Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. Dnes se budeme zabývat poměrně praktickými otázkami, které ovšem vyvstávají z určitých osobních preferencí a postojem k riziku. Otázky, kterým se budeme v článku věnovat, by se daly jednoduše zodpovědět kvalitní back testem, ovšem v praxi je toto řešení velmi složité a v případě diskrečního tradingu prakticky nemožné realizovat. Pojďme na to.
Snaha za každou cenou obchodovat
Když se mě někdo zeptá, jaký mám názor na pozdější vstupování do obchodů, které je mimo rámec obchodní strategie, ihned začnu být podezíravý z toho, že se daný trader snaží za každou cenu dostat do trhu. Toto chování ukazuje spíše na to, že je trader ještě emočně neotrkaný, a že jej trhy stále dokážou pohltit svými cenovými pohyby.
Při tradingu je totiž potřeba si udržovat nadhled a nenechat se vtáhnout do hry nekončících cenových pohybů. Je zkrátka potřeba obchodovat to, co jsme si jasně řekli, a ne to, co nám v daném okamžiku přijde správné.
Pokud snaha vstupovat do trhu nad rámec obchodní strategie přináší dlouhodobě ztráty, je nejlepší s tím jednoduše přestat. To v počátcích nemusí být vůbec jednoduché, ale postupem času to jistě přinese ovoce.
Kdy lze vstupovat nad rámec obchodní strategie
Jako spíše konzervativní obchodník mám tendenci rovnou říci, že nikdy. Je ale pravda, že existují situace, kdy lze vstupovat do obchodu na logickém levelu, a to i nad rámec obchodní strategie.
Takovým typickým příkladem může být pipově rozsáhlý support nebo rezistence, kdy trh reaguje pár pipů před první vstupní úrovní (před levelem). V takových případech trh totiž neotestuje vzdálenější supporty a rezistence, které se nacházejí na nižších časových rámcích.
Pokud trh otočí před swingovým levelem, je někdy možné, nad rámec původní obchodní strategie, obchodovat intradenně vzdálenější úrovně, jako je například POC nebo výběr likvidy na druhé straně S/R zóny. Tento přístup ovšem vyžaduje znalost tržního chování, protože předčasnou reakcí na level může trh snížit ziskový potenciál dalších vstupů. V takovém případě tyto levely již není vhodné obchodovat.
Náhoda je bl*ec
V souvislosti s tímto tématem bych ještě rád zmínil jednu věc. Dost často se totiž stává, že unáhlené obchody vedou akorát k prohlubování ztráty, nebo ke smazání zisků. Unáhlený obchod, který je vyvolán tendencí maximalizovat frekvenci tradingu, může skončit právě tímto způsobem. Proto bych přistupoval k obchodování nad rámec své strategie velmi opatrně s tím, že já jej ve svém tradingu nepěstuji.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz