Americké akcie na svých historických maximech po 10 letech silného býčího trhu rozhodně levné nevypadají. Zvlášť když v posledním čtvrtletí zisky amerických společností kvůli rychlému růstu mezd a obchodní válce s Čínou meziročně klesají a další pokles se očekává. Další růst by tedy musely vzít na sebe už tak našponované valuace, což je dle mého až příliš optimistický scénář.
Evropský akciový index Eurostoxx 600 se také drží na dohled ke svému maximu, což je jistě zásluhou posledního podpůrného balíčku ECB z dílny Maria Draghiho. Další vývoj je ale na pováženou, především po dnešních mizerných PMI indexech, které vysílají do celé měnové unie recesní signály. Že by zbytek Evropy včetně Česka už nebyl tak imunní vůči německému poklesu HDP?
Vývoj kompozitního PMI indexu v eurozóně:
O vládních dluhopisech eurozóny se v dnešní době záporných výnosů už vůbec nedá hovořit jako o možné investici, spíše jde o kandidáta na short spekulaci. Americké, české nebo kanadské bondy s minimálním kladným úrokem se také nedají nazvat levnými.
Kde tedy hledat? Vylučovací metodou zbývají hlavně komoditní trhy. Zlato a stříbro si už letos prošly velice slušnou rally, ale drahé prozatím nejsou. Pokud by úroky v USA dále klesaly, mají tyto cenné kovy hodně prostoru k dalšímu růstu.
Z dlouhodobého hlediska mi pak přijde stále levná ropa. Při problémech Íránu, Venezuely, Libye, Nigérie a především pak trvající výpadek 5 % celosvětové těžby v Saúdské Arábii napovídají, že trh není tak dobře zásobený a jakákoliv další zpráva o omezení dodávek může poslat ceny o desítky procent výše. 60 USD za barel byla dříve pro americké břidlicové společnosti zajímavá úroveň, nyní ale jejich aktivita klesá a příští rok proto nemusí být na trhu takový přebytek, jak se předpokládá.
Vývoj ceny americké ropy WTI (týdenní graf – W1):
A u komodit ještě zůstaneme. Už několikrát jsem se zde zmínil o cukru, který se už téměř 2 roky nachází pod svou nákladovou cenou. Přebytek na trhu se postupně snižuje s tím, jak někteří evropští producenti krachují a Brazílie stále více cukrové třtiny směřuje na výrobu ethanolu. 12 centů za libru cukru je skutečně cenový jackpot, protože dříve nebo později bude muset cukr zdražit.
U komodit ale může být zrádný roll kontraktů, při kterém ani růst ceny nemusí znamenat profit. Jeden příklad za všechny nastal tento měsíc na cukru, kde při rolování zářijového kontraktu na březnový vyskočila cena z 10,69 na 11,82 USD za libru. Tradeři sedící na cukru ale z tohoto pohybu žádný zisk neměli.
Vývoj ceny cukru (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconmics.com, ECB