Index S&P 500 se v úterý dostal pod nejbližší support na hladině 2 350. Od středy se drží v úzkém rozpětí pod touto úrovní, ale nad 50denním klouzavým průměrem. Nejbližší podpora je nyní na 2 300, další pak na 2 250. Graf se začíná sunout dolů, jako scénář dalšího vývoje se nabízí fáze pohybu do strany.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) drží pásmo 11-13. Případné prolomení výše bude signálem narůstajícího nebezpečí pro akciové býky.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 v úterý prolomil support 2 350 při nadprůměrném objemu obchodů. VIX se sice udržel pod 13, v pátek ale intradenně otestoval hladinu 14 a byl nad 200denním klouzavým průměrem. Co to znamená? Podle mě návrat k normálu, indexy zkrátka posilují i ztrácejí. Pozitivní fundamentální data by potenciální korekci měla uchránit před případnou panikou davu.
Od historického maxima je index stále jen něco málo přes 2 %. Při poklesu o 5 % by se vrátil na 2 280, při 10% korekci na 200denní klouzavý průměr. Děje se něco zásadního? Nemyslím si, trh pouze vstupuje do jiné vývojové fáze, povolební euforii již nejspíše nechal za sebou.
Vedle toho končí pro akcie historicky úspěšnější polovina roku. I proto v posledních týdnech opakovaně zmiňuji nákup put opcí. U akcií je pak vhodné přejít na strategii zvanou "covered call", velkou nevýhodou je ovšem to, že je potřeba akcie držet v násobcích 100 kusů. Na druhou stranu lze překlenout období, kdy se trhy budou držet v rozpětí, tedy bez zisku, a to příjmem z prodaných call opcí.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz