Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Nejbližší support je na 2 150, další pak v zóně 2 120 až 2 100. Na opačné straně by nejbližší rezistence mohla být na 2 200. Poslední týdny index pokračuje v mimořádně úzkém rozpětí.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) také nepředvádí nic velkého. Nadále je výrazně pod spodní linií dlouhodobého rozpětí 13 až 17 bodů. To znamená, že put opce jako zajištění nebo spekulace na pokles jsou velice levné.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Nelze psát mnoho nového, snad jen to, že čím déle faktická stagnace trvá, tím více komentářů a výzev směrem k prolomení jedním nebo druhým směrem se objevuje. Katalyzátor ale zatím nepřichází. Graf je nadále v býčím nastavení. Krátkodobá a rychlá korekce může přijít kdykoli, sezónní "olympijský" pattern byl potvrzen. V dalších dnech budou pokračovat spekulace o nastavení úrokových sazeb v USA, nic nového.
Zajímavá jsou ve světle nedávných historických maxim pesimistická prohlášení finančních guru, například Stana Druckenmillera, Carla Icahna, George Sorose nebo Billa Grosse. Nikdo z nás se jim nevyrovná ve zkušenostech, jejich prognózy ale zatím nevycházejí. Ceny akcií mohou nečekaně a prudce spadnout, nakonec k tomu navíc jistě dojde. Nikdo ale neví, kdy se to stane. A připomeňme, že třeba Warren Buffett to v podstatě neřeší – nakoupí a drží klidně dlouhá léta, sbírá kapitálové zisky a dividendy. Pro tradery nic zajímavého, pro investory dobrá investice.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz