na fundament, který zůstává v ostrovní ekonomice i přes obavy z Brexitu velice silný. Obávám se však, že od opadnutí nejistoty jsme ještě daleko a trhy se v nejbližším období budou obchodovat na vyšší volatilitě s tím, jak se budeme postupně dozvídat možné reálné kroky a styl vládnutí budoucího prezidenta Trumpa.
Za vysvětlením zisků libry proto nemusíme chodit daleko a můžeme si rovnou ukázat prstem na nový kladný vztah USD/Trump. Pokud jsou totiž Američané optimističtí a začínají vidět pozitiva pro vlastní ekonomiku při změně zažitého politického kurzu, pak Británii ve výsledku Brexit neublíží tolik a dosavadní prudký propad libry není opodstatněný.
Kroky britské „brexitové“ premiérky Mayové se totiž tolik neliší od těch Trumpových - přísnější příjem imigrantů a větší protekcionismus v zahraničním obchodě kompenzovaný vyššími vládními výdaji do infrastruktury budou hlavními body hospodářské politiky obou anglosaských zemí. Mayová s Trumpem se navíc shodují, že obě země budou dále udržovat „výjimečné“ vztahy. Za Británii se tak v případě rozkolu s EU postaví velice silný spojenec a měnové trhy si toho všímají.
V tomto týdnu se v případě libry musíme soustředit na úterní report o inflaci, která se po prudkém propadu měny již vcelku rychle dostává ke dvěma procentům. Právě tento trend rostoucích cen nedovoluje centrální bance Bank of England pokračovat ve snižování úrokových sazeb a funguje jako krátkodobý support pro kurz britské měny.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, MT4