Agentura Bloomberg zveřejnila článek, v němž uvádí, že malý polský broker X-Trade Brokers se může pochlubit tím, že lépe odhadl potenciální vývoj švýcarského franku než velké banky, jakými je například Citi bank nebo Saxo bank. Díky rozhodnutí šéfa tradingu Piotra Baszaka se XTB zajistilo před potenciálním posílením franku, a to týden předtím, než se banka rozhodla opustit fixaci měnového kurzu EUR/CHF na úrovni 1,20. Tímto předvídavým krokem se trading nejen ochránil před potenciálními ztrátami, ale i vydělal. Díky tomu XTB nyní zvažuje expanzi do Asie, Jižní Ameriky nebo Afriky.
Dohoda s Iránem může přinést další pokles ceny ropy
Pro další vývoj ceny ropy bude důležitá jaderná dohoda mezi Iránem a Spojenými státy americkými. Ta by měla být dojednána do 31. března. Redukce jaderného programu Teheránu má být odměněna zrušením sankcí na těžbu a export ropy. Produkce by se následně mohla zvýšit o 1,2 milionu barelů denně na hodnotu, kde byla denní těžba před uvalením sankcí. Vyšší produkce černého zlata by země následně mohla dosáhnout v horizontu 3 - 6 měsíců. Další disponibilní ropa na trhu bude vyvíjet tlak na pokles ceny komodity. A to navíc v době, kdy Saudská Arábie předchozí týden odmítla snížit denní objem těžby.
Kdybychom věřili slibům Fedu, tak by byla úroková sazba nad aktuální minimální úrovní již přes rok
Zajímavé informace byly zveřejněny v souvislosti s americkou centrální bankou (Fed) a její monetární politikou. Banka již delší dobu slibuje utažení měnové politiky, avšak ve skutečnosti v tomto směru nic nekoná. Článek proto upozorňuje na to, abychom Fedu příliš nevěřili a na růst sazeb nesázeli. Když si zavzpomínáme a podíváme se do historie, pak zjistíme, že na konci roku 2012 centrální banka říkala, že nezvýší úrokové sazby, pokud nespadne míra nezaměstnanosti pod hodnotu 6,5 procenta. Dnes je nezaměstnanost na úrovni 5,5 procenta. Když se míra nezaměstnanosti blížila ke kritické hodnotě 6,5 procenta (březen 2014), tehdy banka změnila rétoriku a říkala, že úrokové sazby nebudou zvýšené po značně dlouhou dobu, čímž podle všeho mínila období 6 - 9 měsíců. Avšak od té doby již uplynul rok a jediné, co Fed udělal, bylo, že přestal používat slovo trpělivý, které začal používat v souvislosti s normalizací monetární politiky na konci loňského roku, kdy ukončil program kvantitativního uvolňování. Fed se tedy oklikami vrátil ke klasické rétorice odvolávající se na trh práce a inflaci, tedy vývoj makroekonomických dat.
Když si to shrneme, tak Fed v březnu 2009 odstartoval program kvantitativního uvolňování nákupem dlouhodobých státních dluhopisů v objemu 300 miliard dolarů. Co se stalo o 6 let později v březnu 2015? Banka triumfálně opustí slovo trpělivý, a naznačuje pomalejší růst úrokových sazeb až vůbec nějaký.
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA