Pokud by skutečně mělo dojít k rychlejšímu (podzimnímu) růstu úrokových sazeb v USA, které by vrátily americký dolar na růstovou trajektorii, zvyšuje se šance, že Čína depreciaci své měny výrazně zrychlí (viz graf). Čínský jüan je totiž silně provázaný s americkým dolarem a jeho růst prodražuje čínské exporty do ekonomik jako je eurozóna nebo Japonsko. Byť čínský jüan a potažmo měnový pár USD/CNY není volně obchodovatelný, dá se spekulace vyšších úrokových sazeb v USA a slabšího jüanu vcelku pohodlně přenést na měny rozvíjejících se trhů.
Vývoj měnového páru USD/CNY (týdenní graf – W1):
Ty jsou totiž velice náchylné jak na utaženou měnovou politiku ve Spojených státech, tak na pokles cen komodit, který by slabší jüan kvůli očekávané nižší poptávce z Číny zajisté odstartoval.
Konkrétně jde především o měny „deficitních“ zemí, které si na svůj provoz musejí půjčovat v zahraničí, jako je jihoafrický rand (TRY) nebo brazilský real (BRL). Tyto dvě měny navíc v poslední době k dolaru posilovaly, takže pořád mají slušný potenciál k oslabení. Méně „rizikové“ pak jsou mexické peso (MXN), které je stále velice slabé, a turecká lira (TRY), která není tak silně navázaná na vývoj v Číně kvůli minimálnímu exportu komodit z Turecka a také vyšší závislosti na měnové politice v eurozóně než ve Spojených státech.
Vývoj měnového páru USD/BRL (týdenní graf – W1):
Trochu paradoxně tak jsou dnes dobrá data přicházející z USA interpretována negativně pro Čínu i ostatní rozvíjející se země, a to výhradně kvůli riziku zvedání úrokových sazeb Fedem a silnějšího dolaru. Až na výjimky totiž tyto země mají velké dluhy denominované právě v USD a jakékoliv jestřábí kroky, se kterými by Fed přišel, financování těchto dluhů výrazně prodraží. Rizikovost je tedy vyšší než u vyspělých zemí, které se tradičně financují domácí měnou.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: Investing.com, Bloomberg