Index S&P 500 dokázal v pátek zastavit pokles a mírně posílit. Ve čtvrtek testoval podstatnou hladinu 2 800, která je v současnosti hlavní úrovní podpory. Případné zakončení obchodování pod touto hodnotou by bylo pro další výhled velice negativní.
Na opačné straně se rýsuje jako rezistence kulatých 2 900 a následně úroveň dvojitého vrcholu na historických maximech. Je potřeba upozornit na to, že nejeden medvědí trend se spustil právě po dosažení dvojitého maxima.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) navzdory nepříznivému vývoji cen akcií zakončil týden pod 16 body, tedy vzhledem k fundamentálním hrozbám v ekonomice velice nízko. Podobně jako některé další technické indikátory (například poměr put a call opcí) má ještě otevřený prostor na medvědí straně. Pro akcie negativní by byl posun VIX nad 17 bodů, k čemuž pohodlně stačí jeden obchodní den.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Celkově se jako zásadní jeví hladina 2 800 bodů indexu S&P 500. Uzavření pod touto úrovní by bylo medvědím signálem a změnilo by nastavení denního grafu. Trh jako celek drží na stále vysokých cenách stále méně titulů, což je obecně pro býky nepříznivé znamení. Index se drží mezi 50- a 200denním průměrem a mohl by se odrazit k horní hraně rozmezí, případně až k 2 900, riziko poklesu pod 2 800 je ovšem reálnější.
Pro růst chybí katalyzátory. Naděje na vyřešení obchodních sporů USA s Čínou již na jaře podpořily trh a vytlačily jej na nové rekordy, pak ale přišla studená sprcha. Donald Trump miluje, když akcie posilují, ve vztahu k Číně ale nešetří drsnými tweety ani reálnými opatřeními. Pozdně jarní obchodování tak může pokračovat podle otřepaného Sell in May and Go Away.
Josef Košťál a Andrej Rády pro portál FXstreet.cz