Americký akciový index S&P 500 zaznamenal nejhlubší týdenní ztrátu od ledna 2016. Bezproblémové prolomení supportu na 2 700 a páteční zastavení na minimech z letošního února a na 200denním klouzavém průměru orámovaly dění, které se točilo okolo cel a také skandálu společnosti Facebook. Ani páteční obchodování, v posledních týdnech pravidelně růstové, tentokrát náladu nevylepšilo, ba naopak – propad o více než 2 % byl doprovázen nárůstem objemu obchodů zhruba o polovinu.
Denní graf indexu se změnil. Čeká trh krátkodobé zklidnění před dalším poklesem? To je pouze jeden z potenciálních scénářů, možná nejpravděpodobnější. Na výraznější a trvalejší odraz výše to podle mého názoru nyní příliš nevypadá. Na týdenním grafu je index stále poblíž maxim, za rok 2018 zatím ztratil jen 3,3 %, ale po lednovém nárůstu o 7 % se ztráta na denním grafu jeví dramaticky.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) při pátečním poklesu S&P 500 o více než 2 % přidal jen 7 %. Ceny akcií jsou na úrovni z 12. února, VIX je ale výrazně níže. Zřejmě již neprobíhá rychlé dokupování zajišťovacích opcí, obnovený normál kolísavosti cen je tedy zřejmě již v portfoliích zohledněn.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Vývoj cen akcií do strany a hledání směru v rozpětí 2 700 až 2 800 bodů indexu S&P 500 vzaly zasvé. V komentářích se jako důvod nejčastěji objevuje obchodní politika Donalda Trumpa. Spíše jde o přirozený cyklus, který jen čekal na spuštění. Dva roky se píše o tom, že je čas na korekci. A když přišla, mnozí jsou překvapeni. Trochu to připomíná každoročně zaskočenou údržbu silnic při prvním větším sněhu.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz