Investování do REIT: Kdo vydělal více - REITs nebo index S&P 500? (5. díl)
Z minulých dílů už víme, že REITs jsou zajímavým investičním nástrojem pro investory, kteří chtějí investovat do nemovitostí. Zásadní informací pro každého investora je výkonnost daného aktiva, pro zjištění historické výkonnosti REITs nám pomohou speciální REITs indexy.
Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE, na YouTube ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.
V dnešním díle se zaměříme na index sledující výkonnost všech amerických REITs a porovnáme ho s výkonností amerického indexu S&P 500. Kdo myslíte, že vydělal více: REITs nebo akcie v americkém indexu S&P 500?
Porovnáme si také výkonnost dvou základních typů REITs: Equity REITs a Mortgage REITs a dozvíte se, zda investorům v minulosti více vydělaly Equity REITs nebo rizikovější Mortgage REITs.
FTSE Nareit All REITs Index
Nejstarší index, který už od roku 1972 sleduje výkonnost všech amerických REITs, je index FTSE Nareit All REITs.
Tento index byl vytvořený společností FTSE Russell, která je globální poskytovatel indexů a spadá pod London Stock Exchange Group, ve spolupráci s americkou asociací NAREIT.
K 31. prosinci 2024 obsahoval index FTSE Nareit All REITs celkem 196 REITs, které jsou veřejně obchodované na amerických burzách. V tomto indexu najdete REITs ze všech nemovitostních sektorů, kterým jsme se věnovali v minulých dílech a najdete v něm jak Equity REITs, tak Mortgage REITs.
Kdo vydělal více za posledních 30 let: REITs nebo index S&P 500?
V úvodu jsme slibovali porovnání výkonnosti indexu FTSE Nareit All REITs s indexem S&P 500, toto porovnání najdete v tabulce níže. Údaje představují roční total return, tedy roční změnu hodnoty indexu včetně dividendového výnosu.
Mimochodem současný dividendový výnos na úrovni indexu FTSE Nareit All REITs je 4,3 %, oproti tomu současný dividendový výnos indexu S&P 500 je kolem 1,3 %.
Co vyplývá z porovnání výkonu indexu S&P 500 a indexu FTSE Nareit All REITs?
Tabulka poskytuje hned několik zajímavých zjištění.
1. Průměrné roční výnosy: akcie vs. REITs
Poslední dekáda nebyla pro REITs moc úspěšná, průměrný roční výnos indexu FTSE Nareit All REITs byl necelých 7 %, zatímco průměrný roční výnos indexu S&P 500 byl dvojnásobný, tedy 14 %.
Za delší období (20 a 30 let) se ale průměrné výnosy přibližují: například za posledních 30 let měl index S&P 500 průměrný roční výnos 12,58 % a index FTSE Nareit All REITs průměrný roční výnos 11,10 %.
2. Jak se chovají indexy v krizových letech
V krizovém roce 2008 zažily oba indexy masivní a téměř stejně velké propady: index S&P 500 klesl o -37,00 % a index FTSE Nareit All REITs klesl o -37,34 %.
V covidovém roce 2022 byl pokles REITs výraznější než u akcií: index S&P 500 spadl o -18,11 % a index FTSE Nareit All REITs spadl -25,10 %.
Zajímavostí je, že v době prasknutí dotcom bubliny v letech 2000 až 2002, kdy si index S&P 500 připsal tři ztrátové roky po sobě, si REITs vedly velmi dobře. Dokonce v sedmi po sobě rostoucích letech od roku 2000 až do roku 2006 měly REITs vyšší roční výnos než index S&P 500.
3. Počty let, kdy si jeden index vedl lépe než druhý
Pokud jste získali dojem, že index S&P 500 vyhrává, tak na počty let je skóre zcela vyrovnané 1:1. Za posledních 30 let si každý z indexů vedl lépe než ten druhý v 15 letech, tedy v polovině. Roky, kdy si vedly lépe REITs, jsou v tabulce označeny jako zelené buňky.
Srovnání Equity REITs a Mortgage REITs
Ve druhém díle seriálu jsme se věnovali dvěma základním druhům REITs: Equity REITs a Mortgage REITs a mě zajímalo, která skupina si vede dlouhodobě lépe.
Pro připomenutí:
Equity REITs investují přímo do reálných nemovitostí. Equity REITs mohou vlastnit, rekonstruovat, stavět či spravovat nemovitosti, cokoli od hotelů, kancelářských budov po průmyslové areály, zdravotnická zařízení či datová centra.
Mortgage REITs známé také pod označením mREITs na rozdíl od Equity REITs nemovitosti nevlastní ani nespravují, místo toho poskytují půjčky na nejrůznější nemovitostní projekty nebo investují do různých cenných papírů krytých hypotékami.
Vydělávají Mortgage REITs více než Equity REITs?
V investování platí základní pravidlo: vyšší výnosy přináší vyšší riziko. Uvádí se, že Mortgage REITs jsou rizikovější než Equity REITs, nabízí se proto otázka: přinášejí Mortgage REITs za vyšší riziko i vyšší výnos?
Pro účely porovnání výkonnosti Equity REITs a Mortgage REITs nám pomohou další dva indexy vytvořené FTSE Russell a americkou asociací NAREIT:
- Index FTSE Nareit All Equity REITs, který obsahuje všechny Equity REITs.
- Index FTSE Nareit Mortgage REITs, který obsahuje všechny Mortgage REITs.
V následující tabulce najdete srovnání ročních výkonů obou indexů, tedy porovnání Equity REITs a Mortgage REITs. I v této tabulce výnosy představují roční total return, tedy roční změnu hodnoty indexu včetně dividendového výnosu.
Co vyplývá z porovnání výkonu indexů Equity REITs a Mortgage REITs?
I tato tabulka poskytuje hned několik zajímavých zjištění o tom, jak si vedly Equity REITs ve srovnání s Mortgage REITs.
1. Equity REITs vydělaly investorům více peněz
Equity REITs za celé období 30 let, i za 10 či 20 let vydělaly investorům více peněz než Mortgage REITs. Za posledních 30 let vydělaly Equity REITs v průměru přes 11 % ročně, zatímco Mortgage REITs necelých 10 % ročně.
Poslední dvě dekády jsou pro Mortgage REITs hodně špatné: jejich průměrný roční výnos nepřesáhl 4 %.
2. Mortgage REITs hůře snáší krize a propady trhu
Když je propad trhu, až na dvě drobné výjimky se Mortgage REITs propadly o dost více než Equity REITs. Nejhorší byly roky 2007 a 2008, které sektoru Mortgage REITs zasadily poměrně tvrdou ránu.
3. Mortgage REITs jsou volatilnější
Za posledních 30 let měly Equity REITs celkem 7 let, kdy přinesly investorům záporný výnos. Oproti tomu Mortgage REITs měly takových let 11, za posledních 20 let se mají Mortgage REITs záporné výnosy každé dva-tři roky.
Co ze srovnání vyplývá?
Ačkoli Mortgage REITs jsou rizikovější než Equity REITs, za vysoké riziko bohužel investoři nedostanou vyšší výnos. Equity REITs dlouhodobě překonávají Mortgage REITs nejen výnosem, ale i stabilitou. Rozdíl v průměrném ročním výnosu je sice jen pár procent, ale kumulativně to znamená obrovský rozdíl ve výsledné hodnotě investice.
Závěrem
REITs se v dlouhodobém horizontu rozhodně nemusí za své výsledky stydět, ačkoli poslední dekáda REITům příliš nepřála. O dost hůře ale dopadli investoři, kteří své karty vsadili pouze na Mortgage REITs. Investice do Mortgage REITs byla za posledních 30 let poměrně divoká, ale ne moc výdělečná jízda.
Co nás čeká v příštím díle
REITs mají specifické ukazatele, které je dobré znát, než do REIT začnete investovat. A právě těmto ukazatelům se budeme věnovat v příštím díle našeho seriálu.
Marika Čupa pro portál FXstreet.cz
Upozornění: Toto není investiční doporučení
Záměrem tohoto článku je vzdělávání. Tento článek není investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.
Zdroje použité pro dnešní díl:
- https://www.reit.com/data-research/reit-indexes
- https://www.lseg.com/en/ftse-russell/indices/nareit
- https://www.reit.com/investing/reit-funds
Související články
Čtěte více
-
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
REITs vlastní a spravují nejrůznější nemovitosti, od kanceláří, bytových domů, zdravotnických zařízení po hotely, datová centra či lesy. V následujících dvou dílech vám představíme 12 nemovitostních sektorů, ve kterých REITs působí, u každého sektoru se můžete těšit na příklady konkrétního REIT, který v dané oblasti působí nebo je v dané oblasti lídrem. -
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 2. část (4. díl)
V minulém díle jsme si představili prvních šest nemovitostních sektorů, ve kterých REITs působí. V dnešním díle vám představíme zbývajících šest nemovitostních sektorů a stejně jako minule, uvedeme vám příklady konkrétních REITs, které jsou ve svých sektorech lídrem. -
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
REIT nabízí investorům jedinečný způsob, jak investovat do nemovitostního sektoru, aniž by museli vlastnit danou nemovitost. Ale ne všechny REITs jsou stejné a dělí se podle různých kritérií. -
Úvod do REIT a hlavní výhody a rizika investování do REIT (díl 1.)
Nemovitostní investiční fondy, známé pod zkratkou REITs, představují způsob, jak mohou běžní investoři investovat do nemovitostí, aniž by museli vlastnit budovy či byty a řešit nájemníky. V prvním díle seriálu o REITs si vysvětlíme, co REITs jsou a jaké přinášejí investorům výhody, ale i rizika.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |